عطشِ آتش عشق

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...

پارسا احمدی نوشت: ” تاوان” ذکر مقدس تعهد است. “زخم” نتیجه طبیعی فریاد است. “درد” بروز استقلال است. همه اینها را امتحان نیز می گویند اما “محن” شایسته تر است. مشهورست که حضرت علی “علیه السلام” به میثم تمارش خبر کشته شدنش را داده بود. یعنی به دار آویختنش را و زبان بریدنش را! درخت نخلی که دارش می شد را هم نشانش داده بود. میثم خرما فروش از آن پس باز هم درخت را آب می داد و خرماهایش را می فروخت.

آخر این چه اخلاقی است که یارانت را مژده مرگهای دردناک بدهی! این چه روش جذبی است؟!! همین اخلاق را به حسینش نیز ارث داده بود، آنی که شب آخر همراهان را خبر مرگ فردا داد و به راحتی آنان را فراری داد!

تنها خدا می داند چند بار از نخل بالا رفته بود و چند بار به بالا رفتن فکر کرده بود! تمرین بالا رفتن از نخل برای امثال میثم واجب است. هنگامی که بار آخرِ نخل میثم شد، باز همو بود که از نخل ارتزاق می کرد و ارتزاق می داد. عجب دنیای وارونه ای. اما واقعیت این بود که میثم را علی”علیه السلام” سالها پیش چیده بود. مشخص نیست که علی”علیه السلام” با کدام یک از یارانش از این مکالمات داشته اند؟ اما چه اشکال دارد تصور کنیم به حجربن عدی فرموده باشند:” نه تنها تو و همراهانت توسط یکی از پست ترین افراد در شام کشته می شوی بلکه نوادگانش جسدت را بعد از هزار و چهارصد سال بیرون خواهند کشید و …!!!” و یا به دیگری بگوید “مقبره ات را هم اتش خواهند زد!!”
آخر این چه اخلاقی است که یارانت را مژده مرگهای دردناک بدهی! این چه روش جذبی است؟!! همین اخلاق را به حسینش نیز ارث داده بود، آنی که شب آخر همراهان را خبر مرگ فردا داد و به راحتی آنان را فراری داد! چه بسا که اگر نمی گفت تعداد همراهان تغییراتی در تاریخ می داد و شاید هم خیر. اما مهم آن است که او یار می خواست نه همراه. شنیده ایم که بعد از رفتن همراهان جایگاه بهشتی یاران را نشان داد. ولی همان خبر تکه تکه شدن بشارتی بود که یاران را سرحال آورد!!! احتمالا جایگاه بهشتی تنها برای رفع شبهه افراد باشد که دوستی آن ور آب هم ادامه دارد.

این چه یارانی اند که از این اخبار لذت می برند؟ آری سوختن، شرح عشق است. و این قاعده از در خانه علی باب شد.

نبش قبر حجر بن عدی
این چه یارانی اند که از این اخبار لذت می برند؟ آری سوختن، شرح عشق است. و این قاعده از در خانه علی باب شد. و آتش عشق چه دیرپاست. دهه و صده ها و هزاره ها رقمی نیستند. فاطمه سلام الله علیها بهترین استاد مدرسه عشق است. با مدرک سوختن در پایان. وقتی چشمان میثم تصویر به دارآویخته و زبان بریده خویش را می بیند چه می شود؟ دلش نمی لرزد؟ بعید است چرا که شاگردان این مدرسه ترس را بدرقه کرده اند. مادر برای آنها میراث های دیگری نیز باقی گذاشت.

...  بلندی های جولان ؛ مجریان صدا و سیما و مسئله حرمت آنتن

ما شهروندان کوفه از نخل میثم-دار چه می بینیم؟ پرچمی آویخته که جهت نجف را قبله رفته. مزار زینب سلام الله علیها نیز پژواک گریه ایست در شام. آن سوتر دخترکی ایستاده گوشه تاریخ منتظر پدر یا عمو. همانگونه که مقام ابراهیم در کعبه هنوز نماز می خواند. و سنگ شیطان هنوز هم در پی فریب ابراهیم سنگ می خورد. و حجر بن عدی هنوز “سنگ محک” دشمنان است. همان طور که امروز هم مدفن زهرا مایه امتحان و پرچم هدایت است.سوختن، سنگ محک شدن و چراغ راه گشتن فدکی است باقی مانده از فاطمه سلام الله علیها.

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of