شبکه انقلابی ها یا انقلاب شبکه ای؟ ؛ چگونه شبکه افق می تواند به ضد خودش تبدیل شود؟

Rating: ۴.۳/۵. From 2 votes.
Please wait...

شبکه تازه تاسیس افق فاصله ای جدی با صدا و سیما دارد. چیزی متفاوت است و صدایی خاص دارد. اگر چند دقیقه ای را با این شبکه گذرانده باشید متوجه تفاوت های آن با باقی شبکه ها خواهید شد. افق بدون واهمه سخنرانی های محمدرضا پهلوی و دربار و یا پیام کلینتون به جوانان ایرانی را پخش می کند و … .

موضوعات انتخابی این شبکه متفاوت است. تحصیل در هندوستان، مهاجرت نخبگان، تاریخ دموکراسی در ایران، شعر فارسی و حتی مستندهایی درباره گردشگرانی که به ایران می آیند. همه این مثال ها دلیلی است بر تفاوت رفتاری این شبکه با تمام شبکه های دیگر.

Ofogh_Logo

شبکه انقلابی ها؟

احتمالا این نخستین شبکه صدا و سیماست که پیش از راه اندازی مخالفان سیاسی پیدا کرد. برخی روزنامه ها و نشریات داخلی و خارجی رسما ابراز نگرانی کردند. ایشان ادعا می کردند افق منتسب به سپاه، موسسه ی اوج و یا افرادی مانند طالب زاده و یامین پور است.

هرچند این احتمالات دور از واقعیت نمی نماید اما عملکرد این شبکه تا امروز ملی تر از بعضی شبکه های دیگر رسانه ملی بوده است. در حالی که به لطف زلزله مورموری را شناختیم ، افق از کارآفرین یزدی، موسس مسجد هامبورگ و دانشجویان هندی و زیبایی های دورافتاده کشور می گوید.

140195445833171

نگرانی از جناحی شدن رسانه ملی نگرانی به جایی است که باید به آن توجه کرد، اما سوءاستفاده از این نگرانی نباید باعث اخته شدن صدا و سیما شود. صحبت از دغدغه های انقلاب نباید یک صدای جناحی تلقی شود. چرا که این ترفند راحت ترین انتخاب را برای رسانه ملی ایجاد می کند: برنامه های خنثی شده و بی جهت. گپ های بی خاصیت با مهمانان تکراری مانند موج بازیگران و فوتبالیست ها و خواننده ها، حجم عظیمی از رویدادهای صرفا تفریحی مثل فوتبال و فوتبال و فوتبال!

...  یک فیلم موفق

برنامه هایی که به هیچ کجا و هیچ کس بر نمی خورد. برنامه های خمارآلودی که آرامش مرداب گونه را بر هم نزند. (قطعا به برنامه های تفریحی نیاز است اما سرگرمی هم می تواند اندازه، جهت و خاصیت داشته باشد.)

نتیجه می شود همین وضعیتی که دوره انتخابات صدا و سیما ی متفاوتی می بینیم. همین که پخش زنده جلسه رای اعتماد مجلس یک اتفاق فوق العاده محسوب بشود! همین که اخبار بیست و سی متفاوت محسوب بشود. و همین که شبکه مستند -و قرآن- را گرد مرده پاشیده اند.

در این میان باید هم افق متفاوت باشد، ولی نباید تنها افق متفاوت باشد. افق نباید شبکه انقلابی ها بشود. به این معنا که شبکه سه برای مردم و شبکه قرآن برای قرآنی ها! شبکه چهار برای فرهیختگان و شبکه افق برای آن انقلابی ها! در نتیجه همان رویه سابق بر سایر شبکه ها ادامه خواهد یافت و عزیزان مطالبات انقلابیشان را از افق پیگیری نمایند.

06602152503679572233

اگر واقعا شعارهای انقلاب را درست می دانند چه باک از طرح کردنشان؟ اگر واقعا جذاب است چه باک از ریزش مخاطب؟ اگر واقعا مستدل است چه باک از هجمه به آن؟!

اگر از جناحی شدن و تک صدایی شدن می ترسیم راه حلش خنثی سازی نیست، بلکه شنیدن طرفین ماجراست. افق چگونه می تواند به ضد خودش تبدیل شود؟ اول آنکه نیش اش را بکشند (که بعید نیست) و دوم آنکه یک طرفه شود. چرا نباید مخالفان ولایت فقیه در افق نظراتشان را بگویند. چرا نباید سلطنت طلب ها در افق تریبون داشته باشند. چرا نباید کسانی که به انقلاب اعتماد ندارند دلایل خود را از افق بگویند یا بشنوند. و البته پاسخ ها هم بیان شوند. چرا مناظره های ایدئولوژیک نداریم؟ افق نباید شبکه انقلابی ها باشد، بلکه باید شبکه مردم باشد. اگر پس از سی سال ٨۵ ٪ مشارکت وجود دارد، از چه می ترسیم؟ و آشکار است که این رویه مدیریتی صریح و شجاع می خواهد.

...  عطشِ آتش عشق

06_08_2014_16_59_37

ارزش برفک

آفت دیگر افق “تکرار” خواهد بود. تکرار موضوعی، تکرار قالبی و تکرار زمانی. تکرار آسیب بزرگ این روزهای صدا و سیماست. برنامه های تکراری در یک شبکه و مهاجرت به شبکه های دیگر! تکرار ارزش ها را می ساید و رنگ ها را می برد. تکرار مداوم مزه ها را می کشد و فوق العاده ها را عادی می کند. پخش برفک بهتر است از پنج مرتبه تکرار در یک روز.

قالب ها نیز باید متنوع باشند. مستند- مسابقه ابتکار خوبی است اما جای برنامه زنده مناظره را نمی گیرد. گفت و گو های موضوعی، برنامه های تحلیلی، ارتباط های مستقیم، مجله های تصویری و … قالبهایی هستند که جایشان در افق خالی است.

ofogh

نظم

و نخ تسبیح تمام برنامه “نظم” خواهد بود. هنر یک رسانه جذب مخاطب نیست بلکه “مشتری ساختن” از مخاطب است که با نظم و اعتماد شکل می یابد. نظم یعنی مخاطبی که ساعت ۲۰ هر شب خود را به مستند داغی می رساند که دیگر تکراری نخواهد داشت، مخاطبی که گفت و گوی جذاب شب ها را از دست نمی دهد، برنامه های عصرانه ی شاداب و مخاطبی که اخبار تکراری را رها می کند تا تحلیل ها و گزارش های متفاوتی را ساعت ۲۱ هر شب ببیند.

افق می تواند و باید انقلابی در شبکه ها باشد به شرطی که شبکه انقلاب این مردم باشد. به شرطی که خود را در رقابت با سایر شبکه نبیند. به شرطی که خود را در رقابت با ماهواره ها نبیند. به شرطی که خود را در رقابت با تمام جهان ببیند و بدیع، تازه، متنوع و منظم بماند.

Rating: ۴.۳/۵. From 2 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
فارسیali Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
ali
Guest

عالیه واقعا درسته چرا ترس وجود داره از طرح بعضی حرفا؟چرا هنوز تو دانشگاه ها می ترسن کرسی آزاد اندیشی بذارن؟فقط بلدن شورای کرسی آزاد اندیشی تو هر دانشگاه تشکیل بدن با کلی خرج که هیچ کاری نمی کنه!!!

رییس
Admin
رییس

یکی از دلایل اعتماد عده ای به شبکه های ماهواره ای شنیدن سوالاتشان از آن شبکه هاست. سپس جواب ها نیز قبول می کنند. کاری که باید این سمت انجام می پذیرفت. امیدواریم افق این شجاعت را داشته باشد.