خجالتی وبلاگ نویس ؛ نقد کوتاه فیلم سر به مهر

Rating: ۲.۸/۵. From 16 votes.
Please wait...

سر به مهر فیلمی کوچک و جمع و جور است. درباره زنی خجالتی که رودربایستی را به آنجا رسانیده که نماز خواندنش را هم عیان نمی کند. او که در شرف ازدواجی دیرهنگام است در موقعیتی حساس(به زعم خودش) قرار می گیرد.

سر به مهر شاهکار نیست اما فیلم بدی هم نیست. مانند بسیاری از فیلم های دیگری که به دنیای درون یک شخصیت خاص می پردازند، قصه از زبان او روایت می شود. اما کارگردان با خلاقیت جالبی راوی فیلم را حذف کرده و در عوض وبلاگش (متعلق به شخصیت اصلی) را به جایش قرار داده است.

sar beh mohr poster

این ترفند معاصر علاوه بر روایت زوایای پنهان شخصیت برای ما، در طول داستان نیز باعث اتفاقاتی برای او و دیگر شخصیت ها می شود. فرم پردازی هوشمندانه ای که گریزی نیز به واقعیات مجازی می زند. دختری به شدت خجالتی که خصوصی ترین حالاتش را برای همه می نویسد! با این همه، تغییر فضای واقعی فیلم به متن های وبلاگ، فیلم را از یکپارچگی بصری در می آورد.

فیلم ریتم کندی دارد. اما توجه زیادی به جزییات صورت گرفته است. چه در ارتباط با شخصیت ها و چه در ارتباط با موقعیت ها. هم نشینی اطلاعات ارائه شده در طول داستان بیننده را به سمت نتیجه هدایت می کند. از این روی پایان فیلم باز نیست و به خوبی نقطه گذاری می شود. در کل متن سایه ای جدی بر فیلم انداخته است.

...  اما نه در حد انتظار ؛ بررسی و تحلیل شیار 143 ساخته نرگس آبیار

www.Campec.Ir-Film Sarbemohr-2

موضوع اصلی که خجالت کشیدن از نماز خواندن است باعث جذب مخاطب می شود. اما آیا واقعا موضوع اصلی فیلم نماز است؟ پاسخ خیر است. سر به مهر درباره ارتباط با نماز است نه خود نماز. برخورد یک شخصیت خاص با نماز. البته باید توجه کنیم اگر نماز ارتباط فرد و خالقش باشد، انتقال این تجربه شخصی در قالب سینما بسیار دشوار است. از این رو سر به مهر مسیراشتباهی را طی نکرده است.

سوالمان را به گونه دیگری بپرسیم: فیلم برای چه مخاطبی است؟ نماز نخوانها؟ نماز خوان ها؟ رودربایستی دارها؟ به نظر می رسد فیلم جامعه هدف وسیعی ندارد. و شاید نتوان آن را به عنوان مبلغ جدی نماز قبول نمود. به خصوص با توجه به وضعیت نه چندان مناسب حجاب در فیلم نمی توان آن را به همه توصیه نمود. خصوصا اگر بنا بوده باشد مخاطبانی از بدنه مردم ( که قاعدتا مذهبی اند) پیدا کند.

www.Campec.Ir-Film Sarbemohr-4

از سوی دیگر مایه داستانی فیلم جای اقبال زیادی برای توده مردم ندارد، چرا که بسیار شخصی و خصوصی شده است. موقعیت روحی خاص نقش اصلی فیلم اگر چه می تواند باعث پیشبرد داستان شود، اما مساله ای عمومی نبوده و تماشاگر خود را بی ارتباط می یابد. یعنی شخصیت اصلی و حالات او آنقدر خاص می شود که ممکن است تماشاگر خود را یک غریبه دور بیابد و در انتها از خود بپرسد:”که چی؟” به هم چنین اطلاعات چندانی از خانواده مقابل او دریافت نمی کنیم و اصلا متوجه نمی شویم نگاه آنها به مساله شخصیت اصلی چیست، نماز می خوانند یا نه. درحالی که این اطلاعات بسیار تعیین کننده است.

...  سینما بیدارشده؟

به هر حال نمی توان از نقاط قوت فیلم و رویکرد مخلصانه آن آسان گذشت. ظرافت ها و جزییات فیلم نامه و گفتارهای بانمک و خلاقانه فیلم نوید کارهایی بهتر در آینده هستند. به امید توفیق بیش از پیش عواملش.

پ.ن: نباید منکر ضعف های جدی فیلم شد. سر به مهر می تواند شروع خوبی باشد به شرطی که ایستگاه نباشد. به بیان دیگر سر به مهر اگرچه یک اقدام ارزشمند و خوب است، نباید پنداشت یک فیلم خوب درباره نماز ساختیم.

Rating: ۲.۸/۵. From 16 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

24
Leave a Reply

avatar
12 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
فارسینازنین Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
نازنین
Guest

به نقل ازکارگردان:موضوع این فیلم نماز است؛ روحیه این فیلم این است که می خواهد فیلمی مذهبی، روانشناسانه و اجتماعی باشد و خود را در این حوزه ها تعریف کند. آیا این مساله که دختری ازهیچ شروع کند و درنهایت به نماز برسد چیز کمی است؟ آیا شوهر کردن بد است؟ آیا حاجت خواستن از خدا و حاجت گرفتن از او بد است؟ آیا نباید چیزهایی مانند ازدواج و شغل را از خدا بخواهیم؟ این چیزهایی که دختر از خدا می خواهد خواست خیلی از افراد جامعه ما است. این دختر با این نیت شروع می کند اما در انتها… Read more »

رییس
Admin
رییس

صحیح می فرمایید. با بخش هایی از صحبت ایشان موافقم.

Anonymous
Guest

به نظر من واقعا حیف وفت و پول برأی دیدن ابن فیلم!

رییس
Admin
رییس

مسئله همین است که فیلم به قدری شخصی شده که توان ارتباط با عموم را ندارد. به زبان دیگر مسئله عمومی نیست.

FARIBA
Guest

هرکی این فیلمو دیده ب هیچ عنوان باهاش ارتباط برقرار نکرده فیلم خیلی ساده و بیش از حد شخصیه من که خوشم نیومد…

بدون نام
Guest

شما فکر کردی همه ای؟!

بدون نام
Guest

من به شدت باهاش ارتباط برقرار کردم.شخصیت اصلی، نماینده یک طیف خاصی از دخترهای این روزهای مملکت ماست که قبول دارم خیلی کمند.(کم هستیم).ولی هستیم..

رییس
Admin
رییس

ممنون از نظرتون

تينا
Guest

به نظر من صبا دچار مشکل روان پزشکی وسواس فکری و عملی ( OCD) روی خواندن نماز شده یعنی تمرکز بیمارگونه بر جزئیاتی که باعث شده از اصل زندگی و کار و تصمیم در مورد آینده و ازدواج و فرزند خواستگارش و… دور بمونه . اشاره به گیج بودن صبا در فیلم و عدم تمرکز بر مسائل تعیین کننده زندگی.

رییس
Admin
رییس

البته خود کارگردان مدعی است فیلمش ابعاد روان شناسانه دارد اما بعید است چنین بیماری دقیقی منظور بوده باشد

بدون نام
Guest

این فیلم می توانیست خیلی بهترازاین ساخته شودموضوع فیلم که درموردنماز است خوبست ولی بایدطوری ساخته میشدکه ربطی به ازدواج نداشته باشدچیزی فراترازازدواج باشدونیزدرموردخجالتی بودن ان این دختروقتی میتواند بگوید من ازخانواده ثروتمندی نیستم پس گفتن نمازخواندنش راهم به راحتی میتواندبگوید

رییس
Admin
رییس

بله می بایست بسیار بهتر می بود، البته قدم اول است.

بدون نام
Guest

یکی از بهترین فیلم های ایرانی سال های اخیر بود که دیده ام. بر عکس آنچه شما فرمودید من فکر می کنم این فیلم هر نوع مخاطب علاقه مند به معنویت را به خود جذب می کند (من خودم نمازخوان نیستم و زیاد از مذهب خوشم نمی آید اما خیلی جذب این فیلم شدم. به چند دوست نماز خوان که پیشنهاد دادم آنها هم خوششان آمد. به نظرم اصلا فیلم مذهبی یا درباره نماز نیست، بلکه بیشتر فیلم عرفانی و معنویت گرا است. نماز عهدی است که صبا با خود و خدای خود می بندد. اگر چنین مذهب گرایی معنوی… Read more »

رییس
Admin
رییس

ممنون از نظرتون

مسلم ابراهیمی
Guest

بله درست است در فیلم سر به مهر اتفاق مهمی نمی افتد، اما این دلیل بر جمع و جور بودن نیست اتفاقا کار با چنین فیلم نامه هایی برای کارگردان خیلی سخت است. همه فیلم نامه های کلاسیک معمولا دارای یک شروع یک اوج (که معمولا شامل اتفاقی مهم است) و پایان بندی هستند. و البته تعدادی شخصیت خوب و تعدادی شخصیت بد در داستان سر به مهر ما شخصیت بد نداریم همه انسانهای این فیلم مانند آدم های واقعی خوبی ها وضعف های خودشان را دارند بجز یک شخصیت که خواهر صبا است خواهر صبا جایگاه معنوی ویژه ای… Read more »

رییس
Admin
رییس

درباره دشواری پرداخت اینگونه فیلم ها و نقش خاص خواهر صبا با شما موافقم، هرچند این شخصیت ابهام دارد.
ممنون از وقت و نظرتون جناب ابراهیمی

بدون نام
Guest

بدون قضاوت لذت بردم…..

رییس
Admin
رییس

باعث خوشحالیست

زهرا
Guest

سلام.به نظر من کارهای آقتی حمید نعمت اله غالب اوقات موفق بوده .البته کارگردان این فیلم آقای مقدم دوست بودن که خب همکاری این دوهنرمند در سریال وضعیت سفیدواقعاشایسته ستایش بود. هم این فیلم هم وضعیت سفید که در رابطه با دفاع مقدس بود .بک جور از فرع به اصل رسیدن هستن.که همین هنر نویسنده رو نمایش میده.من از کارگردانی فوق العاد این فیلم لذت بردم.وبه نظرم شاید این فیلم به نوبه خودش ضعف هایی داشته باشه اما نقاط قوتش غیر قابل انکاره…مخصوصاموسیقی سکانس ها که با ریتم زندگی پرا زا پالش صبا هماهنگ بود ودر پایان آرامش فوق العاده… Read more »

رییس
Admin
رییس

ممنون از نظرتون

بدون نام
Guest

به نظرم این فیلم خیلی خوب به بحث نماز پرداخته. مسئله شغل و ازدواج یک مسئله بغرنجی برای خیل عظیمی از جامعه ست که تا درگیرش نباشید متوجه نمی شین. اینکه صبا برای حل مشکلش به راه های زشت متوسل نمیشه بلکه با خدای خودش حرف می زنه خیلی مهمه. فیلم خوبیه. هم برای ترویج نماز هم رویکرد عرفانی اون. صبا اول با فکر ازدواج به نماز خوندن روی می یاره ولی در ادامه به هیچ عنوان حاضر نمیشه نماز رو ترک کنه. این خیلی مهمه. ضمن اینکه قرار نیست یک فیلم به همه چیز و همه شخصیت ها بپردازه… Read more »

رییس
Admin
رییس

صد البته مسئله ازدواج و شغل دو مورد از مسائل بسیار مهم امروز جامعه هستند. ضمنا کلمه ازدواج دیر هنگام کلمه ای بسیار محترمانه است و بار توهین آمیز ندارد. بالا رفتن سن ازدواج به خصوص برای خانم ها مسئله ای مهم است که لازم است درباره آن پرداخت بیشتری صورت بگیرد. ضمنا برای توصیف و درک یک شخصیت اجبارا باید به رابطه او با دیگران و اطرافیان استناد کرد. پس برای شناخت این خانم باید اطلاعاتی درباره ارتباطش با دیگران داشته باشیم. نمی دانیم نظر شوهر آینده او درباره نمازخواندش چیست. آیا خودش نماز می خواند؟ آیا این اطلاعات… Read more »

بدون نام
Guest

به نظر من فیلم بیشتر جنبه روانشناسانه داره و بیماری وسواس فکری-عملی و کمرویی و ضعف اعتماد به نفس و مشکلات دیگر در صبا رو به خوبی نشون داده و برای دانشجوهای تازه کار روانشناسی هم خیلی مفید و آموزشی هست.

بدون نام
Guest

فیلم زیبایی بود لذت بردم