دست نزن ؛ یادداشت کوتاه درباره رابطه ایران و آمریکا

Rating: 1.0. From 1 vote.
Please wait...

حمید رضا روایی نوشت: نباید مساله را كوچك كنیم. آمریكا فقط یك دشمن نیست. واقعیت این است كه فقط بخشی از داستان مشكلات ما و آمریکا به رفتار گذشته و حال آمریکا مربوط است.

بله آمریكا اینجا كودتایی كرد كه بیش از سه دهه ما را استعمار كرد، قانون كاپیتولاسیون اورد، نفت برد، ساواك ساخته شد، قتل عام 17 شهریور را راه انداخت، شاه را پناه داد، طرح كودتا و قتل انداخت، از منافقین و قاتلین حمایت كرد،  رسما ناو جنگی فرستاد، عراق را مسلح كرد، عملیات های ما را لو داد، طرح برندازی ریخت، تحریم مالی كرد، دارو را گرو گرفت، دانشمندان را ترور كرد، مدام ما را تهدید كرد، برای هرگونه تحقیری و تحمیقی كوتاهی نكرد و ده ها مورد ظالمانه دیگر، اما مساله بزرگ تر از این هاست.

در مرام ما دست دادن با قاتل پدر بی غیرتی است اما ممكن است كسانی باشند با مرامی دیگر. مهم آن است كه نباید مساله را كوچك كرد. آمریكا فقط دشمن نیست. ممكن است كسانی بخواهند دشمن نبینندش. هرچند آمریكا تا تجزیه ایران كوتاه نخواهد آمد. آمریكا فقط قاتل پدران ما هم نیست. ممكن است فرزندانی عاشق دك و پزش شوند یا بترسند و رضایت دهند.

مساله این است كه آمریكا شیطان است. آمریكاست كه با پرورش داعش میلیونها نفر را كشت و معلول كرد و آواره. كشورها را پاره پاره می كند و آثار تمدنی را ویران می كند.  به راحتی بیمارستان منفجر می كند، كودكان را می كشد و با كنترل از راه دور پاكستان را بمباران می كند. در قرن بیست و یکم افغانستان و عراق را اشغال می كند.
با اطمینان می توان گفت فقط شیطان است كه اینگونه از انسان ها كینه دارد و خودش را برتر می داند. نباید مساله را كوچك كرد. اصلا جمهوری اسلامی را فراموش كنید، شیطان با وجود ما مشكل دارد. زنان را به كار می گمارد و از حقوقشان رقابت خودنمایی راه می اندازد و آنها را به یك بدن متحرك تبدیل می كند. انسانها را به چرخ دنده های راضی و بی هدف و سرخوش پول بدل می نماید. و البته اینها به شرطی است كه شهروندش باشی!
اصلا نباید مساله را كوچك كرد، مساله فقط ما و رفتار گذشته و حال ما نیست كه با عذرخواهي یا غرامت تمام شود. مساله تغییر ما یا تغیبر آمریكاست.
آیا آمریكا تغییر كرده است؟

Rating: 1.0. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!
...  نه عزیز

نویسنده مهمان

می اندیشم میزبان نویسندگان متنوع و دیدگاه های گوناگون است. دیدگاه هایی ارزش مند و حتی متضاد از جهات مختلف موضوعی پایگاه. (می اندیشم تنها بازتاب دهنده است و مسئولیت نوشته های مهمانان بر عهده نویسندگان است.)

همچنین ممکن است بپسندید ...

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of