پدر آمریکایی و نظارت آمریکایی ؛ خبری که ابعادی وسیع تر دارد

No votes yet.
Please wait...

در هفته ی گذشته خبری شوکه کننده منتشر شد و بازتابی جهانی یافت. پدری امریکایی با رها کردن فرزندش در خودرو زیر آفتاب داغ او را به کشتن داد. جنبه تلخ قصه “عمدی” بودن این تصمیم پدر اعلام شد. یک پدر عامدانه فرزند خود را می کشد. این خبر حتی در فرهنگ خشن آمریکایی هم تکان دهنده است. اما نکته ی عجیبی در پس این خبر نهفته است.

پلیس چگونه “تعمدی بودن” این اقدام را متوجه شده است و چگونه نیت او را کشف کرده است؟

«فیل استودارد»، کارآگاه منطقه «کاب» در شمال ایالت جورجیا گفت: هریس مدتی از وب‌سایت‌های مخالف داشتن فرزند بازدید می‌کرده است.

دلیل اصلی در این باره اطلاعاتی است که پدر قبل از این اقدام دهشتناک در اینترنت جستجو کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی‌، نتیجه تجسس اولیه پلیس نشان می‌دهد که هریس پیش از این در اینترنت تحقیق کرده که یک کودک در چه دمایی ممکن است داخل خودرو بمیرد. همچنین بر اساس تحقیقات، گفته شده که هریس در هفته‌های پیش از مرگ کودک از سایت‌هایی که حامی نداشتن فرزند هستند، بازدید می‌کرده و همین‌طور در اینترنت عبارت چگونه در زندان دوام بیاورید را جست‌و‌جو کرده است.

140704022949_justin_ross_harris_624x351_reuters

اما این ماجرای تلخ نکات مهمی را برملا می کند:

  •  سابقه شما موجود است!

این اتفاق تصدیقی است بر گفته های ادوارد اسنودن. گوگل، یاهو و … شما را تحت نظر دارند. تمام واژه هایی که جستجو کرده اید موجود است. ایمیل ها، نظرات، پسندها و دنبال کردن ها موجود است. آیا هنوز هم شک دارید؟!

  •  همه افراد تحت نظر اند
...  به رویمان نمی آوریم ؛ درباره رفتار ناشایست ما در المپیک که دیده نشد

استثنایی نیست. آمریکایی بودن چیزی را عوض نمی کند. حتی عادی بودن هم دلیل کافی نیست. بسیاری تصور می کنند شنود مخصوص غیر آمریکاییان است، اما این واقعه به خوبی مشخص می کند استثنایی وجود ندارد. یک فرد عادی و معمولی بودن هم مانعی برای نظارت بر شما نیست. اطلاعات جمع آوری می شود و در زمانش استفاده می شود.

  •  اطلاعات پاک نمی شوند

نکته مهم دیگر حفظ اطلاعات است. به نحوی که حتی پس از گذشت زمان نیز قابل دسترسی است. حجم دستگاه ها و حافظه های پشتیبان گیری چه اندازه است؟ کجاست؟ و چگونه پردازش می شود؟ مشخص نیست، اما مهم آن است که اطلاعات حفظ می شود!

  • اطلاعات مختلف موجود است

موجود بودن جستجوها، بازدیدها و سایر تحرکات در این پرونده حاکی از وجود “انواع” اطلاعات است. اطلاعاتی که با گسترش تلفن های همراه غنی تر هم خواهد شد. موقعیت مکانی، وضعیت فیزیکی، وضعیت روحی، تصویر و صدا هم اضافه می شوند.

  •  آیا تنها برای قاتلان استفاده می شود؟!

این سوال مهم پاسخ پنهانی ندارد. واضح است که این بانک اطلاعاتی گسترده، به روز و متنوع می تواند مانند مشاوری بی نظیر برای هر تصمیم گیری ای عمل کند. از تصمیمات سیاسی مانند انتخابات و افکار سنجی گرفته تا تصمیمات اجتماعی مانند سرگرمی ها و حتی تصمیمات نظامی مانند حمله و اشغال. چرا باید دولتی مانند دولت آمریکا با سوابق آشکار استعمار، کودتا، جنگ، سلطه و قتل عام هسته ای از چنین قدرتی با بزرگواری چشم پوشی کند!
تلخ است اما واقعیت دارد.

این مطلب در پایگاه خبری مشرق نیز منتشر شده است.

...  الگویشان نکنیم؟

 

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of