10 نکته کوتاه که قبل از انتخاب رشته حتما بخوانید

1. انتخاب رشته از كنكور مهم تر است.
نتیجه زحماتتان به انتخاب رشته وابسته است. اهميت انتخاب رشته نه تنها از خود كنكور كمتر نيست بلكه بسيار بيشتر است.

www.agahi.irreshtehwww.agahi.ir

2. انتخاب رشته خوب ارتباطی به رتبه ندارد.
انتخاب رشته خوب به رتبه بستگي ندارد و با هر رتبه اي امكان پذير است. بسياري به دليل رتبه هاي عالي و بسياري به دليل رتبه هاي بالا سست مي شوند. فراموش نکنید مقابل هيچ يك از رشته هاي دفترچه نوشته نشده است :” مخصوص رتبه هاي زير هزار”.

3. فرصت زيادي نداريد.
متاسفانه سازمان سنجش براي اين انتخاب مهم چند روز بيشتر فرصت نمي دهد. پس بهتر است به جاي اتلاف وقت تمركز خود را بر اين انتخاب قرار دهيد. يك هفته در چشم بر هم زدني مي گذرد.

انتخاب رشته - عکس بیرون

4. صد انتخاب داريد.
صد انتخاب داريد. از همه آنها استفاده كنيد. براي همه علايق شما جا هست. بخيل نباشيد و رشته اي را بيهوده و به دلايلي مثل” اينو كه قبول نمي شم” يا “احتمالش پايينه” حذف نكنيد. فرصت را از خودتان نگيريد.

5. مشورت كنيد.
حتما از ديگران كمك بگيريد و مشورت كنيد. از افراد مختلف اطلاعات بگيريد، به خصوص درباره رشته ها. مشاوران سالها تجربه دارند و البته فشار رواني شما را نيز ندارند.

reshteh

6. پول همه چيز نيست.
بسياري مي پرسند:” ….. چه جور رشته ايه؟ درآمدش خوبه؟” در حالي كه موارد متعدد و فراواني وجود دارد كه دانشجويان رشته هاي مثلا پول ساز را رها كرده اند، زيرا علاقه اي به آن نداشته اند. ضمنا توجه كنيد:

  • عوامل مختلفی در اشتغال آینده شما دخیل هستند که رشته تحصیلی تنها یکی از آنها است.
  • بسیاری افراد در رشته هایی فعالیت شغلی می کنند که در آن تحصیل نکرده اند.
  • بعضي رشته ها دشواري هاي خاص خود را دارند. اگر علاقه اي به آن ها نداريد تحصيل در آنها برايتان گوارا نخواهد بود، هرچند ظاهرا آينده مالي خوبي داشته باشند.
  • بعضي رشته ها به غلط به پول سازي مشهورند (مانند معماری) و بر عكس (مانند حسابداری).
  • در آينده ممكن است بسياري شرايط تغيير كند.
  • روزي شما با انتخاب رشته تقسيم نمي شود: باور كنيد روزي دهنده خداوند متعال است. و او هيچ گاه فردی را به دليل انتخاب رشته الف محروم نكرده يا روزی فردی را به دليل رشته ب دو برابر نكرده است. به خدا اعتماد كنيد. او قادر است.

choose-the-right-colors

7. خانواده تان را از دست ندهيد
معمولا تحصيل در شهرهاي دور در دوره كارشناسي الزام به اقامت دارد. دروس متعدد و فشرده امكان رفت و آمد را از دانشجويان مي گيرد. در بازه سني حساس كارشناسي، البته ورود به فضای دانشگاه فرصت ها، مشکلات، سوالات و معضلات جدی ای را به وجود خواهد آورد. خانواده مي تواند بدون هيچ دخالتي نقش حمایتی، پشتيباني و حفاظتي را براي شما بازي كند در حالی که با تغییر شهر زندگی این پشتیبان جدی را به راحتی از دست می دهید. ضمنا فراموش نكنيد همان اندازه كه شما به خانواده تان نيازمنديد خانواده شما هم به وجود شما محتاج اند. اين فرصت را از خودتان و از ايشان آسان نگيريد. خوابگاه خانه نمي شود، مطمئن باشيد.

3-choose-your-way

8. رفت و آمد را در نظر بگيريد
تحصيل در شهر محل زندگي فوايد متعددي دارد. حذف رفت و آمد نه تنها هزينه هايتان را كاهش مي دهد بلكه فرصت بيشتري در اختيارتان مي گذارد. ضمنا مي توانيد در برنامه هاي دانشگاه هم حضور بهتري داشته باشد. همينطور ممكن است كاري را نيز در كنار تحصيل انجام دهيد.

9. اولویت بندی کنید.
رشته ها، شهر ها و دانشگاه ها را اولویت بندی کنید. انتخاب های نهایی تان را نیز اولویت بندی کنید و یک به یک مقایسه کنید. نتیجه کار نباید به گونه ای باشد که حسرت بخورید: “ای کاش فلان رشته را بالاتر نوشته بودم.”

why_choose1why_choose1

10. به خدا توكل كنيد
“من نمي دونم چي مي خوام”،”چي هست؟”، “اگر اشتباه کنم بدبخت میشم!” و …. را مکرر می شنویم. شناخت اكثر دانش آموزان از رشته ها و از خودشان اندك است. در تصمیمات مهم زندگی معمولا شناخت و دانش ما از زوایای مختلف قضایا اندک است. اما خدای متعال دانای کل است و بر همه چیز احاطه دارد. چه بسیار مسیرهای اشتباهی که او مرتفع می کند و چه بسیار انتخاب های ظاهرا نادرستی که می فهمیم بهترین انتخاب بوده است. به خدا توکل کنید ، کار را به او بسپارید و ببینید چگونه فشارهای روحیتان مرتفع می شود و چگونه بهترین پیش آمد برایتان پیش خواهد آمد!

رضا هادی پور

این نوشته در پایگاه مشرق نیز منتشر شده است.

نویسنده مهمان
می اندیشم میزبان نویسندگان متنوع و دیدگاه های گوناگون است. دیدگاه هایی ارزش مند و حتی متضاد از جهات مختلف موضوعی پایگاه. (می اندیشم تنها بازتاب دهنده است و مسئولیت نوشته های مهمانان بر عهده نویسندگان است.)