ناخنک شیرین ؛ نقد فیلم شور شیرین

No votes yet.
Please wait...

اگر شما هم فهمیدید این اسم شور شیرین از کجا امده به ما هم بگویید. ترکیب قشنگیست ولی من که در فیلم پیدایش نکردم.اما بعد. شور شیرین فیلم خاصیست، چون از معدود فیلم هاییست که
مربوط به زندگی یک سردار شناخته شده جنگ است
مربوط به کردستان است
مربوط به کومله است
مربوط به اهل سنت و شیعه است
مربوط به بدنه مردمی جنگ است
مربوط به جنگ شهریست
مربوط به نفاق است
مربوط به نزاع قومی و قبیله ایست
و …
پس هرچه هست حول و حوش محوطه مهمی پرسه می زند. اما نمی دانم اشکال از ماست یا از تبلیغات یا از هرچی، فکر می کردیم باید فیلم راجع به شهید کاوه باشد. ولی باید بدانید این فیلم راجع به شهید کاوه نیست. بلکه شهید کاوه یکی از بازیگران این فیلم است! چرا که اصلا داستان راجع به خانواده یکی از سربازان کاوه است که گروگان گرفته می شوند و اتفاقات بعدی بین کومله ها و کاوه ای ها فیلم را جلو می برد. نقش اول فیلم به نوعی پدر خانواده ایست که نقشش را رویگری بازی می کند. اما این اصلا ضعف نیست که شهید کاوه نقش اول نباشد ، چرا که می توان فیلمی داشت با نقش اولی رویگری و موضوعیت کاوه،اما به هر حال شهید ما اینجا نه نقش اول است و نه موضوع.
اما شور شیرین چه فیلمیست؟ فیلم شور شیرین یک فیلم اکشن(جنگی) لذت بخش است، هرچند شاهکار نیست. فیلم نامه متوسطی دارد و با یک پایان خوش بیننده را راضی بیرون می فرستد. فیلم سالمیست که می توانید با خیالی آسوده خانواده را همراه خود ببرید و حداقل سرخ نشوید! و پشیمان هم نمی شوید که پول و وقتتان را داده اید چرا که فیلم سر و ته دارد و روند نسبتا سریعی دارد ( فیلم در جشنواره یکی ازبهترین فیلم ها از نگاه مخاطبان بوده است)

کردستان سزمینی پر از قصه های کشف نشده است
...  شام چقدر ایرانی ؟ ؛ نگاهی کوتاه به برنامه شام ایرانی

اما همان طور که گفته شد از لحاظ موضوعی فیلم یکی از مهمترین زمان ها و مکان را انتخاب کرده: کردستان آغاز جنگ. جایی با تنوع مسئله. و شاید یکی از بزرگترین مشکلات فیلم هم همین باشد: شخصیت ها. نیروهای دشمن فیلم جای پرداخت بسیار بیشتری دارند بخصوص کاک بهرام با ان گریم خنده دار و صدای دوبله بیشتر به فیلم های هندی می خورد. نیروهای خودی هم خیلی شلوغ و درهمند. از کاوه هم سایه ای حضور دارد. گوشه ای از او. مساله مردم هم انچنان که باید روشن نمیشود هرچند صحنه های مسجد سوزی ابتدای فیلم بسیار خوب و بجاست و یک نگاه محترمانه و واقع بینانه از قومیت ها و اعتقادات و دشمن است. اما رویگری کسی است که بیشترین شخصیت پردازی را دارد و قصه را جلو می برد. داستان ابهام خوبی دارد اما زود خودش را لو می دهد و مسیر داستان تغییر می کند.

اما به هر حال بیشتر موضوعات مطرح در حول و حوش فیلم آن طور که باید پرداخته نمی شوند، نه کردستان و نه کومله و نه سپاه و نه مردم و قوم و نه حتی  کاوه. داستان انگار به همه چیز ناخنکی زده و نیشتری. ای کاش این جرات ورود به این حوزه عجیب و غریب و قریب به نتیجه ای فراتر از یک فیلم متوسط میرسید.
به هر حال در کل شور شیرین یک فیلم شیرین از اب در امده که می توانست یک آخر هفته خانوادگی راضی کننده باشد اما …

پایگاه های دیگر با این برچسب ها

  ...  پلان های دردآور سینمای ایران

  No votes yet.
  Please wait...
  به اشتراک بگذارید!

  مطالب مرتبط

  Leave a Reply

  avatar
    Subscribe  
  Notify of