اربعین عراق را آباد خواهد کرد ؛ تحلیل ابعاد مغفول اربعین

No votes yet.
Please wait...

عراق پر است از آخرین مدل های اتوموبیل روز دنیا. معمولا اولین مواجهه ما با این پدیده سوالی است جالب: این ماشین و این زندگی؟! دوج سواری در بیغوله !

6175956-9263-l
دوج تاکسی

هنر و معماری

سوال را که کمی پیرایش و آرایش می کنی می شود: چگونه مردمی که تویوتا و بنز می رانند و شورلت را تاکسی کرده اند، تحول معماری ندارند؟ لباس جدید ندارند؟ اگر پول و سرمایه هست چرا پیشرفت هنری، عمرانی یا زیرساختی کمرنگ است؟
پاسخ یک کلمه است: “امنیت” که تشریحش می شود: “پایداری”. پیشرفت خصوصا در لایه هنری صرفا به سرمایه نیاز ندارد. وقتی امنیت پایدار نباشد شاید بتوانی زندگی کنی اما سخت است بتوانی هنرمند باشی. می توان پول داشت و خرج کرد اما سخت است بتوان برنامه ریخت. با سیگار برگ، فورد سواری می کنی اما هنر و معماری بعید است.

Iraq Police 4 ford

ماشین های فورد آمریکایی ارتش عراق

  سیاسی

این شرایط غریب حاصل وضعیت عجیب عراق است. کشوری میراث دار صدام که هدیه دموکراسی را از بوش به زور اشغال نظامی دریافت کرده است. تبلور این هدیه شاید همین ماشین های عظیم الجثه آمریکایی فورد پلیس است. همراه ما می گوید زمان آمریکایی ها وضعیت بهتر هم بوده است: ماشین های عالی تر. اما زندگی مردم چیز دیگری می گوید. بچه هایی که خاک بازی می کنند و خانه های ساخته از بلوک سیمانی. این مردم تویوتا سوار فقیرند.

اگر هدیه دموکراسی برای فرهنگشان ناامنی پایدار بوده است، برای مردمشان تنوع بیشتری رو کرده است: جی ام سی، نیسان، تویوتا، فورد، دوج، شورلت، هیوندایی و کیا. اصل انتخاب آزاد هم البته برقرار است. و دیش های ماهواره و اینترنت فراگیر. باشد که این مردم رستگار شوند.
مشهور است که بوش برای نفت به عراق حمله کرد اما انچه بدون پرده پوشی رخ داد برون سپاری امورعراق از تهیه محتوای کتب درسی تا تامین امنیت به شرکت های خصوصی آمریکایی بود. حتی تهیه راهبرد و نظارت اجرا هم به موسسات امریکا سپرده شد. به بازار آزاد آمریکا خوش آمدید. به این دلیل است که لباس های پلیس عراق هم جلوه آمریکایی و انگلیسی دارد! ایضا اضافه کنید ترورهای هدفمند نخبگان و دانشمندان عراقی.

youtube-saudi-arabia-2014-04-25-05

تفریح جوانان عربستان

فرهنگی

در ورودی کوت پسری ایرانی از ماشین دوج فیلم میگرفت و قیمت می پرسید. دوج زرد در میان خرابه های کوت مثل نگینی می درخشید. همه ما متفق القول بودیم که این ماشین جایش اینجا نیست، در کنار سرویس بهداشتی هایی که حتی شلنگ هم ندارد. اما واقعیت آن است که تلقی ما از فقر اشتباه است. تصور ما از ثروت تهیه ماشین های روز است، اما تجربه عراق ثابت می کند صرف داشتن بنز نشانی از ثروت یک ملت نیست. حتی اگر خانه مناسب و سطح زندگی مرفه را هم به عراق اضافه کنیم، اتفاق بزرگی نمی افتد. نهایتا می شود کویت و عربستان. دیدگاه فرهنگی ما که فقر را با درجه رفاه بسنیجیم اشتباه است. عرب مرفه عربستان فقیر است، چرا که مصرف کننده بهترین محصولات غرب و شرق است. نفت دارد و فقیر است. پول دارد و فقیر است.

39821142-taknaz-ir

پراید آشنا و غریب

تولید ملی

مقایسه از لحظات اول خروج شروع می شود، با تماشای صف هیونداها شدت می گیرد و با ظهور اولین پراید به اوج می رسد. پراید آشنا و غریب، البته باید مایه افتخار باشد اما در مقایسه با رقبا بیشتر مایه تاسف است. اگر جنبه منفی ضعف مدیریت خودروسازان را کنار بگذاریم، جنبه مثبتش توان صادرات ما به کشوری دوست و همسایه است. عراق بازار بزرگ و تشنه ایست که تهیه نیازهایش از کشور مجاور سودی دوسویه دارد. گسترش رابطه اقتصادی و فرهنگی ایران و عراق در هر دو کشور امنیتی پایدار می زاید که بزرگترین تولید ملی است.

918802_orig1

اربعین عراق را آباد خواهد کرد

اربعین

راهپیمایی اربعین گام عملی بزرگی در مسیر آبادی عراق است با نمایش دو صفت قناعت و مهمان نوازی که  ثروت حقیقی این مردم است. اربعین عراق را آباد خواهد کرد. اربعین عراق را امن خواهد کرد. اربعین تاثیرات فرهنگی دو طرفه خواهد داشت، حتی اگر این تاثیر با تجهیز سرویس های بهداشتی شروع شود. ایرانی ای که هشت سال نام عراق را به عنوان مهاجم شنیده است امروز میزبانی گرم و علاقه مردم مظلوم عراق را می بیند و چه علاقه ای! حتی اگر یک درصد از زوار ایرانی دستی در تولید و تجارت داشته باشند ده ها هزار فرصت تجاری پیش می آورد. اربعین عراق را آباد می کند.

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!
...  سینمای روشنفکری و راهکاری به نام فرار

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of