پنهان در دشت ؛ درباره ساختمان و معماری سازمان امنیت ملی آمریکا nsa

Rating: ۱.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...

مقدمه : داده های این مقاله برای اولین بار منتشر می شود. علاوه بر این که درباره ساختمانی است خاص که ترکیب متفاوتی از معماری و سیاست است. معماری نه در خدمت زندگی انسان بلکه معماری به مثابه ابزار کنترل زندگی مردم. هرچند به طور آگاهانه ای در بخشی از توصیفات اغراق شده است اما برخی جزییات را نمی توانید جای دیگر پیدا کنید. -مترجم

ضرب المثلی قدیمی می گوید “خانه یک مرد انگلیسی قلعه اوست”. حتی برخی از ما که نه انگلیسی هستیم و نه مرد نیز خانه مان را پناهگاهی دربرابر شلوغی خیابان و حصاری مقابل همسایگان فضول می دانیم. هنگامی که به خانه مان می رویم از هرج و مرج جهان عقب نشینی می کنیم، و گویی به قلمرو خصوصی مان ، مکانی امن و ایمن پا می گذاریم.

images

نحوه تفکر معماران درباره حریم، در تمایل عموم برای میزان آشکارسازی زندگی خانگی شان تاثیر می گذارد . آدولف لوس معمار مدرنیست وینی اعتقاد داشت بیرون خانه نباید شاخص باشد، بلکه بدون تزیینات، ساده و ناشناس باشد مانند چهره ای که در جمعیت شهر گم می شود. در مقابل فضای داخلی باید از نظر مصالح غنی، دقیق و شدیدا شخصی باشد.

او می گوید همانطور که خانه هایمان را طراحی می کنیم پیام هایی قوی درباره شخصیتی که هستیم و می خواهیم باشیم به جامعه می دهیم. برای لوس پیام فرستادن، رو کردن بازی بود؛ یعنی اگر واقعا بخواهیم در خانه، خودمان باشیم باید زندگیمان را از دید جامعه پوشیده نگه داریم.

Jack-Self-opinion-NSA-Fort-Meade-Maryland_dezeen_sq01

مدیریت این حفاظ سخت تر و سخت تر می شود. هنگامی که شما این متن را می خوانید سازمان امنیت ملی آمریکا nsa (به خوبی هزاران شرکت و دولت دیگر) در حال بررسی داده های اینترنت خانه تان و ایمیل های شخصی تان هستند.

با وجود آنکه خود ساختمان یک راز نیست، اما از داخلش هیچ چیز نمی دانیم.

بر اساس برنامه عملیاتی با نام “پریسم” آنها سابقه مکانیابی تلفن همراه شما را ذخیره، اطلاعات تان را جمع آوری و تاریخچه مرورگرتان را ردیابی می کنند.
آنها شخصی ترین اطلاعات تان را دسته بندی و بایگانی می کنند و همانگونه که از ادوارد اسنودنِ افشاگر شنیدیم، کارمندان nsa به طورمعمول تصاویر عریان شما را برای دیگر همکاران به اشتراک می گذارند (فرهنگ اداری ایشان بیشتر به مجموعه “رفقا” می ماند تا متخصصین باهوش).

...  مشکل کجاست؟ ؛ کوتاه درباره نقد و نقد ستیزی

nsa logo

داده های شما مستقیما از بزرگترین سرور های جهان از طریق ابزارهای حفاظتی موسوم به “در پشتی” -شامل فیس بوک، گوگل، مایکروسافت و اپل- به مرکز داده های حجیم nsa در یوتا منتقل می شود. واکاوی و جستجوی مجموعه داده ها از میان اطلاعات شخصی شما ذخیره، نشانه گذاری، تجزیه و ترکیب شده و با هم مقایسه می شوند.

نتایج احتمالا در دفتر مرکزی nsa در فورت مید در مریلند پردازش می شوند. از “احتمالا” استفاده کردم زیرا با وجود آنکه خود ساختمان یک راز نیست، اما از داخلش هیچ چیز نمی دانیم. ساختمان یک مکعب مستطیل زیبا است که تناسبات جالبش بر اساس نسبت طلایی است.

در تالارهای گفتگو و بحث ها شایع شده بود که نمای براق و شیشه های شدیدا آینه ای سورمه ای رنگ ساختمان مانند یک قفس فارادی عظیم طراحی شده است. سپری که امواج الکترونیکی را مختل می کند. در نتیجه نه تنها بررسی داخل ساختمان از بیرون بلکه نشت امواج از داخل نیز امکان ناپذیر است. ساختمان در احساس کاملی از نفوذناپذیری محافظت شده و بسته است. مانند یک بمب افکن رادارگریز ساکت در پهنه نظامی اش.

اما در میان شایعه ها، اطلاعات تایید شده موجود در ساختمان نیز می تواند عملا در یک توئیت منتشر شود.

NSA-headquarters-in-Fort-Meade-Maryland-Jack-Self-opinion_dezeen_468_1

تنها یک تصویر رسمی موجود است (با وجود آنکه زمان تصویر برداری آن مشخص نیست) و هیچ اطلاعی از طراح یا زمان تکمیل ساختمان در دسترس نیست. با این حال ساختمان در نقشه گوگل به وضوح پیداست و مجموعه هواپیما های وینتیج پارک شده در محوطه قابل تصویر برداری است ( اما تنها از زوایای تایید شده).

مطمئن نبودم از کجا شروع کنم. بنابر این یک ایمیل به  info@nsa.gov زدم.

این شرایط عجیبِ حضور جدی در عرصه عمومی و در عین حال کاملا ناشناخته بودن، کنجکاوی مرا تحریک کرد. هرچه بیشتر جستجو می کردم بیشتر متوجه می شدم که اطلاعات به سختی محدود شده است و این مساله تنها علاقه ام را بیشتر تحریک میکرد. من میخواستم این معماری را فاش کنم اما بدون هیچ رابط یا راهنمایی نمی دانستم از کجا شروع کنم. در نتیجه از info@nsa.gov سوالم را پرسیدم:”چه کسی دفتر مرکزی شما را طراحی کرده است و چه زمانی ساختش به پایان رسیده؟” که با شکی نسبتا عمیق و لحن مودبانه سردی روبرو شد. پاسخ عنوان داشت “پاسخ: طبقه بندی: بدون طبقه”، راحت بخوانید:”آقای عزیز، ما نه می توانیم تایید کنیم و نه تکذیب که پروژه مذکور به پایان رسیده است” پاسخ دفتر خبری مودبانه بود، اما به طور غیر منطقی کوتاه و به طرز ترسناکی بدون اطلاعات بود.

...  پول کثیف ؛ صادرات سیگار؟

NSA-headquarters-in-Fort-Meade-Maryland-Jack-Self-opinion_dezeen_468_0

از طریقی دیگر نام یک پیمانکار احتمالی که تنها ده کیلومتر آنسوتر از فورت مید بود را پیدا کرده بودم، متخصیصینی در “مشاوره کاربردی” به نام B&R Construction . آنها گفتند بله، درگیر پروژه بوده اند. اما متاسفانه اجازه نداشتند اطلاعات بیشتری بدهند، چرا که ساختمان جزو اماکن امنیتی محسوب می شود. توصیه کردند با USACE (شرکتهای مهندسی ارتش آمریکا) که مدیریت پروژه را به عهده داشتند تماس بگیرم. پس از چند ماه دست به سر شدن در اداره USACE نهایتا یک همکار به دردبخور در شعبه بالتیمور پیدا کردم و اطلاعات شروع به انتشار کرد( البته مثل موج رادیویی از کره ماه با تاخیر  و پاسخ ها به دقت ویرایش شده )

داده های این مقاله برای اولین بار منتشر می شود.

داده های این مقاله برای اولین بار منتشر می شود. علاوه بر تامین کننده تاسیسات مکانیکی که در بالا ذکر شد، می توانم بگویم USACE   ساخت دفتر مرکزی nsa را در ٢۶ مارس ١٩٨۶ به پایان رسانیده است. آن تصویر رسمی نیز کمی بعد از آن تاریخ تخمین زده می شود. پیمانکار اصلی Centex Construction بود. طراحان نیز معماران نیویورکی به نام Eggers and Higgins مسوول طراحی یادمان توماس جفرسون و گالری ملی هنر ( هر دو در واشنگتن دی سی) بوده اند. گروه ایگرز بعدا توسط معماری هیلیر Hillier Architectsاستخدام شدند که آن هم بعدا در ٢٠٠٧ جذب RMJM  شد.

بیشتر از این نمی توانیم درباره پروژه بدانیم: وقتی nsa دری را می بندد آن در بسته می ماند. در مقابل وقتی ما درهای اصلی خود را می بندیم سازمان امنیت ملی آمریکا از آن مانند شبح مخفی می گذرد. ساختمان در یک دشت مسطح پنهان شده است، کاملا قابل تشخیص اما تماما غیر قابل نفوذ.

اینکه می توانیم ساختمانی را ببینیم دلیلی نمی شود که آن را بفهمیم

اینکه می توانیم ساختمانی را ببینیم دلیلی نمی شود که آن را بفهمیم، خصوصا وقتی – برخلاف شعار مدرنیسم که فرم از عملکرد تبعیت می کند- فرم ساختمان nsa به طور هدفمندی از عملکردش جدا شده است.

نوشته جک سلف

Rating: ۱.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

سلمانی

معمـار

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of