سینما بیدارشده؟

Rating: ۰.۵/۵. From 1 vote.
Please wait...

فیلم خوابم میاد اولین ساخته سینمایی رضا عطاران شاید فیلم متوسطی هم نباشد، اما این دلیل نمی شود که فیلم بدی باشد. البته قصدی بر نقد این فیلم نبود اما یک جمله ی عجیب و آزار دهنده که به عنوان شعار تبلیغاتی فیلم انتخاب شده است را نمی توان نادیده گرفت: خوابت نبره، سینما بیدار شد.

خوابم میاد

به نظر شما معنای این شعار که در قالب تبلیغات سر چهارراه ها پخش می شود چیست؟ سینمای خواب ما مگر چه شده که از خواب بپرد؟ مگر فیلم عطاران چه فیلمیست؟

خوابم میاد داستان مردی است که توانایی برقراری ارتباط با جنس مخالف ندارد. او که به علت سن زیادش تحت فشار روانیست تنها با پدر و مادر پیرش زندگی می کند. در میانه داستان با دختری ندارتر از خودش آشنا شده و قصد ازدواج می کنند. این زوج ندار به عللی برای تامین مالی دست به دزدی و آدم ربایی میزنند.

در همین چند خط خلاصه هم پیداست که فیلم اصطلاحا بی سر و ته است. بطوریکه از وسط فیلم گویی یک فیلم دیگرشروع می شود. و نهایتا در پایان گنگ و مبهم ، تماشاگر هاج و واج باید کلی فکر کند که چی شد و چی گفت؟ اما این هم دلیل نمیشود که فیلم بدی باشد.

نکته مهمی که باید اول تذکر می دادم این است: لطفا این فیلم را با خانواده نبینید. فیلم خوابم میاد یک فیلم مجردی تقریبا مردانه است. البته امروز در سینمای ما فیلم خانوادگی کمتر پیدا می شود. اما فیلم خوابم میاد گزینه خوبی برای یک بعد از ظهر خانوادگی نیست. اما با وجود نیاز مبرم به فیلم های خانوادگی و ضعف فیلم خوابم میاد در این مورد، این مطلب نیز دلیلی بر بد بودن فیلم نیست. چرا که ما همان طور که باید هوای خانواده ها و کودکان را داشته باشیم باید مراقبت مجردها و ازدواج نکرده ها هم باشیم. حتی مشکل رضا (عدم توانایی رضا در برقراری ارتباط سالم) هم موضوع بی اهمیتی نیست. مشکل رضا در فیلم یکی از مشکلات موجود جامعه است.البته فیلم راهکاری نمی دهد و اصلا موضوع اصلی فیلم مشکل رضا نیست. جالب اینجاست که یک تهرنگ سیاسی به درد نخور و نچسب هم اضافه شده که حتی گزنده هم نیست.(البته اشاره به مساله بیکاری در جای خودش ارزشمند است)

فکر می کنید دلیل حضور عبدی در نقش یک زن چیست؟
...  لکه های معماری 1 : پدیده شاندیز ؛ دلارهای ایرانی برای پس مانده انگلیسی

به علاوه بی ادبی و شوخی های جنسی فیلم، همان چیزیست که  یک بار دیگر بر رعایت دسته بندی مخاطب در سینما تاکید می کند. فکر می کنید چرا اکبر عبدی در نقش یک زن بازی کرده است؟ تیکه های دوپهلو متعدد که بعضا اضافی هم هستند را می توان به راحتی حذف نمود. کارگردان باید بداند چه مخاطبانی می خواهد. با این وجود هم حتی اگر می خواهد فیلمی در این سطح بسازد ، محدودیت بینندگان را در تبلیغاتش ذکر کند. اگر امروز پدری با دخترش در سینما این فیلم را ببیند و خجالت بکشد، مسئولیتش را چه کسی قبول می کند؟  البته اگر بخواهیم به مسائلی از جنس مشکلات رضا بپردازیم ناچار به ارائه مطالبی در خط قرمزهای جامعه هستیم، منتها هنرمند کسی است که از ناچارها ، چاره بسازد و حرفش را به زیبایی بیان کند.  با این وجود هم نکته ای بسیار منفی تر از آنچه تا کنون ذکر شد وجود دارد که به آن دلیل می توان به فیلم “خوابم میاد” لقب یک فیلم بد داد.

 نه داستان ضعیف فیلم و نه موضوع مهمی که از دست رفته و نه مناسب خانواده نبودنش، هیچ یک دلیلی بر بد بودن فیلم نیست. بلکه آنچه خوابم میاد را فیلم بدی می کند “نا امیدی” است. فضای منفی و زشت و حقیری که فیلم از دنیایش تصویر می کند، به هچ وجه مربوط به فقر نیست. حتی به فضای سیاسی و اجتماعی هم مربوط نیست. این فضای پوچ کل زندگی رضاست، حتی اگر او دنیای پول هم داشته باشد لاجرم به این پوچی می رسید، منتها شاید با تاخیر. مشکل رضا چیست؟ عدم توانایی او در ارتباط؟ نه، نداشتن پول؟ نه، نداشتن کار؟ نه، هیچ یک مشکل او نیست. پوچی و نا امیدی فضای کلی فیلم است. به این دلیل است که فیلم خوابم میاد فیلم بدیست. مادر فیلم با ادای مذهبی هم کاری از پیش نمی برد. البته لازم به ذکر است که فضای تصویر شده در فیلم میتوانست یکی از بهترین نتایج سینمایی ما باشد به شرطی که شرایط به وجود اورنده این فضا معرفی می شد. ریشه مسائل رضا چیست؟ ریشه نگاه پوچ و نا امید رضا بی قیدی اوست. بی ایمانی و دنیوی بودن اوست که زندگیش را بی معنی کرده است، هرچند در فیلم نمایش داده نمی شود.

...  صداهای تازه آشنا ؛ یادداشت کوتاه درباره جشنواره فجر 31

بی شک نا امیدی یکی از بزرگ ترین جانی های تاریخ بشریت است. البته لازم به ذکر است که فیلم تبلیغ نا امیدی نمی کند (به زعم نگارنده) و صرفا نمایش آن است (هرچند که این هم خود نوعی تبلیغ است). اما جنبه بد ماجرا، اعتماد مردم به عطاران است و این نتیجه آبروییست که از تلویزیون به ارث برده و می تواند خانواده ها را به سینما بکشاند. البته شخصا امید وارم که همین نزدیکی مردم به عطاران و البته نگاه او به طبقات پایین تر جامعه بتواند و می تواند رگه های امید و بهبود کارهای او باشد.

اما هنوز سوال آغازین پا برجاست: مگر چه تخم مرغ دو زرده ای به بار نشسته که نوشته ایم : “سینما بیدار شده”؟

پایگاه های دیگر با این برچسب ها

  Rating: ۰.۵/۵. From 1 vote.
  Please wait...
  به اشتراک بگذارید!

  مطالب مرتبط

  Leave a Reply

  avatar
    Subscribe  
  Notify of