متهم، مردم و پماد

No votes yet.
Please wait...

در چند روز گذشته هوا آنچنان آلوده بود که دولت به اجبار پس از تعطیل کردن مدارس از سه شنبه تا پنج شنبه مجبور شد تمام ارگان های دولتی و بانک ها و مدارس و … را در روز شنبه، آغاز هفته، تعطیل کند. تنها دانشجویان دانشگاه پیام نور بودند که به دلیل برگزاری هماهنگ آزمون ها می بایست-احتمالا با نصب یک جفت آب شش-به دانشگاه بروند. این عزیزان می بایست در غیر حضوری ترین مرکز آموزشی کشور با شعار ” یا مرگ یا پاس شدن” در آزمون ها حضور بیابند.

در همین هوا با گرم شدن فضای انتخاباتی ،فعالیت های بعضی نامزدهای احتمالی و احساس تکلیف ( حسی شبیه مورمور شدن) برای در دست گرفتن سکان شدت می گیرد. این امر خود برهان روشنی است بر بصیرت و بینش قوی ایشان. چرا که در میان این همه آلودگی می توانند نام خود را درون صندوق های سال بعد ببیند.
جنبه بعدی ماجرا تبلیغ راهکارهای مبارزه با آلودگی بود. رسانه ملی مردم را تشویق به خوردن شیر می کند. در ضمن در جلسه کارگروه خیلی مهم هم مقرر شد مردم حق بیرون آوردن ماشین از درب منزل را ندارند. سالمندان و بیماران ریوی و شیمیایی بیرون نیایند. موتور سیکلت ها هم که متهمین همیشگی اند و ..، اما آلودگی خواهد ماند و هوا چیزی نیست که درون خانه نباشد و فقط بیرون از اتاق آلوده باشد. تنها میزان شدتش متفاوت است.
مساله پیدا کردن مقصر نیست که اگر بنا بود موثر باشد چندسالی هست که هوا آلوده است! به علاوه در این جو انتخاباتی چیزی که قربانی میشود نقد است و دود ها به چشم و گلوی ملت می رود. اما ای کاش در کنار جریمه مردم فکر می کردیم به:
حمل و نقل عمومی مناسبی که واقعا با ماشین شخصی رقابت کند
خودروهایی با کیفیت تر و ماندگارتر
خودروهایی با مصرف صحیح تر
درختانی که بریده می شوند
درختانی که کاشته نمی شوند
اداراتی با بوروکراسی کمتر یا راحت تر که بسیاری از رفت و آمدها را کاهش دهد
کارخانجاتی سالم تر
مدیریت صحیح ترافیک و نه اتوبان سازی و اتوبان دوطبقه سازی!!
و خیلی روش های دیگر که به عقل ناقص ما نمی رسد و اگر هم برسد پیشکش همین چند قلم بالا. چرا که سالیان سال است بعضی از همین کارها در انتظار مانده اند. و این مردم هستند که نباید بیرون بیایند ونباید با وسیله شخصی بیایند و می بایست با همین چند خط BRTبروند و له شوند. اگر خواستند و داشتند شیر بخورند و نهایتا هم یکی پنج سال از عمرشان کم شده و ۳۵ درصد نوزادانشان علایم آسم داشته باشند.یعنی اگر ۵سال را در ۱۰ میلیون جمعیت ضرب کنیم می شود یک انسان ۵۰میلیون ساله! که اگر ۱۰ میلیون سالش را هم کار کند کمک بزرگی به اقتصاد مملکت کرده است!

...  طرح هایی از نا کجا 3 : میدان بهارستان ؛ چه کسی پاسخگو خواهد بود؟!

البته و صد البته منکر کارهای انجام شده نیستیم و همین ها ثابت می کند می توانیم و می شود. مساله ما مدیریتِ پمادی است که تنها وقتی وضعیت به درجه خطرناک می رسد تمام سعی را می کند(صورت مساله را پاک می کند) که به وضع هشدار بازگردیم. یا وقتی تهران را آب باران می برد، مسیل را درست می کنیم و باید منتظر زلزله باشیم تا بازسازی بعدش را به صورت جهادی انجام بدهیم و افتخار کنیم. این جهاد، پمادی است.و یکی از خصوصیات مدیریت پمادی خواب است. این مدیریت تا یک مشکل را به چشم نبیند باور نمی کند. تا آب ها جمع نشود سیل نشود باور نمی کند. تا آلودگی هوا داخل چشمش نیاد باور نمی کند. یا اگر هم باور کند به آن اهمیت داده نمی شود.
اما با یک حساب سر انگشتی آلودگی هوا موجب:
کاهش طول عمر افراد و نیروی کار
کاهش عمر سالم افراد
افزایش هزینه درمان
افزایش بیمار نیازمند درمان
کاهش کیفیت سلامت افراد
افزایش آسیب پذیری قشر ضعیف تر
خستگی مداوم و تبعات روانی
افزایش بیماری های خطرناک(ریوی و تنفسی)

و تاثیرات جدی دیگری بر مغز، ریه، شکم،جنین و …

برج میلاد تهران در میان آلودگی هوا

دوستی با ناامیدی می پرسید آیا امکان بهبود وجود دارد؟ ممکن است روزی دوباره هوایی پاک داشته باشیم؟

باور کرده بود و این سرنوشت را پذیرفته بود. اما واقعیت این است که آری ممکن است. کما این که دیگران هم توانسته اند. و کما این که بسیاری ناممکن دیگر را ممکن کردیم. پس می شود. اما امان از پماد!

 

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

سلمانی

معمـار

مطالب مرتبط

4
Leave a Reply

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
بلدیه بلدی می خواهد - آسیب شناسی، نقد و بررسی عملکرد شهرداری تهرانداده نمای آلودگی هوا تهران و خانواده آقای هاشمیمی اندیشمداده نمای آلودگی هوا تهران و خانواده آقای هاشمیمی اندیشم » علت اصلی حذف درس خانواده آقای هاشمی چه بود؟ Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
trackback

[…] متهم، مردم و پماد […]

trackback

[…] متهم، مردم و پماد […]

trackback

[…] علل حذف آن درس محترم اضافه گشت.(برای اطلاعات بیشتر به این مطلب مراجعه فرمایید) این داده نما به تشریح این موضوع می […]

trackback

[…] فراموشی معلولان و … و مشکلات مزمنی مانند آلودگی هوا(برای اشنایی ابعاد این مشکل این مطلب را بخوانید و این اینفوگرافیک را ببینید)، نبود فاضلاب، نبود […]