بی ادب ؛ نقد و بررسی فیلم طبقه حساس

Rating: 3.3. From 8 votes.
Please wait...

فيلمي سرشار از شوخي هاي جنسي. فيلمي كه بار ديگر شما را از همراهي خانواده تان در سينما پشيمان مي كند. و فيلمي كه هدفش را مشخص نمي كند : تقبيح يك بيماري اخلاقي يا قبح شكني اجتماعي؟

فیلمی پر از شوخی های جنسی

داستان فيلم دندان گير نيست. مردي مثلا غيرتي متوجه مي شود مرد ديگري در طبقه ي دوم قبر زنش دفن شده است. باقي فيلم عكس العمل او در برابر اين اتفاق ساده است. فيلم با تك و پاتك، طنازی عطاران و شوخي هاي جنسي پيش مي رود و مخاطب مي گيرد.

غيرت بيش از حد؟
درون مايه توجيه كننده فيلم تمسخر “غيرت بيش از حد” است. اما فيلم هيچ نمونه متعادلي از غيرت نشان را نمي دهد. در نتيجه نقطه مقابل شخصيت منفي فيلم (عطاران) به عنوان الگوي سالم نمايان مي شود، كه البته نشاني از غيرت ندارد. پس در نهايت فيلم غيرت را مسخره مي كند. نام فيلم هم به همين منوال تاكيدي بر تمسخر بخش غيرتمند جامعه تعبیر مي شود: طبقه حساس.

پوستر فیلم طبقه حساس - نام مناسب فیلم و توهین به قشر غیرتمند

هرچند ممکن است نیت سازندگان چنین تاثیری نباشد اما از آنجا که در یک سو غیرت بیش از حد زیر بارش مداوم تمسخر قرار می گیرد و در سوی دیگر غیرت سالمی قرار ندارد ( بلکه بی خیالی و بی حسی قرار دارد)، تمام تذکر دادن ها، رعایت حجاب ها و حاج خانم گفتن ها با یک چوب رانده می شود و مسخره می شوند. در مجموع کلیت “حساسیت” است که تمسخر می شود و حتی جا دادن زورکی آخوند فیلم هم چیزی را تغییر نمی دهد.

...  عشق به انسانیت فرای عشق به انسان

جدای از آن مشخص نیست حساسیت او از سر چیست؟ اگر از روی وفاداری است چگونه در سفرهای خارجی به زنش خیانت می کند؟ و اگر از روی جو بازار است چگونه با رفقایش به آن سفرها رفته؟! و اگر از روی مذهب است چرا سخن عالم را نمی پذیرد؟

اصلاح گری با دستمال کثیف

حتی اگر تمام موارد فوق را نادیده بگیریم و با حسن نیت حداکثری این فیلم را در راستای تمسخر یک بیماری اخلاقی در اجتماع بگیریم دو سوال را باید پاسخ دهيم:

اول آن كه چگونه مي توان با اين سطح شوخي هاي جنسي و با اين زبان بي حيا در جامعه اصلاحگري كرد؟ واقعا اين فيلم سلامت را به جامعه بيماران اخلاقي بازمي گرداند يا جامعه سالم را دچار بيماري هاي اخلاقي مي كند؟ نوجوانان و جواناني كه از سالن بيرون مي آيند چه تاثيري گرفته اند؟ فردي كه اشتباه نموده و با خانواده به سينما آمده چطور؟ و اساسا مخاطب هدف اين فيلم كيست؟ اصلا آن بيماران به سينما مي آيند؟ خانوادگي كه نیست، زنانه كه هیچ، براي نوجوانان هم ايضا، و اصلا آن مردان غيرتي بيش از حد را چگونه پيدا می كند؟!!!

مرد!

دوم آنكه واقعا كدام يك در جامعه ما شيوع بيشتري دارد يا ميابد: غيرت بيش از حد يا بي غيرتي؟ در روزگاري كه مردها ابرو برمي دارند و پسرها جراحی زیبایی می کنند ادعاي اين فيلم كجاست؟!
با ارزش ترين نكته فيلم توصيه به توجه بيشتر به همسر است كه در بين لحن آلوده فيلم ابتر مي ماند.

فرم

جداي از بازي خوب عطاران، لحن روايت فيلم قابل تامل است. فيلم نامه داستان جدي ندارد و در همان اوايل كار تمام مي شود. اما كم كم فيلم به سمت فانتزي و بيشتر سورئال مي رود. انتخاب خوبي كه فيلم را نگه مي دارد ولي تكليفش چندان مشخص نيست. اگر سورئال است كه فضاي خواب ها به خوبي در آن توجيه مي شود پس برش هاي سنگ قبري يا اشعه ايكس بليط هواپيما بيرون از اين منطق است.

...  پذیرایی با زجر و خساست ؛ نقد فیلم پذیرایی ساده

طبقه حساس و فضای سورئال

فيلم نامه اگرچه داستان جدي ندارد اما ريتمش را حفظ مي كند منتها نقطه پاياني وجود ندارد. فيلم مي توانست ادامه بيابد و يا نيم ساعت زودتر جمع شود. اين مساله آشكارابه دليل داستان جوان مرگ شده فيلم است.

در مجموع اگر لحن آلوده و نيش دار فيلم را كنار بگذاريم در سينماي واقعيت زده امروز تلاش خوبي است. اما چه سود وقتي فيلم را نمي توان به كسي توصيه نمود. پيمان قاسم خاني در كنار خلاقيت و تجربياتي كه در اين سالها كسب كرده است حداقل در كارهاي اخيرش نشان داده قلمي بي ادب و بي تربيت دارد. سن پطرزبورگ و طبقه حساس سرشار از لحن كثيف و شوخي هاي جنسي اند. اين مساله در ايراني كه سينمايش به “سلامت” و هنرش به “نجابت” شناخته مي شود يك شكست است. فراموش نكنيم تمام شاگردان خوشنويسي با اين سرمشق شروع مي كنند:”ادب آداب دارد”

Rating: 3.3. From 8 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

همچنین ممکن است بپسندید ...

Leave a Reply

7 Comments on "بی ادب ؛ نقد و بررسی فیلم طبقه حساس"

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
بدون نام
Guest

خوبه که مضامین عالی فیلم را (وفاداری در عین خیانت،غیرت وحساسیت بدون عشق)که احتمالا نظر اصلی نویسنده فیلم بوده درک کردید ممنون

رییس
Admin

ان شاءالله همینطور باشه

بدون نام
Guest

نمیدونم کارگردان که هدفی جزءشخصیت پردازی به شهید چمران نداشته،ولی چرا اینقدر بااشکال وعدم تجربگی به خرج داده .غرض چیست؟شهید چمران خودم را میسازم هم شد حرف

رییس
Admin

نظر شما به مطلب مربوط به فیلم چ منتقل شد.

بدون نام
Guest

آخه کاش فقط همین بود !
همه فیلم ها مون مشکل دارن !
نمیدونم این مسئولین بی کفایت آیا به سرای آخرت هیچ ایمان دارن ؟

FARIBA
Guest

ببخشید میشه بگید بااین همه محدودیتی که سینمای ایران داره اگه از ترفند دیالوگهایی که شما میگین بی ادبانه است استفاده نشه پس باید چیکار بکنند؟

رییس
Admin

مشکل مدل دیالوگ ها نیست، مشکل بی ادبی است. با نگاهی به همین فیلم و … متوجه میشویم اتفاقا گویا محدودیت اخلاقی چندانی هم در کار نیست!!