طرح هایی از نا کجا ۳ : میدان بهارستان ؛ چه کسی پاسخگو خواهد بود؟!

Rating: ۴.۵/۵. From 2 votes.
Please wait...

تهران شاهد بعضی پروژه های عجیب و غریب از سوی نهادهای مسئول است که متاسفانه اطلاعات اندکی از آنها ارائه می شود. طرح هایی که فرایند تعریفشان، انتخابشان و اصلاحشان مشخص نیست، گویی از ناکجا آمده اند. میدان انقلاب، پیاده راه میدان امام حسین (علیه السلام)، میدان شهدا و حالا میدان بهارستان:

دقیقا در محور اصلی میدان بهارستان

طرح های تاریخی در میدان تاریخی!

در روزگاری که از هرگوشه خبر فروریختن میراثی یا بریده شدن تاریخی به گوش می رسد، مجلس نمایندگان مردم می توانست مسیری برای پیگیری باشد. اما اینک چه سود که شکایت از قاضی را به کجا ببریم؟! مجلس شورای اسلامی که خود باید محافظ ارزش های مردمی باشد، چگونه دست اندر کار ساخت و سازهای این چنینی می شود؟

تاسف بار تر و تاسف بار تر آنکه این اساختمان از داخل مسجد مطهری (این نادره و نگین معماری تهران، بازمانده سنتهای اصیل، مفصیل قدیم و جدید، میراث زنده، معماری ارزنده، یادگار سپهسالار و مطهری و لرزاده و میرمیران) نیز به زشتی تمام مانند زخمی بر صورت، سر کشیده است.

اگر تهران چند میدان تاریخی داشته باشد، قطعا بهارستان یکی از آنهاست. این میدان علاوه بر آنکه تاریخی است، تاریخ ساز نیز بوده است. توپخانه ای علیه مشروطه، تریبونی برای مصدق و قتلگاهی برای کاپیتولاسیون تنها نمونه هایی از جریانهای گوناگون تاریخی – سیاسی این میدان است.

modarres

چند صد کیلومتر آنطرف تر یونسکو هنگامی که بی عملی مسئولان ما را در قبال میراث کشورشان دید خودش مانع ساخت و باعث تخریب برج جهان نما شد. اما چرا؟ زیرا از یکی از گوشه های میدان نقش جهان اصفهان اندکی از آن برج پیدا شده بود. بگذریم از کش و قوس های مسئولان وطنی در جایی که دل بیگانه هم می سوزد! اما امروز ساخت و ساز غیر مسئولانه مجلس چه بر سر بهارستان تاریخی ما آورده است؟

782477

دقیقا در محور اصلی میدان ساختمانی خود را به تمام میدان تحمیل کرده است. تاسف بار تر و تاسف بار تر آنکه این اساختمان از داخل مسجد مطهری (این نادره و نگین معماری تهران، بازمانده سنتهای اصیل، مفصیل قدیم و جدید، میراث زنده، معماری ارزنده، یادگار سپهسالار و مطهری و لرزاده و میرمیران) نیز به زشتی تمام مانند زخمی بر صورت، سر کشیده است.

IMG_3944-
782479 IMG_3944-- IMG_3942-

حالا کجایند داعیه داران میراث فرهنگی؟ متولیان امر؟ و سرایندگان شعارهای انتخاباتی؟ اشکالی ندارد، به مجلس شکایت می بریم، اما از کدام نهاد؟ از مجلس؟!
گویا آش به قدری شور است که در خود زیر مجموعه شهرداری نیز اعتراضاتی وجود دارد.

...  نه عزیز

طرح هایی از ناکجا

و باز هم همان سوال قدیمی: چه کسی این طرح ها را می دهد؟ چه کسی تایید می کند؟ و چه کسی مجوز میدهد؟ و چرا تصویر و اطلاعات چندانی قبل از اجرای طرح به مظان نقد عمومی گذاشته نمی شود؟
متاسفانه از این طرح (طرح جامع بهارستان) نیز مانند طرح های متعدد دیگر شهرداری اطلاعات زیادی در دسترس نیست. فقط می دانیم احتمالا میدان پیاده راه می شود، کتابخانه بزرگی به مجلس می دهند و البته خانه های نمایندگان هم یکجا ساخته می شود(۲۰۰ واحد). ضمنا این طرح هزینه ای ۴۰۰ میلیاردی خواهد داشت. همین چند خط هم به شدت نقد شدنی است :

Scan-jalase-zibasazi2

مساله ترافیک و بافت قدیمی

اگر بناست بهارستان پیاده رو شود ماشین ها را چه می کنند؟ بافت اطراف که یقینا پاسخگو نخواهد بود و زیر بار ترافیک فرسوده تر از اکنون خواهد شد. پل هوایی هم مساله شهری و امنیتی خواهد داشت. می ماند یک راه: زیر زمین. یکی از بدترین روش ها. خطرات جدی بخصوص در بافت فرسوده، هزینه سرسام آور در طول اجرا، هزینه زیاد نگهداری و تامین انرژی، افزایش جرم خیزی و مساله تامین امنیت (کاربران و مجلس) در مدت بهره برداری از مشکلات رایج این گزینه است!

Amir Pourmand (14 of 18)-4

یک اشتباه راهبردی و تبعات اجتماعی سیاسی امنیتی

جمع کردن تمام نمایندگان مجلس و خانواده هایشان در یک منطقه انتخاب بسیار اشتباه دیگری است. بزرگترین نتیجه این اشتباه، جدا کردن نمایندگان از بافت اجتماع است. نماینده ای که نه معلمی می بیند و نه مکانیکی و نه نانوایی چگونه نماینده مردم است؟ نماینده ای که فاصله خانه تا مجلسش یک خیابان خلوت است چه درکی از اجتماع دارد؟

این تصمیم اشتباه، نمایندگی را به یک شغل می کاهد و یک طبقه جدید اجتماعی می زاید. طبقه ای با حقوق قابل توجه، دارای قدرت سیاسی و بدنه اجتماعی متراکم. طبیعی است که فسادخیز باشد. این طرح با نزدیک کردن زیست اجتماعی، خانوادگی این طبقه و بریدن ارتباطات عمومی آنها روند فساد را سرعت خواهد بخشید. این طبقه جدید بچه هایشان را به مدارس نزدیک خواهند فرستاد و قاعدتا روابط خانوادگی و سببی پیدا خواهند کرد. آغازی بر شبکه سازی سیاسی- مالی و خونی. اتفاقی با نمونه های مشابه موجود در اندازه ای وسیع تر.

...  مصائب سیاسی کلمه ؛ غربت معنا و کلمه در سیاست دولت ها

782477

حتی اگر با سهل انگاری مفرط و خوش خیالی پوشالی این مساله را نا دیده بگیریم، جمع کردن تمام یا بخشی از نمایندگان در یک منطقه، کمکی بزرگ به توپخانه دشمن است!!

ساختمان سازی کنار میراث فرهنگی

و اما کتابخانه. توده ی عظیمی از بتن که در کنار مسجد-مدرسه تاریخی مطهری در حال ساخت است. باز هم بدون تصویر و نقشه و اطلاعاتی از طراحی. طرح هایی از نا کجا منتقدی هم نخواهند داشت. و هنگامی که این حجم بتن کامل شد دیگر بازگشتی نخواهد داشت. ۶۶ میلیارد تومان برآورد هزینه می شود اما یک تصویر کوچک از آینده پروژه پیدا نمی کنیم! سوال اینجاست که اگر این طرح عظیم که به نقد کشیده نمی شود دچار معایبی باشد، چه مقدار هزینه دیگر برای اصلاح نیاز است؟

782480

ساختمان دیگری (که از میدان نیز پیداست) در خیابان مردم است. تابلویی مهجور در کنار ساختمان وجود دارد از طرحی که تناسبی با آنچه ساخته شده ندارد. جالب آنجاست که سالیان متمادی اسکلتی از یک بیمارستان در این مکان وجود داشت و گویا دلایل امنیتی مانع تکمیلش شده بود. حال اسکلتی دیگر و بدقواره تر و بلندتر جای قبلی را گرفته! ساختمانی بی توجه به میدان و تهران و شهروندان.

baharestan

هزینه های تحمیلی

سامان دهی یک میدان شهری تصمیم ارزش مندی است اما این شیوه عملکرد نه تنها هزینه هایی برای ساخت پروژه هایی مبهم خواهد داشت بلکه پس از افتتاح نیز هزینه هایی دیرپا تر و حتی تاریخی خواهد داشت. در نظر نگرفتن ابعاد بهارستان و تحت الشعاع قرار دادن کل میدان توسط تنها یکی از ساختمان های این طرح نشان بی توجهی طراحان و برنامه ریزان این پروژه است. باید عاجزانه از ایشان درخواست نمود با این منش باعث شر نشوند، خیر پیشکش.

مجلس نمایندگان مردم یک بار در این محوطه اقدام به ساخت و ساز نمود و نتیجه آن هرمی عجیب و غریب شد! بار دیگر محلس دست اندرکار طرح فنی دیگری شده است که وسعتی به مراتب بیشتر دارد. بهتر است مجلس به عنوان محل رجوع مردم و نماینده باقی بماند و خانه های خود را به جای خانه های مردم نسازد.

دست اندر کاران

Rating: ۴.۵/۵. From 2 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

سلمانی

معمـار

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of