حسن کچل و دیوان حافظ ؛ وقتی از تهیه کننده آرگو یک هفته مدام در تلوزیون فیلم پخش می کنیم!

Rating: ۳.۰/۵. From 4 votes.
Please wait...

یک بازیگر چه اهمیتی در فیلم دارد؟ فیلم سازها و تهیه کننده ها پاسخ های خودشان را دارند. بیننده ها هم همینطور. اما مسوولین صدا و سیمای ما باید به نحو دیگری پاسخگو باشند. شبکه نمایش طی چند ماه گذشته حرکتی بی سابقه را آغاز کرد که موضوع این نوشته است. پخش فیلم ها به تناسب بازیگران. به عنوان مثال این هفته، هفته جورج کلونی است و هفت فیلم از این بازیگر پخش می شود. همان سوال را تکرار می کنیم: یک بازیگر چه اهمیتی در فیلم دارد؟

فیلم سازها دقت زیادی در انتخاب بازیگران دارند چرا که چهره، مهارت و حتی پیشینه بازیگران در کیفیت نهایی تاثیر می گذارد. تهیه کننده ها علاوه بر این به محبوبیت عمومی بازیگرها هم توجه دارند. اما بازیگر نهایتا در فیلم یک “نقش” را بازی می کند. جذب مخاطب به واسطه چهره و شخصیت بیرونی بازیگر جریان متفاوتی از فیلم است که بیشتر جنبه های تبلیغاتی و اقتصادی دارد. در نتیجه نهایت تاثیری که یک بازیگر مشهور دارد، انتخاب فیلم نامه های دلخواه است. او در فیلم یک “نقش” است. بازیگر نقش مالک اشتر فیلم امام علی نقش یک تبهکار را هم بازی می کند. البته شخصیت مالک تاثیر جدایی ناپذیر بر او دارد، ولی به هر حال مالک یک نقش در سریال امام علی بود. و حال اینکه کسی که این نقش را کنترل یا تعیین تکلیف می کند کسی نیست جز کارگردان و فیلم نامه نویس.

شبکه نمایش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
با همه این اوصاف شبکه نمایش فیلم ها را بر اساس بازیگران دسته بندی کرده است. مانند آنکه غذا را بر اساس رنگ دسته بندی کنیم. در این دسته بندی کباب هم رده تمام غذاهای سوخته قرار می گیرد!!! و یا آنکه کتاب ها را بر اساس جنس کاغدشان بخریم. در نتیجه “حسنی به مکتب نمی رفت” هم رده ” دیوان حافظ” قرار می گیرد!! و البته شاهنامه فردوسی حذف می شود! چرا باید فیلم ها را بر اساس بازیگر تقسیم بندی نمود؟ آیا به بهانه جذب مخاطب می توان این چنین ابتدایی رفتار نمود؟
استفاده های ابزاری و تبلیغاتی از بازیگران یکی از بدترین روش های برخورد با بازیگر و بیننده است.  به علاوه باعث کاهش سلیقه بیننده گان می شود. شاید جنبه دانشگاهی صدا و سیما فراموش شده است. این بخش در شبکه نمایش تحت عنوان بزرگان سینما پخش می شود. آیا نیکلاس کیج، جورج کلونی و … بزرگان سینما هستند؟ ای کاش این دسته بندی بر اساس فیلم سازان انجام می پذیرفت. همین امروز هم در ایران کارگردان ها، هم تراز و حتی بیشتر از بازیگران استعداد فروش دارند. فرهادی، حاتمی کیا، ده نمکی، کیمیایی و … نمونه هایی در این زمینه هستند. آیا نباید به این شعور احترام گذاشت و آن را گسترش داد؟ فیلم نامه نویس ها نیز می توانند قدم بعدی باشند. مرور آثار شاخص هیچکاک مفید تر و جذاب تر از آثار برد پیت نیست؟ مرور آثار یک بازیگر جه نفعی برای مخاطب دارد؟
نکته بعدی شخصیت بعضا خطرناک بعضی بازیگران است. به عنوان مثال جورج کلونی که این هفته به نام اوست کسی است که جایزه اسکار آرگو را دریافت نمود. چرا که تهیه کننده این فیلم ضد ایرانی کسی نیست جز او.

...  یک فیلم موفق

جرج کلونی و بن افلک هنگام دریافت اسکار

جرج کلونی و بن افلک برای آرگو اسکار گرفتند

جورج کلونی یک خوک را به عنوان حیوان خانگی و هم خانه اش انتخاب کرده است که حتی در جامعه غرب انتخابی غیر معمول تلقی می شود. تنها ازدواج او نزدیک سه سال دوام داشته و از رسانه ای شدن روابطش با زنان هراسی نداشته است. تصاویر او همراه یک زن جدید به سرگرمی رسانه ها تبدیل شده است.(+)

جرج کلونی و خوک خانگی اش که حتی در تخت خوابش هم همراه اوست!
بازیگرانی دیگری مانند برد پیت، جانی دپ، نیکلاس کیج، بن افلک و … افراد عادی و معمولی جامعه خویش نیستند و غالبا دچار مشکلات متعدد خانوادگی و شخصی هستند.(به عنوان مثال  جانی دپ یک ازدواج و چهار نامزدی داشته و اکنون مجرد است. او از نامزد آخرش (بدون ازدواج رسمی) دو فرزند دارد. خود می گوید به دین خاصی اعتقاد ندارد و به فرزندانش باور دارد.) حتی اگر هم مطابق عرف جامعه رفتار کنند باز هم متعلق به فرهنگی بیگانه با ما هستند. (اگر فیلم ها بدون سانسور پخش شوند جنبه های دیگری از بازیگران و جامعه غرب نمایش میابد.) بعضی بازیگران در رسانه های غربی شهره بی اخلاقی هستند و به راحتی در نقش های منافی عرف حاضر می شوند.
با این وضعیت تبلیغ این شخصیت ها در تلوزیون رسمی ما “بی فکری” نیست؟ آیا تبلیغ “بازیگر محوری” تصمیم درستی است؟

بوسه بن افلک کارگردان آرگو بر سر جرج کلونی تهیه کننده این فیلم

این مطلب از طریق صفحه تماس با ما برای سایت شبکه نمایش فرستاده شد.

Rating: ۳.۰/۵. From 4 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of