بلندی های جولان ؛ مجریان صدا و سیما و مسئله حرمت آنتن

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...

(این نوشته ناظر به تمام مجریان نیست و بیشتر به رویکرد اشتباه مدیریت می پردازد)

آقای زاهدی کیست که امروز به تلویزیون دعوت شد؟ عموی تهیه کننده برنامه ویتامین ٣. مدتی پیش هم همسر ایشان و مدتی پیش تر هم پسرشان را آورده بودند. روز مادر امسال برنامه خانواده مادران مجریان خانم را دعوت کرده بود و چندسال پیش هم مادر یکی از مجریان آقا را سرزده آوردند. مجریان مختلف درباره تخصصی ترین مسایل اظهار نظر می فرمایند، از تجربیات خویش می گویند و از وضعیت تأهلشان. “من” را به کرات استفاده می کنند. و امثال این مثال ها

وقتی که ما بچه تر بودیم با همان بچگیمان متوجه می شدیم که مجریان تلویزیون خیلی حساب شده حرف می زنند و گویی کسی مراقب ایشان است. لغات را جویده می گویند و هر کسی را در تلوزیون نمی آورند. شنیده بودیم اگر تبلیغ کنند جریمه می شوند و اگر تپق بزنند هم ایضا.

برنامه ویتامین 3 از شبکه سه

امروز اما تلوزیون جولان گاه مجریان است. مجریان مختلف، جوان و نوجوان که بعضا هنوز نمی توانند خودشان را کنترل کنند. مدام از لغات انگلیسی استفاده می کنند و علاوه بر توصیفات متعدد از شخصیت خود و توانایی هایشان مهمانان را دست می اندازند و مسخره می کنند. البته درجات هریک از منفاوت است. بعضی خودشان را لوس می کنند و بعضی دیگر گویی به مهمانی آمده اند. چه چیزی گم شده؟ دو چیز:

١- “تعریف برنامه”

وقتی تهیه کننده برنامه عمو و زن و بچه اش را میاورد جلوی دوربین هفتاد میلیونی تنها نتیجه ای که می توان گرفت این است که او اختیار تام دارد. این صحنه مال اوست و هر طور بخواهد جولان می دهد. وقتی مجریان برنامه های مختلف رفتارهای اشتباه خود را اصلاح نمی کنند چه نتیجه ای میگیریم غیر از آن که آنها بازخواست نمی شوند. برنامه و صحنه در اختیار مجری و تهیه کننده است و ناظر یا تعریفی برای برنامه در کار نیست.

...  پلان های دردآور سینمای ایران

٢- “حرمت آنتن”

این عبارت دو بخشی که نیمی عربی و نیمی غربی است معنایی به شدت ایرانی دارد. ادب و احترام و تربیت ایرانی در کنار تاکیدات مکرر دینی بر موضوع حق الناس، اهمیت این موضوع را چند برابر کرده است. آنتن حرمت دارد. وقت مردم و نگاه مخاطب حق الناس است. وقتی مجری شروع می کند از خصوصیات یا حالات شخصی خودش میگوید معنای حرمت آنتن را نمی فهمد. حق الناس تنها در معامله بروز نمیابد. وقتی مجری خانم با ادا و اطوار ریختن ها و قهقهه ها و تکرار کلمات انگلیسی، مثلا برنامه اجرا می کند باید متوجه باشد بسیاری از دختران روستایی و شهری او را می بینند. فهمیدن “حرمت انتن” از واجبات رسانه است.

در نتیجه صحنه ای که در پرمخاطب ترین و بی رقیب ترین رسانه ایران “تعریف برنامه” ندارد و برنامه سازانش “حرمت آنتن” و وقت مخاطب را نمی دانند، میدان جولان اشخاص خواهد بود. و نه تنها به ضرر بیننده و فرهنگ خواهد بود بلکه به ضرر خود مجریان و … خواهد بود. مجری خودشیفته ی ناآگاهی که هفتاد میلیون مخاطب دارد کمترین مرضی که می گیرد توهم است. در این باره مثال های مختلفی وجود دارد.

دومین اشکالی که گریبان مجریان و تهیه کنندگان را می گیرد حذف ناگهانی است. واضح است که هر کسی دچار خطا می شود. وقتی امروز ناگهان مجری ای را می آوریم و صحنه را در اختیارش می گذاریم و حتی مادرش را هم دعوت می کنیم و او به بیان نظرات مشعشع خود می پردازد و کسی هم جلودارش نیست، ناگهان اظهار نظری شخصی مقابل هفتاد میلیون نفر ارائه می کند که اشتباه است. مانند فرزاد حسنی که چه شد؟ حذف شد و میدان را در اختیار دیگری قرار دادند تا او نظراتش را ارائه کند.

...  آیفون شش: نقطه شکست ؛ بررسی ریشه های طراحی آیفون

چاره کار چیست؟ همان ضرب المثل قدیمی: احترام امام زاده به متولی آن است. اگر مدیر رسانه احترام مخاطب و رسانه اش را نگه ندارد همین است که هست. به امید آن که مدیران محترم به جای باج دادن به افراد به مخاطب اهمیت دهند هرچند باعث رنجش برنامه سازان شود. باور کنیم در این صورت است که مخاطبمان بیشتر و برنامه سازان حرفه ای تر خواهند شد. و این امکان پذیر است.

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of