مسافری از هند

Rating: ۲.۳/۵. From 3 votes.
Please wait...

سریال میلیاردر این شبها از تلویزیون پخش می شود و شبکه یک برای تبلیغ آن کم نگذاشته است. در تبلیغ هم ذکر می شود “فصل اول” که معنی اش واضح است.این سریال با همه طول و درازایی که خواهد داشت تا اینجای کار که یک اثر متوسط و کلیشه ای بوده است.


یک خانواده فقیر که لنگ عمل پای فرزندشان هستند و یک خانواده خیلی پولدار که از قضا پدران خانواده با هم دوست قدیمی بوده اند.(فیلم نامه ای از هند؟!) اما انگار که کلیشه های فیلم کم بوده اند در نتیجه یک پسر با استعداد هم که اضافه می کنیم که فضای رشد ندارد و نامزدی که اصرار می کند بروند خارج از کشور. احتمالا هم در انتهای فیلم پولدارها می فهمند که صفا و صمیمت ندارند و بی پول ها هم می فهمند که چقدر صفا و صمیمیت دارند. عروس هم از خارج رفتن پشیمان می شود و پسر هم به عنوان معاون مرد پولدار یا جانشینش به موفقیت که همان پول است می رسد منتها با توجه به حفظ میزان صفا و صمیمت در خانواده و میهن پرستی و یا در اقدامی غیر منتظره از قبول این جایگاه صرف نظر می کند. شاید هنوز هم میزان کلیشه کم است پس راه و بیراه بیننده را با توصیه های کم مصرف کردن برق و لامپ کم مصرف مواجه می کنیم!!!
نظرتان چیست اگر چند بازیگر معروف یا خوشگل هم بیاوریم؟ حتی اگر خیلی تو ذوق بزند و نقش نیما شاهرخ شاهی کلا اضافه به نظر بیاید! معجون کاملی از سطحی سازی. تنها زمینه محکم تر فیلم برخورد پسر خوب با شبکه فاسد شرکت است که از قضا مهمترین دلیل جذابیت داستان و پیش برندگی آن است.


چند نکته :
موضوعات کلیشه ها نه تنها بد نیستند بلکه نشان دهنده نقاط توجه مردمند. مفاهیمی مثل وطن پرستی یا حفظ خانواده یا صفا و صمیمیت افراد و یا حتی مصرف صحیح انرژی همگی به جای خود بسیار مهمند به گونه ای که می توان درباره هریک چندین سریال ساخت. منتها نحوه پرداخت است که یک موضوع مهم را اثر گذار می کند و یا آن را بی ارزش کرده و اصطلاحا کلیشه می سازد. مانند آنچه در این سریال دیده شد.
دوما موضوعاتی مثل آنچه ذکر شد با وجود اینکه بسیار مهم هستند نهایتا موضوعاتی عام و غیر محلی هستند. به بیان دیگر این مجموعه و بعضی مجموعه های دیگر صدا و سیما با پخش در آمریکا یا آلمان یا چین مشکلی به جز زبان نخواهند داشت. زیرا نه تنها موضوعاتی خاص ما ایرانیان ندارند بلکه موضوعاتی هرچند مهم و مفید اما عام، بی خطر، همه جایی و خنثی دارند. بسیاری از فیلم ها یا سریال های آلوده آمریکایی آنقدر آمریکایی اند که به سختی درک می شوند و بسیاری دیگر موضوعاتی خاص جامعه آمریکا مطرح می کنند. از نگاه نشانه شناسی هم نه در داستان و نه در شخصیت ها هیچ عنصر شاخص ایرانیت مشاهده نمی شود چه برسد به مسلمانی! آدم هایی از فضا در تهران که فارسی صحبت می کنند،حجاب دارند(پوشش رسمی) و نهایتا تاحدودی عرف را رعایت میکنند. این عام نگری امتیاز نیست بلکه بی هویتی است. در دیگر مجموعه های اینچنینی مانند “آشپزباشی” حتی اگر نشانه هایی هم از اعتقادات وجود داشته باشد در محدوده شخصی افراد است. حال این که در این مجموعه همین هم نیست. آن هم در کشوری به شدت باورمند و با دینی به شدت اجتماعی.این می شود همان فاصله با بدنه واقعی جامعه.

...  ریپیت افتر می : فارسی ؛ کم لطفی به زبان فارسی در پر بیننده ترین برنامه های نوروز


سوم اینکه این کلیشه پردازی و سطحی سازی آنچنان هم بی خطر نیست. چرا که پس از تکرار و تکرار ، سطح سلیقه مخاطبین را تنزل می دهد. به علاوه بعضی متولیان را به اشتباه می اندازد که مردم گرایی و جذب مخاطب فقط از این راه اتفاق می افتد. در حالی که بارها خلاف آن ثابت شده است و مردم از مجموعه هایی با موضوعات خاص و بی ستاره هم استقبال کرده اند. تاثیر دیگر این مجموعه های کلیشه ای غیر از اتلاف وقت مردم خنثی سازی مخاطب است.
البته به بهانه نقد “آنچه هست” نباید از “آنچه باید می بود” غافل شویم . می توانستیم سریال طنز قوی و تاثیر گذار با موضوعاتی به مراتب اینجایی تر یا پخته تر یا گزنده تر داشته باشیم که به کار بیاید.


اما آخرین نکته که علت نگارش این مطلب است: سریال میلیارد پشت سر این کلیشه ها و قصه ها یک سریال آموزشی است. آموزش نحوه ارتباطات در شرکت، نحوه برگزاری جشن، نحوه ازدواج، نحوه کمک به جامعه، شیوه کار، زندگی جذاب مرفه، شیوه دکوراسیون داخلی شرکت و خانه، شیوه موفقیت، تهرانزدگی و … و تمام آنچه امروز به عنوان “سبک زندگی” رایج شده.
این مورد مختص به این سریال نیست و نبوده است. اما نکته مورد اشاره این است که نمونه های غلطی از سبک زندگی در این فیلم تبلیغ یا ضد تبلیغ می شود. زندگی کوچک و فقیرانه هرچند مثلا صفا دارد اما تحقیر شده و واقعا زشت و از سر اجبار است. یا در نمونه زندگی مرفه فقط مساله نزدیکی واقعی خانواده است که مشکل زاست (صمیمیت که موجود است) وگرنه اگر مادر خانواده کمی شوهر داری کند همه چیز حل است و ایده آل ما و آن خانواده فقیر هم همین شیوه زندگی تجمل زده، تقلیدی و غربزده است. این ارتباطات تنگاتنگ افراد شرکت که به دلیل فامیلی است اصلا اشتباه نشان داده نمی شود. معماری داخلی غربزده شرکت و منزل به وضوح تبلیغ می شود. شیوه های ناصحیح ازدواج و همسریابی با موجی از خنده و شادی تبلیغ می شود و …
البته لازم به ذکر است که این قضاوت حاصل نمایش سریال تا بدینجاست و امیدواریم که قسمت های بعد ثابت کند قضاوت ما عجولانه و اشتباه بوده است. در ضمن باید اشاره شود که بعضی موارد فوق به گردن دست اندرکاران این سریال نیست و منحصر به این مجموعه نیز نمی باشد. و صد البته که نکات مثبتی هم وجود دارد مثل تلاش برای اصلاح، مبارزه با یک سیستم فاسد، اهمیت ساختن وطن یا اشاره به بیکاری جوانان و مشکلات زندگی ها بدون سیاه نمایی آنچنانی و … که جای امید و تشکر دارد. اما همیشه معدل، مجموع نمرات مثبت و منفی ماست.

Rating: ۲.۳/۵. From 3 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of