محصول انقلابی؟ نقد و تحلیل ios 7

No votes yet.
Please wait...

اپل در فقدان استیو جابز دست به تغییرات گسترده ای زده است. در تازه ترین آنها سیستم عامل خود را نیز بازطراحی کرد. این سیستم عامل جدید با استقبال و انتقادات روبرو شد. اما به راستی اپل چه چیزی بدست آورد و چه چیزی از دست داد؟ شاید بتوان آنچه اصپل از دست داد را اینگونه شمارش کرد:

  •  اپل با گرایش به طراحی تخت (مدرن) تازه قدم در راهی گذاشت که مایکروسافت چند سال پیش فتح کرده و گوگل مدتهاست تلاش دارد نام خود را نیز به آن الصاق کند. گوگل حتی اخیرا سبکی متفاوت و سه بعدی پیش گرفته است. این یعنی رسما اپل خود را عقب افتاده معرفی می کند. این برای شرکتی مثل اپل که ادعای پیشرو بودن دارد شکست به تمام معناست. بخصوص که حریفش همیشه به کپی کاری متهم می شده است.

Screen Shot narenji

  • شباهت جدی به تمام کارهای دیگران. هنوز از زمانی که اپل مرجع طراحی دیگران بود زمان زیادی نگذشته است. طراحی های مختلف سعی داشتند خود را با زبان طراحی گذشته اپل تطبیق بدهند. نگاهی کوتاه به برنامه های فروشگاه اپل موید این ادعاست. اما امروز طراحی جدید اپل در میان انبوه طراحی های مشابه خود گم شده است. در واقع اصلا به چشم نمی آید و اصلا خاص نیست.

126595

  • اپل رویکردی طراحی محور دارد و به عنوان شرکتی پیش رو در طراحی محسوب می شود. درواقع همیشه افتخار منحصر به فرد بودن را ادعا کرده است. اما این سیستم عامل تازه اصلا با هویت یا منحصر بفرد نیست. کاملا تاثیر گرفته از تبلیغات زمانه است. درنتیجه کاملا به زمانه محدود می شود و پس از مدت کوتاهی سرد و از مدافتاده خواهد شد. بخصوص که سبک طراحی تخت نیز در ذاتش یکنواختی خاصی دارد.
...  هندوستان بیرون از قاب

index_mail_posterframe_2x.jpg.pagespeed.ce.G0ooMOssQA

اما آنچه اپل با این طراحی جدید پیدا می کند:

  • تنوع و دگرگونگی طراحی : تغییرات زبان طراحی در اپل نادرند. این به مزاق مخاطبان تنوع طلب خوش می آید. رنگ و لعاب جدید حس و حالی جدید خواهد داشت. اما باید توجه داشت این تغییرات می توانست به روش های گوناگون انجام شود.

shared_multitasking_posterframe_2x.jpg.pagespeed.ce.R51dDQKKj5

  • هماهنگی زبان طراحی سخت افزاری و نرم افزاری : روح و شکل سیستم عامل های قبلی مزه ای متفاوت با زبان طراحی بدنه داشت و همین باعث نوعی تکمیل می شد. اما با این طراحی جدید مطمئنا همه چیز هماهنگ تر خواهد بود. اگرچه می توان این نکته را خوشبینانه تلقی نمود اما می توان از آن سو، با توجه به یکنواختی این سبک مرگ زودرس و از چشم افتادن آن را پیش بینی نمود. در نتیجه بروز رسانی های سریع تر و رنگانگ تری نیاز خواهد بود. عرضه آیفون ارزان قیمت در چند رنگ شاید قدمی در همین زمینه است.
  • از صحبت هایی که طراحی تخت را در برابر اسکیومورفیزم یک طراحی صادقانه و واقعی توصیف می کنند، بگذرید. مگر این تصاویر تیز و تک رنگ خود مجازی نیستند؟ متاسفانه دامنه تبلیغات به زمینه طراحی نیز رسیده است.

shared_controlcenter_lastframe_2x.jpg.pagespeed.ce.fWJWKNMEf0

به هر حال مشخص می شود تیم کوک احتمالا تسلط اطلاعاتی جدی یا سلیقه ی خاصی در حوزه طراحی ندارد. در نتیجه کار طراحی را دربست به جانی آیو سپرده است. همو که در طراحی آیفون پنج ناامیدانه محصولی تکراری ارائه کرد. آیا اپل به سوی روزمرگی می رود؟

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of