اهمیت فاطمه بودن ؛ در رثای ماه تاریکی ها و نیاز مبرم ما

No votes yet.
Please wait...

پارسا احمدی نوشت: مرگ پشت در خانه است. اینجا سوریه است و فریاد الله اکبر قاتلت را می شنوی. او آماده بیرون کشیدن قلب تو و دریدن خانواده توست همراه پرچمی با نشان لا اله الا الله. اینجا بحرین است و نگهبانان مسلمان حکومت اسلامی آمده اند پدر مسلمانت را برای شکنجه ببرند. اینجا پاکستان است یا عراق و هم وطنت برای رضای خدا تو را در آغوش کشیده و تو کمربند انتحاری اش را احساس می کنی. اینجا مصر است و نه تنها مقابلت که پشت سرت و سمت راست و چپت را مسلمانانی گرفته که همگی تو را انکار میکنند. اینجا ایران بود و تو در میان گرد و غبار و گاز اشک آور مراقب شیعیان روبرو بودی.

مسلمان کشی اسلامی؟

پشت درب خانه، کف بازداشتگاه، میان میدان قاهره، وسط خیابان ولیعصر آرزو میکنی ای کاش همیشه جنگ بدر بود. پیامبری داشتی و ابولهبی. جبرئیلی و شیطانی. نه جایی مانند این نهروان. جبهه مقابل را ببین: جای مهرهایشان پیداست. صوت قرآنشان دل رباست، و چه نماز شب هایی. این طرف هم همان نماز ها و احتیاط ها و ترک اولی ها. حق داشت آن اعرابی که در صفین از علی علیه السلام پرسید :”حق با کیست؟”چرا که شمر نیز آن سر مقدس را به کسی سپرد تا نماز عصرش قضا نشود.

اما دوران بدر تمام شده و نماز جماعت در هر دو جبهه برقرار است. خبر بدتر آنکه نه پیغمبری هست و نه امامی آشکار. اینجاست که تمام وجودت چشم می شود و همه جا را دنبال نشانه ای جارو می کنی. اما چه سود؟

...  اویی که نمی شناختمش

در میان طوفان ها به چه کسی پناه ببریم؟

فاطمه بودن اهمیتش را بین دودها نشان می دهد. پشت درب های بسته و میان راه های باز. بین حلقوم های خفقان و چشم های حیران. وقتی علی بودن یعنی گذشتن. وقتی امام بودن یعنی روزه سکوت. در دوره مرگ تشخیص . در دوران اقتدار ابهام و انکار. فاطمه نه نبی است و نه امام. او یک نشانه است، ملاک است، راه نماست.و چه درخشان و چه رسا. آنجا که همه زبان ها لالی زودرس گرفته اند، فریاد می کشد و آنجا که همه مدعیان زائر می طلبد گم نام است. . چه بسا یک معنای « خداوند به خشم فاطمه ، خشمگین و به خشنودی او ، خشنود می گردد» همین باشد. فاطمه ماه تاریکی هاست، کما این که ملاک های دیگری مانند عمار و اباذر و سلمان ستارگان اویند.

نیاز به او را پشت در خانه، کف بازداشتگاه، میان میدان التحریر و هفت تیر احساس می کنی. اهمیت فاطمه بودن را هنگام نبودنش بیشتر احساس می کنی.

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

نویسنده مهمان

می اندیشم میزبان نویسندگان متنوع و دیدگاه های گوناگون است. دیدگاه هایی ارزش مند و حتی متضاد از جهات مختلف موضوعی پایگاه. (می اندیشم تنها بازتاب دهنده است و مسئولیت نوشته های مهمانان بر عهده نویسندگان است.)

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of