مسافری از هند

Rating: 2.3. From 3 votes.
Please wait...

سريال ميلياردر اين شبها از تلويزيون پخش مي شود و شبكه يك براي تبليغ آن كم نگذاشته است. در تبليغ هم ذكر مي شود “فصل اول” كه معني اش واضح است.اين سريال با همه طول و درازايي كه خواهد داشت تا اينجاي كار كه يك اثر متوسط و کلیشه ای بوده است.


يك خانواده فقير كه لنگ عمل پاي فرزندشان هستند و يك خانواده خيلي پولدار كه از قضا پدران خانواده با هم دوست قديمي بوده اند.(فیلم نامه ای از هند؟!) اما انگار كه كليشه هاي فيلم كم بوده اند در نتيجه يك پسر با استعداد هم كه اضافه مي كنيم كه فضاي رشد ندارد و نامزدي كه اصرار مي كند بروند خارج از كشور. احتمالا هم در انتهاي فيلم پولدارها مي فهمند كه صفا و صميمت ندارند و بي پول ها هم مي فهمند كه چقدر صفا و صميميت دارند. عروس هم از خارج رفتن پشيمان مي شود و پسر هم به عنوان معاون مرد پولدار يا جانشينش به موفقيت كه همان پول است مي رسد منتها با توجه به حفظ ميزان صفا و صميمت در خانواده و ميهن پرستي و يا در اقدامي غير منتظره از قبول اين جايگاه صرف نظر مي كند. شايد هنوز هم ميزان كليشه كم است پس راه و بيراه بيننده را با توصيه هاي كم مصرف كردن برق و لامپ كم مصرف مواجه مي كنيم!!!
نظرتان چيست اگر چند بازيگر معروف يا خوشگل هم بياوريم؟ حتي اگر خيلي تو ذوق بزند و نقش نيما شاهرخ شاهي كلا اضافه به نظر بيايد! معجون كاملي از سطحي سازي. تنها زمینه محکم تر فیلم برخورد پسر خوب با شبکه فاسد شرکت است که از قضا مهمترین دلیل جذابیت داستان و پیش برندگی آن است.


چند نكته :
موضوعات كليشه ها نه تنها بد نيستند بلكه نشان دهنده نقاط توجه مردمند. مفاهيمي مثل وطن پرستي يا حفظ خانواده يا صفا و صميميت افراد و يا حتي مصرف صحيح انرژي همگي به جاي خود بسيار مهمند به گونه اي كه مي توان درباره هريك چندين سريال ساخت. منتها نحوه پرداخت است كه يك موضوع مهم را اثر گذار مي كند و يا آن را بي ارزش كرده و اصطلاحا كليشه مي سازد. مانند آنچه در اين سريال ديده شد.
دوما موضوعاتي مثل آنچه ذكر شد با وجود اينكه بسيار مهم هستند نهايتا موضوعاتي عام و غير محلي هستند. به بيان ديگر اين مجموعه و بعضی مجموعه هاي ديگر صدا و سيما با پخش در آمريكا يا آلمان يا چين مشكلي به جز زبان نخواهند داشت. زيرا نه تنها موضوعاتي خاص ما ايرانيان ندارند بلكه موضوعاتي هرچند مهم و مفيد اما عام، بی خطر، همه جايي و خنثي دارند. بسياري از فيلم ها يا سريال هاي آلوده آمريكايي آنقدر آمريكايي اند كه به سختي درك مي شوند و بسياري ديگر موضوعاتي خاص جامعه آمريكا مطرح مي كنند. از نگاه نشانه شناسي هم نه در داستان و نه در شخصيت ها هيچ عنصر شاخص ايرانيت مشاهده نمي شود چه برسد به مسلماني! آدم هايي از فضا در تهران كه فارسي صحبت مي كنند،حجاب دارند(پوشش رسمی) و نهایتا تاحدودی عرف را رعایت میکنند. اين عام نگري امتياز نيست بلكه بي هويتي است. در ديگر مجموعه هاي اينچنيني مانند “آشپزباشي” حتي اگر نشانه هايي هم از اعتقادات وجود داشته باشد در محدوده شخصي افراد است. حال اين كه در اين مجموعه همين هم نيست. آن هم در كشوري به شدت باورمند و با ديني به شدت اجتماعي.این می شود همان فاصله با بدنه واقعی جامعه.

...  چرا قلاده های طلا باید فیلم خوبی باشد؟


سوم اينكه اين كليشه پردازي و سطحي سازي آنچنان هم بی خطر نیست. چرا که پس از تکرار و تکرار ، سطح سلیقه مخاطبین را تنزل می دهد. به علاوه بعضی متولیان را به اشتباه می اندازد که مردم گرایي و جذب مخاطب فقط از این راه اتفاق می افتد. در حالی که بارها خلاف آن ثابت شده است و مردم از مجموعه هايي با موضوعات خاص و بي ستاره هم استقبال كرده اند. تاثیر دیگر این مجموعه های كليشه اي غیر از اتلاف وقت مردم خنثی سازی مخاطب است.
البته به بهانه نقد “آنچه هست” نباید از “آنچه باید می بود” غافل شویم . می توانستیم سریال طنز قوی و تاثیر گذار با موضوعاتی به مراتب اینجایی تر یا پخته تر یا گزنده تر داشته باشیم که به کار بیاید.


اما آخرين نكته كه علت نگارش اين مطلب است: سريال ميليارد پشت سر اين كليشه ها و قصه ها يك سريال آموزشي است. آموزش نحوه ارتباطات در شركت، نحوه برگزاري جشن، نحوه ازدواج، نحوه كمك به جامعه، شيوه كار، زندگي جذاب مرفه، شيوه دكوراسيون داخلي شركت و خانه، شيوه موفقيت، تهرانزدگي و … و تمام آنچه امروز به عنوان “سبك زندگي” رايج شده.
اين مورد مختص به اين سريال نيست و نبوده است. اما نكته مورد اشاره اين است كه نمونه هاي غلطي از سبك زندگي در اين فيلم تبليغ يا ضد تبليغ مي شود. زندگي كوچك و فقيرانه هرچند مثلا صفا دارد اما تحقير شده و واقعا زشت و از سر اجبار است. يا در نمونه زندگي مرفه فقط مساله نزدیکی واقعي خانواده است كه مشكل زاست (صمیمیت که موجود است) وگرنه اگر مادر خانواده كمي شوهر داری كند همه چيز حل است و ايده آل ما و آن خانواده فقير هم همين شيوه زندگی تجمل زده، تقلیدی و غربزده است. اين ارتباطات تنگاتنگ افراد شركت كه به دليل فاميلي است اصلا اشتباه نشان داده نمي شود. معماري داخلي غربزده شركت و منزل به وضوح تبليغ مي شود. شيوه هاي ناصحيح ازدواج و همسريابي با موجي از خنده و شادي تبليغ مي شود و …
البته لازم به ذكر است كه اين قضاوت حاصل نمايش سريال تا بدينجاست و اميدواريم كه قسمت هاي بعد ثابت كند قضاوت ما عجولانه و اشتباه بوده است. در ضمن بايد اشاره شود كه بعضي موارد فوق به گردن دست اندركاران اين سريال نيست و منحصر به اين مجموعه نيز نمي باشد. و صد البته كه نكات مثبتي هم وجود دارد مثل تلاش براي اصلاح، مبارزه با یک سیستم فاسد، اهمیت ساختن وطن يا اشاره به بيكاري جوانان و مشكلات زندگي ها بدون سياه نمايي آنچناني و … كه جاي اميد و تشکر دارد. اما هميشه معدل، مجموع نمرات مثبت و منفي ماست.

Rating: 2.3. From 3 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

همچنین ممکن است بپسندید ...

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of