دست نزن ؛ یادداشت کوتاه درباره رابطه ایران و آمریکا

Rating: ۱.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...

حمید رضا روایی نوشت: نباید مساله را کوچک کنیم. آمریکا فقط یک دشمن نیست. واقعیت این است که فقط بخشی از داستان مشکلات ما و آمریکا به رفتار گذشته و حال آمریکا مربوط است.

بله آمریکا اینجا کودتایی کرد که بیش از سه دهه ما را استعمار کرد، قانون کاپیتولاسیون اورد، نفت برد، ساواک ساخته شد، قتل عام ۱۷ شهریور را راه انداخت، شاه را پناه داد، طرح کودتا و قتل انداخت، از منافقین و قاتلین حمایت کرد،  رسما ناو جنگی فرستاد، عراق را مسلح کرد، عملیات های ما را لو داد، طرح برندازی ریخت، تحریم مالی کرد، دارو را گرو گرفت، دانشمندان را ترور کرد، مدام ما را تهدید کرد، برای هرگونه تحقیری و تحمیقی کوتاهی نکرد و ده ها مورد ظالمانه دیگر، اما مساله بزرگ تر از این هاست.

در مرام ما دست دادن با قاتل پدر بی غیرتی است اما ممکن است کسانی باشند با مرامی دیگر. مهم آن است که نباید مساله را کوچک کرد. آمریکا فقط دشمن نیست. ممکن است کسانی بخواهند دشمن نبینندش. هرچند آمریکا تا تجزیه ایران کوتاه نخواهد آمد. آمریکا فقط قاتل پدران ما هم نیست. ممکن است فرزندانی عاشق دک و پزش شوند یا بترسند و رضایت دهند.

مساله این است که آمریکا شیطان است. آمریکاست که با پرورش داعش میلیونها نفر را کشت و معلول کرد و آواره. کشورها را پاره پاره می کند و آثار تمدنی را ویران می کند.  به راحتی بیمارستان منفجر می کند، کودکان را می کشد و با کنترل از راه دور پاکستان را بمباران می کند. در قرن بیست و یکم افغانستان و عراق را اشغال می کند.
با اطمینان می توان گفت فقط شیطان است که اینگونه از انسان ها کینه دارد و خودش را برتر می داند. نباید مساله را کوچک کرد. اصلا جمهوری اسلامی را فراموش کنید، شیطان با وجود ما مشکل دارد. زنان را به کار می گمارد و از حقوقشان رقابت خودنمایی راه می اندازد و آنها را به یک بدن متحرک تبدیل می کند. انسانها را به چرخ دنده های راضی و بی هدف و سرخوش پول بدل می نماید. و البته اینها به شرطی است که شهروندش باشی!
اصلا نباید مساله را کوچک کرد، مساله فقط ما و رفتار گذشته و حال ما نیست که با عذرخواهی یا غرامت تمام شود. مساله تغییر ما یا تغیبر آمریکاست.
آیا آمریکا تغییر کرده است؟

Rating: ۱.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!
...  شیرهای مرده در ویترین سیاست؛ ریشه های مشکلات میراث فرهنگی و راهکار ها

نویسنده مهمان

می اندیشم میزبان نویسندگان متنوع و دیدگاه های گوناگون است. دیدگاه هایی ارزش مند و حتی متضاد از جهات مختلف موضوعی پایگاه. (می اندیشم تنها بازتاب دهنده است و مسئولیت نوشته های مهمانان بر عهده نویسندگان است.)

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of