پدر آمریکایی و نظارت آمریکایی ؛ خبری که ابعادی وسیع تر دارد

No votes yet.
Please wait...

در هفته ی گذشته خبری شوکه کننده منتشر شد و بازتابی جهانی یافت. پدري امريكايي با رها كردن فرزندش در خودرو زير آفتاب داغ او را به كشتن داد. جنبه تلخ قصه “عمدي” بودن اين تصميم پدر اعلام شد. يك پدر عامدانه فرزند خود را مي كشد. اين خبر حتي در فرهنگ خشن آمريكايي هم تكان دهنده است. اما نكته ي عجيبي در پس اين خبر نهفته است.

پليس چگونه “تعمدي بودن” اين اقدام را متوجه شده است و چگونه نيت او را كشف كرده است؟

«فیل استودارد»، کارآگاه منطقه «کاب» در شمال ایالت جورجیا گفت: هریس مدتی از وب‌سایت‌های مخالف داشتن فرزند بازدید می‌کرده است.

دليل اصلي در اين باره اطلاعاتي است كه پدر قبل از اين اقدام دهشتناك در اينترنت جستجو كرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی‌، نتیجه تجسس اولیه پلیس نشان می‌دهد که هریس پیش از این در اینترنت تحقیق کرده که یک کودک در چه دمایی ممکن است داخل خودرو بمیرد. همچنین بر اساس تحقیقات، گفته شده که هریس در هفته‌های پیش از مرگ کودک از سایت‌هایی که حامی نداشتن فرزند هستند، بازدید می‌کرده و همین‌طور در اینترنت عبارت چگونه در زندان دوام بیاورید را جست‌و‌جو کرده است.

140704022949_justin_ross_harris_624x351_reuters

اما اين ماجراي تلخ نكات مهمي را برملا مي كند:

  •  سابقه شما موجود است!

این اتفاق تصدیقی است بر گفته های ادوارد اسنودن. گوگل، ياهو و … شما را تحت نظر دارند. تمام واژه هايي كه جستجو كرده ايد موجود است. ايميل ها، نظرات، پسندها و دنبال كردن ها موجود است. آيا هنوز هم شك داريد؟!

  •  همه افراد تحت نظر اند
...  چگونه مدرنیسم میمون هایش را از غار دین نجات داد! ؛ نقد، تحلیل و بررسی انیمیشن کرودز the croods

استثنايي نيست. آمريكايي بودن چيزي را عوض نمي كند. حتي عادي بودن هم دليل کافی نيست. بسياري تصور مي كنند شنود مخصوص غير آمريكاييان است، اما اين واقعه به خوبي مشخص مي كند استثنايي وجود ندارد. يك فرد عادي و معمولي بودن هم مانعي براي نظارت بر شما نيست. اطلاعات جمع آوري مي شود و در زمانش استفاده مي شود.

  •  اطلاعات پاك نمي شوند

نكته مهم ديگر حفظ اطلاعات است. به نحوي كه حتي پس از گذشت زمان نيز قابل دسترسي است. حجم دستگاه ها و حافظه هاي پشتيبان گيري چه اندازه است؟ كجاست؟ و چگونه پردازش مي شود؟ مشخص نيست، اما مهم آن است كه اطلاعات حفظ مي شود!

  • اطلاعات مختلف موجود است

موجود بودن جستجوها، بازديدها و ساير تحركات در اين پرونده حاكي از وجود “انواع” اطلاعات است. اطلاعاتي كه با گسترش تلفن هاي همراه غني تر هم خواهد شد. موقعيت مكاني، وضعيت فيزيكي، وضعيت روحي، تصوير و صدا هم اضافه مي شوند.

  •  آيا تنها براي قاتلان استفاده مي شود؟!

اين سوال مهم پاسخ پنهاني ندارد. واضح است كه اين بانك اطلاعاتي گسترده، به روز و متنوع مي تواند مانند مشاوري بي نظير براي هر تصميم گيري اي عمل كند. از تصميمات سياسي مانند انتخابات و افكار سنجي گرفته تا تصميمات اجتماعي مانند سرگرمي ها و حتي تصميمات نظامي مانند حمله و اشغال. چرا بايد دولتي مانند دولت آمريكا با سوابق آشكار استعمار، كودتا، جنگ، سلطه و قتل عام هسته اي از چنين قدرتي با بزرگواري چشم پوشي كند!
تلخ است اما واقعيت دارد.

این مطلب در پایگاه خبری مشرق نیز منتشر شده است.

...  اطلس ابر ؛ داستان مرگ انسانیت به بهانه آزادی ؛ نقد و بررسی cloud atlas

 

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

همچنین ممکن است بپسندید ...

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of