خجالتی وبلاگ نویس ؛ نقد کوتاه فیلم سر به مهر

Rating: 2.4. From 13 votes.
Please wait...

سر به مهر فيلمي كوچك و جمع و جور است. درباره زني خجالتي كه رودربايستي را به آنجا رسانيده كه نماز خواندنش را هم عيان نمي كند. او كه در شرف ازدواجي ديرهنگام است در موقعيتي حساس(به زعم خودش) قرار مي گيرد.

سر به مهر شاهكار نيست اما فيلم بدي هم نيست. مانند بسياري از فيلم هاي ديگري كه به دنیای درون يك شخصيت خاص مي پردازند، قصه از زبان او روايت مي شود. اما كارگردان با خلاقيت جالبي راوي فيلم را حذف كرده و در عوض وبلاگش (متعلق به شخصيت اصلي) را به جايش قرار داده است.

sar beh mohr poster

اين ترفند معاصر علاوه بر روايت زواياي پنهان شخصيت براي ما، در طول داستان نيز باعث اتفاقاتي براي او و ديگر شخصيت ها مي شود. فرم پردازي هوشمندانه اي كه گريزي نيز به واقعيات مجازي مي زند. دختري به شدت خجالتي كه خصوصي ترين حالاتش را براي همه مي نويسد! با اين همه، تغيير فضاي واقعي فيلم به متن هاي وبلاگ، فيلم را از يكپارچگي بصري در مي آورد.

فيلم ريتم كندي دارد. اما توجه زيادي به جزييات صورت گرفته است. چه در ارتباط با شخصيت ها و چه در ارتباط با موقعيت ها. هم نشيني اطلاعات ارائه شده در طول داستان بيننده را به سمت نتيجه هدايت مي كند. از اين روي پايان فيلم باز نيست و به خوبي نقطه گذاري مي شود. در کل متن سایه ای جدی بر فیلم انداخته است.

www.Campec.Ir-Film Sarbemohr-2

موضوع اصلي كه خجالت كشيدن از نماز خواندن است باعث جذب مخاطب مي شود. اما آيا واقعا موضوع اصلي فيلم نماز است؟ پاسخ خير است. سر به مهر درباره ارتباط با نماز است نه خود نماز. برخورد يك شخصيت خاص با نماز. البته بايد توجه كنيم اگر نماز ارتباط فرد و خالقش باشد، انتقال اين تجربه شخصي در قالب سينما بسيار دشوار است. از اين رو سر به مهر مسيراشتباهي را طی نکرده است.

...  ریپیت افتر می : فارسی ؛ کم لطفی به زبان فارسی در پر بیننده ترین برنامه های نوروز

سوالمان را به گونه دیگری بپرسیم: فيلم براي چه مخاطبي است؟ نماز نخوانها؟ نماز خوان ها؟ رودربايستي دارها؟ به نظر مي رسد فيلم جامعه هدف وسيعي ندارد. و شايد نتوان آن را به عنوان مبلغ جدي نماز قبول نمود. به خصوص با توجه به وضعيت نه چندان مناسب حجاب در فيلم نمي توان آن را به همه توصيه نمود. خصوصا اگر بنا بوده باشد مخاطباني از بدنه مردم ( كه قاعدتا مذهبي اند) پيدا كند.

www.Campec.Ir-Film Sarbemohr-4

از سوي ديگر مايه داستاني فيلم جاي اقبال زيادي براي توده مردم ندارد، چرا كه بسيار شخصي و خصوصي شده است. موقعيت روحي خاص نقش اصلي فيلم اگر چه مي تواند باعث پيشبرد داستان شود، اما مساله ای عمومی نبوده و تماشاگر خود را بي ارتباط مي يابد. یعنی شخصیت اصلی و حالات او آنقدر خاص می شود که ممکن است تماشاگر خود را یک غریبه دور بیابد و در انتها از خود بپرسد:”که چی؟” به هم چنین اطلاعات چندانی از خانواده مقابل او دریافت نمی کنیم و اصلا متوجه نمی شویم نگاه آنها به مساله شخصیت اصلی چیست، نماز می خوانند یا نه. درحالی که این اطلاعات بسیار تعیین کننده است.

به هر حال نمی توان از نقاط قوت فیلم و رویکرد مخلصانه آن آسان گذشت. ظرافت ها و جزییات فیلم نامه و گفتارهای بانمک و خلاقانه فیلم نوید کارهایی بهتر در آینده هستند. به امید توفیق بیش از پیش عواملش.

پ.ن: نباید منکر ضعف های جدی فیلم شد. سر به مهر می تواند شروع خوبی باشد به شرطی که ایستگاه نباشد. به بیان دیگر سر به مهر اگرچه یک اقدام ارزشمند و خوب است، نباید پنداشت یک فیلم خوب درباره نماز ساختیم.

Rating: 2.4. From 13 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

همچنین ممکن است بپسندید ...

Leave a Reply

24 Comments on "خجالتی وبلاگ نویس ؛ نقد کوتاه فیلم سر به مهر"

avatar
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
نازنین
Guest
به نقل ازکارگردان:موضوع این فیلم نماز است؛ روحیه این فیلم این است که می خواهد فیلمی مذهبی، روانشناسانه و اجتماعی باشد و خود را در این حوزه ها تعریف کند. آیا این مساله که دختری ازهیچ شروع کند و درنهایت به نماز برسد چیز کمی است؟ آیا شوهر کردن بد است؟ آیا حاجت خواستن از خدا و حاجت گرفتن از او بد است؟ آیا نباید چیزهایی مانند ازدواج و شغل را از خدا بخواهیم؟ این چیزهایی که دختر از خدا می خواهد خواست خیلی از افراد جامعه ما است. این دختر با این نیت شروع می کند اما در انتها… Read more »
رییس
Admin

صحیح می فرمایید. با بخش هایی از صحبت ایشان موافقم.

Anonymous
Guest

به نظر من واقعا حيف وفت و پول برأي ديدن ابن فيلم!

رییس
Admin

مسئله همین است که فیلم به قدری شخصی شده که توان ارتباط با عموم را ندارد. به زبان دیگر مسئله عمومی نیست.

FARIBA
Guest

هرکی این فیلمو دیده ب هیچ عنوان باهاش ارتباط برقرار نکرده فیلم خیلی ساده و بیش از حد شخصیه من که خوشم نیومد…

بدون نام
Guest

من به شدت باهاش ارتباط برقرار کردم.شخصیت اصلی، نماینده یک طیف خاصی از دخترهای این روزهای مملکت ماست که قبول دارم خیلی کمند.(کم هستیم).ولی هستیم..

رییس
Admin

ممنون از نظرتون

بدون نام
Guest

شما فکر کردی همه ای؟!

تينا
Guest

به نظر من صبا دچار مشكل روان پزشكي وسواس فكري و عملي ( OCD) روي خواندن نماز شده يعني تمركز بيمارگونه بر جزئياتي كه باعث شده از اصل زندگي و كار و تصميم در مورد آينده و ازدواج و فرزند خواستگارش و… دور بمونه . اشاره به گيج بودن صبا در فيلم و عدم تمركز بر مسائل تعيين كننده زندگي.

رییس
Admin

البته خود کارگردان مدعی است فیلمش ابعاد روان شناسانه دارد اما بعید است چنین بیماری دقیقی منظور بوده باشد

بدون نام
Guest

این فیلم می توانیست خیلی بهترازاین ساخته شودموضوع فیلم که درموردنماز است خوبست ولی بایدطوری ساخته میشدکه ربطی به ازدواج نداشته باشدچیزی فراترازازدواج باشدونیزدرموردخجالتی بودن ان این دختروقتی میتواند بگوید من ازخانواده ثروتمندی نیستم پس گفتن نمازخواندنش راهم به راحتی میتواندبگوید

رییس
Admin

بله می بایست بسیار بهتر می بود، البته قدم اول است.

بدون نام
Guest
یکی از بهترین فیلم های ایرانی سال های اخیر بود که دیده ام. بر عکس آنچه شما فرمودید من فکر می کنم این فیلم هر نوع مخاطب علاقه مند به معنویت را به خود جذب می کند (من خودم نمازخوان نیستم و زیاد از مذهب خوشم نمی آید اما خیلی جذب این فیلم شدم. به چند دوست نماز خوان که پیشنهاد دادم آنها هم خوششان آمد. به نظرم اصلا فیلم مذهبی یا درباره نماز نیست، بلکه بیشتر فیلم عرفانی و معنویت گرا است. نماز عهدی است که صبا با خود و خدای خود می بندد. اگر چنین مذهب گرایی معنوی… Read more »
رییس
Admin

ممنون از نظرتون

مسلم ابراهیمی
Guest
بله درست است در فیلم سر به مهر اتفاق مهمی نمی افتد، اما این دلیل بر جمع و جور بودن نیست اتفاقا کار با چنین فیلم نامه هایی برای کارگردان خیلی سخت است. همه فیلم نامه های کلاسیک معمولا دارای یک شروع یک اوج (که معمولا شامل اتفاقی مهم است) و پایان بندی هستند. و البته تعدادی شخصیت خوب و تعدادی شخصیت بد در داستان سر به مهر ما شخصیت بد نداریم همه انسانهای این فیلم مانند آدم های واقعی خوبی ها وضعف های خودشان را دارند بجز یک شخصیت که خواهر صبا است خواهر صبا جایگاه معنوی ویژه ای… Read more »
رییس
Admin

درباره دشواری پرداخت اینگونه فیلم ها و نقش خاص خواهر صبا با شما موافقم، هرچند این شخصیت ابهام دارد.
ممنون از وقت و نظرتون جناب ابراهیمی

بدون نام
Guest

بدون قضاوت لذت بردم…..

رییس
Admin

باعث خوشحالیست

زهرا
Guest
سلام.به نظر من کارهای آقتی حمید نعمت اله غالب اوقات موفق بوده .البته کارگردان این فیلم آقای مقدم دوست بودن که خب همکاری این دوهنرمند در سریال وضعیت سفیدواقعاشایسته ستایش بود. هم این فیلم هم وضعیت سفید که در رابطه با دفاع مقدس بود .بک جور از فرع به اصل رسیدن هستن.که همین هنر نویسنده رو نمایش میده.من از کارگردانی فوق العاد این فیلم لذت بردم.وبه نظرم شاید این فیلم به نوبه خودش ضعف هایی داشته باشه اما نقاط قوتش غیر قابل انکاره…مخصوصاموسیقی سکانس ها که با ریتم زندگی پرا زا پالش صبا هماهنگ بود ودر پایان آرامش فوق العاده… Read more »
رییس
Admin

ممنون از نظرتون

بدون نام
Guest
به نظرم این فیلم خیلی خوب به بحث نماز پرداخته. مسئله شغل و ازدواج یک مسئله بغرنجی برای خیل عظیمی از جامعه ست که تا درگیرش نباشید متوجه نمی شین. اینکه صبا برای حل مشکلش به راه های زشت متوسل نمیشه بلکه با خدای خودش حرف می زنه خیلی مهمه. فیلم خوبیه. هم برای ترویج نماز هم رویکرد عرفانی اون. صبا اول با فکر ازدواج به نماز خوندن روی می یاره ولی در ادامه به هیچ عنوان حاضر نمیشه نماز رو ترک کنه. این خیلی مهمه. ضمن اینکه قرار نیست یک فیلم به همه چیز و همه شخصیت ها بپردازه… Read more »
رییس
Admin
صد البته مسئله ازدواج و شغل دو مورد از مسائل بسیار مهم امروز جامعه هستند. ضمنا کلمه ازدواج دیر هنگام کلمه ای بسیار محترمانه است و بار توهین آمیز ندارد. بالا رفتن سن ازدواج به خصوص برای خانم ها مسئله ای مهم است که لازم است درباره آن پرداخت بیشتری صورت بگیرد. ضمنا برای توصیف و درک یک شخصیت اجبارا باید به رابطه او با دیگران و اطرافیان استناد کرد. پس برای شناخت این خانم باید اطلاعاتی درباره ارتباطش با دیگران داشته باشیم. نمی دانیم نظر شوهر آینده او درباره نمازخواندش چیست. آیا خودش نماز می خواند؟ آیا این اطلاعات… Read more »
بدون نام
Guest

به نظر من فیلم بیشتر جنبه روانشناسانه داره و بیماری وسواس فکری-عملی و کمرویی و ضعف اعتماد به نفس و مشکلات دیگر در صبا رو به خوبی نشون داده و برای دانشجوهای تازه کار روانشناسی هم خیلی مفید و آموزشی هست.

بدون نام
Guest

فیلم زیبایی بود لذت بردم