شام چقدر ایرانی ؟ ؛ نگاهی کوتاه به برنامه شام ایرانی

Rating: ۲.۸/۵. From 2 votes.
Please wait...

همه می دانیم برنامه شام ایرانی کپی نمونه ماهواره ای همین برنامه است و احتمالا ساخت چندان دشواری هم ندارد. ایده پردازی اش که با دیگران بوده است! هر بار چهار نفر از رفقا را هم انتخاب می کنی، چند روز (احتمالا چهار روز) هم فیلمبرداری در شرایط سخت! به علاوه تدوین و مخلفات: غذا حاضر است!

66206_264

این برنامه حتی اگر زحمت زیادی هم داشته باشد اصولا ضرورتش و هدفش مشخص نیست. جذب مخاطب ماهواره ای با کپی کردن از برنامه ماهواره؟!! آیا گرفتن سبک و با حجاب کردن زنان کافیست؟ آیا این شام ایرانی شده است؟

66211_857

جالب اینجاست که می بینیم نوع غذا خوردن هم ایرانی نیست. تقسیم شام به سه مرحله پیش غذا، غذای اصلی و دسر عینا نوع شام خوردن غربی است. انتخاب نفرات هم که یا بازیگرند یا خواننده یا ورزشکار باعث می شود زندگی هایی خاص و متفاوت با توده مردم (ایرانی مرسوم) به نمایش گذاشته شود. شام هایی معمولا روی میز، خانه هایی با کفش و آدم هایی مشهور. حتی غذاهایی هم که ارائه می شوند نیز الزامی به ایرانی بودن ندارند. پس این برنامه چه چیزش ایرانی است؟ ضمنا توجه کنیم که اتفاقا نمونه اصلی این برنامه در ماهواره سراغ گزینه های غیر مشهور می رود و از این نظر از این نسخه ی کپی مردمی تر است!

16295_225

سازندگان به طرز غریبی اصرار دارند این برنامه را متفاوت از نسخه اصلی و با تاکید بر وجه ایرانی بودن آن بدانیم اما مشخص نیست منظورشان از سفره ایرانی دقیقا چیست؟. حتی در استدلالی عجیب یکی از برتری های این برنامه را دور هم جمع شدن خانواده می دانند در حالی که هیچ یک از  شرکت کنندگان با هم نسبتی ندارند! آیا اصولا ایجاد رقابت در رسم مهمان نوازی ایرانی یک اشتباه فرهنگی بزرگ نیست؟ آیا نباید برای ساختن یک برنامه ی سرگرم کننده وقت و دقت بیشتری بگذاریم؟

...  پلان های دردآور سینمای ایران

پ.ن: توجه کنیم که  این برنامه ی کپی، محصولی برای توزیع در سوپرمارکت ها بوده است، اما صدا و سیما با اقدام به تهیه و پخش آن حجم مخاطبین این برنامه ی کم دقت را به هزاران برابر تبدیل کرد و در اقصی نقاط کشور پخش کرد. چرا؟

حق است سازندگان این برنامه ها خوشحال باشند از این مدیریت فرهنگی!

Rating: ۲.۸/۵. From 2 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of