بی ادب ؛ نقد و بررسی فیلم طبقه حساس

Rating: 3.3. From 8 votes.
Please wait...

فیلمی سرشار از شوخی های جنسی. فیلمی که بار دیگر شما را از همراهی خانواده تان در سینما پشیمان می کند. و فیلمی که هدفش را مشخص نمی کند : تقبیح یک بیماری اخلاقی یا قبح شکنی اجتماعی؟

فیلمی پر از شوخی های جنسی

داستان فیلم دندان گیر نیست. مردی مثلا غیرتی متوجه می شود مرد دیگری در طبقه ی دوم قبر زنش دفن شده است. باقی فیلم عکس العمل او در برابر این اتفاق ساده است. فیلم با تک و پاتک، طنازی عطاران و شوخی های جنسی پیش می رود و مخاطب می گیرد.

غیرت بیش از حد؟
درون مایه توجیه کننده فیلم تمسخر “غیرت بیش از حد” است. اما فیلم هیچ نمونه متعادلی از غیرت نشان را نمی دهد. در نتیجه نقطه مقابل شخصیت منفی فیلم (عطاران) به عنوان الگوی سالم نمایان می شود، که البته نشانی از غیرت ندارد. پس در نهایت فیلم غیرت را مسخره می کند. نام فیلم هم به همین منوال تاکیدی بر تمسخر بخش غیرتمند جامعه تعبیر می شود: طبقه حساس.

پوستر فیلم طبقه حساس - نام مناسب فیلم و توهین به قشر غیرتمند

هرچند ممکن است نیت سازندگان چنین تاثیری نباشد اما از آنجا که در یک سو غیرت بیش از حد زیر بارش مداوم تمسخر قرار می گیرد و در سوی دیگر غیرت سالمی قرار ندارد ( بلکه بی خیالی و بی حسی قرار دارد)، تمام تذکر دادن ها، رعایت حجاب ها و حاج خانم گفتن ها با یک چوب رانده می شود و مسخره می شوند. در مجموع کلیت “حساسیت” است که تمسخر می شود و حتی جا دادن زورکی آخوند فیلم هم چیزی را تغییر نمی دهد.

...  الناس علی نشانی ملوکهم: وضعیت تاسف برانگیز زبان فارسی در نشانی های اینترنتی حکومتی

جدای از آن مشخص نیست حساسیت او از سر چیست؟ اگر از روی وفاداری است چگونه در سفرهای خارجی به زنش خیانت می کند؟ و اگر از روی جو بازار است چگونه با رفقایش به آن سفرها رفته؟! و اگر از روی مذهب است چرا سخن عالم را نمی پذیرد؟

اصلاح گری با دستمال کثیف

حتی اگر تمام موارد فوق را نادیده بگیریم و با حسن نیت حداکثری این فیلم را در راستای تمسخر یک بیماری اخلاقی در اجتماع بگیریم دو سوال را باید پاسخ دهیم:

اول آن که چگونه می توان با این سطح شوخی های جنسی و با این زبان بی حیا در جامعه اصلاحگری کرد؟ واقعا این فیلم سلامت را به جامعه بیماران اخلاقی بازمی گرداند یا جامعه سالم را دچار بیماری های اخلاقی می کند؟ نوجوانان و جوانانی که از سالن بیرون می آیند چه تاثیری گرفته اند؟ فردی که اشتباه نموده و با خانواده به سینما آمده چطور؟ و اساسا مخاطب هدف این فیلم کیست؟ اصلا آن بیماران به سینما می آیند؟ خانوادگی که نیست، زنانه که هیچ، برای نوجوانان هم ایضا، و اصلا آن مردان غیرتی بیش از حد را چگونه پیدا می کند؟!!!

مرد!

دوم آنکه واقعا کدام یک در جامعه ما شیوع بیشتری دارد یا میابد: غیرت بیش از حد یا بی غیرتی؟ در روزگاری که مردها ابرو برمی دارند و پسرها جراحی زیبایی می کنند ادعای این فیلم کجاست؟!
با ارزش ترین نکته فیلم توصیه به توجه بیشتر به همسر است که در بین لحن آلوده فیلم ابتر می ماند.

فرم

جدای از بازی خوب عطاران، لحن روایت فیلم قابل تامل است. فیلم نامه داستان جدی ندارد و در همان اوایل کار تمام می شود. اما کم کم فیلم به سمت فانتزی و بیشتر سورئال می رود. انتخاب خوبی که فیلم را نگه می دارد ولی تکلیفش چندان مشخص نیست. اگر سورئال است که فضای خواب ها به خوبی در آن توجیه می شود پس برش های سنگ قبری یا اشعه ایکس بلیط هواپیما بیرون از این منطق است.

...  میم ها؛ داستان قرباني شدن غيرت پاي مدرنيزاسيون

طبقه حساس و فضای سورئال

فیلم نامه اگرچه داستان جدی ندارد اما ریتمش را حفظ می کند منتها نقطه پایانی وجود ندارد. فیلم می توانست ادامه بیابد و یا نیم ساعت زودتر جمع شود. این مساله آشکارابه دلیل داستان جوان مرگ شده فیلم است.

در مجموع اگر لحن آلوده و نیش دار فیلم را کنار بگذاریم در سینمای واقعیت زده امروز تلاش خوبی است. اما چه سود وقتی فیلم را نمی توان به کسی توصیه نمود. پیمان قاسم خانی در کنار خلاقیت و تجربیاتی که در این سالها کسب کرده است حداقل در کارهای اخیرش نشان داده قلمی بی ادب و بی تربیت دارد. سن پطرزبورگ و طبقه حساس سرشار از لحن کثیف و شوخی های جنسی اند. این مساله در ایرانی که سینمایش به “سلامت” و هنرش به “نجابت” شناخته می شود یک شکست است. فراموش نکنیم تمام شاگردان خوشنویسی با این سرمشق شروع می کنند:”ادب آداب دارد”

Rating: 3.3. From 8 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

همچنین ممکن است بپسندید ...

Leave a Reply

7 Comments on "بی ادب ؛ نقد و بررسی فیلم طبقه حساس"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
بدون نام
Guest

خوبه که مضامین عالی فیلم را (وفاداری در عین خیانت،غیرت وحساسیت بدون عشق)که احتمالا نظر اصلی نویسنده فیلم بوده درک کردید ممنون

رییس
Admin

ان شاءالله همینطور باشه

بدون نام
Guest

نمیدونم کارگردان که هدفی جزءشخصیت پردازی به شهید چمران نداشته،ولی چرا اینقدر بااشکال وعدم تجربگی به خرج داده .غرض چیست؟شهید چمران خودم را میسازم هم شد حرف

رییس
Admin

نظر شما به مطلب مربوط به فیلم چ منتقل شد.

بدون نام
Guest

آخه کاش فقط همین بود !
همه فیلم ها مون مشکل دارن !
نمیدونم این مسئولین بی کفایت آیا به سرای آخرت هیچ ایمان دارن ؟

FARIBA
Guest

ببخشید میشه بگید بااین همه محدودیتی که سینمای ایران داره اگه از ترفند دیالوگهایی که شما میگین بی ادبانه است استفاده نشه پس باید چیکار بکنند؟

رییس
Admin

مشکل مدل دیالوگ ها نیست، مشکل بی ادبی است. با نگاهی به همین فیلم و … متوجه میشویم اتفاقا گویا محدودیت اخلاقی چندانی هم در کار نیست!!

wpDiscuz