پنهان در دشت ؛ درباره ساختمان و معماری سازمان امنیت ملی آمریکا nsa

Rating: 1.0. From 1 vote.
Please wait...

مقدمه : داده های این مقاله برای اولین بار منتشر می شود. علاوه بر این که درباره ساختمانی است خاص که ترکیب متفاوتی از معماری و سیاست است. معماری نه در خدمت زندگی انسان بلکه معماری به مثابه ابزار کنترل زندگی مردم. هرچند به طور آگاهانه ای در بخشی از توصیفات اغراق شده است اما برخی جزییات را نمی توانید جای دیگر پیدا کنید. -مترجم

ضرب المثلی قدیمی می گوید “خانه یک مرد انگلیسی قلعه اوست”. حتی برخی از ما که نه انگلیسی هستیم و نه مرد نیز خانه مان را پناهگاهی دربرابر شلوغی خیابان و حصاری مقابل همسایگان فضول می دانیم. هنگامی که به خانه مان می رویم از هرج و مرج جهان عقب نشینی می کنیم، و گویی به قلمرو خصوصی مان ، مکانی امن و ایمن پا می گذاریم.

images

نحوه تفکر معماران درباره حریم، در تمایل عموم برای میزان آشکارسازی زندگی خانگی شان تاثیر می گذارد . آدولف لوس معمار مدرنیست وینی اعتقاد داشت بیرون خانه نباید شاخص باشد، بلکه بدون تزیینات، ساده و ناشناس باشد مانند چهره ای که در جمعیت شهر گم می شود. در مقابل فضای داخلی باید از نظر مصالح غنی، دقیق و شدیدا شخصی باشد.

او می گوید همانطور که خانه هایمان را طراحی می کنیم پیام هایی قوی درباره شخصیتی که هستیم و می خواهیم باشیم به جامعه می دهیم. برای لوس پیام فرستادن، رو کردن بازی بود؛ یعنی اگر واقعا بخواهیم در خانه، خودمان باشیم باید زندگیمان را از دید جامعه پوشیده نگه داریم.

Jack-Self-opinion-NSA-Fort-Meade-Maryland_dezeen_sq01

مدیریت این حفاظ سخت تر و سخت تر می شود. هنگامی که شما این متن را می خوانید سازمان امنیت ملی آمریکا nsa (به خوبی هزاران شرکت و دولت دیگر) در حال بررسی داده های اینترنت خانه تان و ایمیل های شخصی تان هستند.

با وجود آنکه خود ساختمان یک راز نیست، اما از داخلش هیچ چیز نمی دانیم.

بر اساس برنامه عملیاتی با نام “پريسم” آنها سابقه مكانيابي تلفن همراه شما را ذخيره، اطلاعات تان را جمع آوري و تاريخچه مرورگرتان را رديابي مي كنند.
آنها شخصي ترين اطلاعات تان را دسته بندي و بايگاني مي كنند و همانگونه كه از ادوارد اسنودنِ افشاگر شنیدیم، كارمندان nsa به طورمعمول تصاوير عريان شما را براي ديگر همكاران به اشتراك مي گذارند (فرهنگ اداري ايشان بيشتر به مجموعه “رفقا” مي ماند تا متخصصين باهوش).

...  صدای همهمه از دروازه ساعات

nsa logo

داده هاي شما مستقيما از بزرگترين سرور هاي جهان از طريق ابزارهاي حفاظتي موسوم به “در پشتي” -شامل فيس بوك، گوگل، مايكروسافت و اپل- به مركز داده هاي حجيم nsa در يوتا منتقل مي شود. واكاوي و جستجوي مجموعه داده ها از ميان اطلاعات شخصي شما ذخيره، نشانه گذاري، تجزيه و تركيب شده و با هم مقايسه مي شوند.

نتايج احتمالا در دفتر مرکزی nsa در فورت ميد در مريلند پردازش مي شوند. از “احتمالا” استفاده كردم زيرا با وجود آنکه خود ساختمان یک راز نیست، اما از داخلش هیچ چیز نمی دانیم. ساختمان يك مكعب مستطيل زيبا است كه تناسبات جالبش بر اساس نسبت طلايي است.

در تالارهاي گفتگو و بحث ها شايع شده بود كه نماي براق و شيشه هاي شديدا آينه اي سورمه اي رنگ ساختمان مانند يك قفس فارادي عظيم طراحي شده است. سپري كه امواج الكترونيكي را مختل مي كند. در نتيجه نه تنها بررسي داخل ساختمان از بيرون بلكه نشت امواج از داخل نيز امكان ناپذير است. ساختمان در احساس كاملي از نفوذناپذيري محافظت شده و بسته است. مانند يك بمب افكن رادارگريز ساكت در پهنه نظامي اش.

اما در ميان شايعه ها، اطلاعات تاييد شده موجود در ساختمان نيز مي تواند عملا در يك توئيت منتشر شود.

NSA-headquarters-in-Fort-Meade-Maryland-Jack-Self-opinion_dezeen_468_1

تنها يك تصوير رسمي موجود است (با وجود آنكه زمان تصوير برداري آن مشخص نيست) و هيچ اطلاعي از طراح يا زمان تكميل ساختمان در دسترس نيست. با اين حال ساختمان در نقشه گوگل به وضوح پيداست و مجموعه هواپيما هاي وينتيج پارك شده در محوطه قابل تصوير برداري است ( اما تنها از زواياي تاييد شده).

مطمئن نبودم از كجا شروع كنم. بنابر اين يك ايميل به  info@nsa.gov زدم.

اين شرايط عجيبِ حضور جدي در عرصه عمومي و در عين حال كاملا ناشناخته بودن، كنجكاوي مرا تحريك كرد. هرچه بيشتر جستجو مي كردم بيشتر متوجه مي شدم که اطلاعات به سختي محدود شده است و اين مساله تنها علاقه ام را بيشتر تحريك ميكرد. من ميخواستم اين معماري را فاش كنم اما بدون هيچ رابط يا راهنمايي نمي دانستم از كجا شروع كنم. در نتيجه از info@nsa.gov سوالم را پرسيدم:”چه كسي دفتر مرکزی شما را طراحي كرده است و چه زماني ساختش به پايان رسيده؟” كه با شكي نسبتا عميق و لحن مودبانه سردي روبرو شد. پاسخ عنوان داشت “پاسخ: طبقه بندي: بدون طبقه”، راحت بخوانيد:”آقاي عزيز، ما نه مي توانيم تاييد كنيم و نه تكذيب كه پروژه مذكور به پایان رسیده است” پاسخ دفتر خبري مودبانه بود، اما به طور غير منطقي كوتاه و به طرز ترسناكي بدون اطلاعات بود.

...  اطلس ابر ؛ داستان مرگ انسانیت به بهانه آزادی ؛ نقد و بررسی cloud atlas

NSA-headquarters-in-Fort-Meade-Maryland-Jack-Self-opinion_dezeen_468_0

از طريقي ديگر نام یک پيمانكار احتمالي كه تنها ده كيلومتر آنسوتر از فورت ميد بود را پيدا كرده بودم، متخصيصيني در “مشاوره كاربردي” به نام B&R Construction . آنها گفتند بله، درگير پروژه بوده اند. اما متاسفانه اجازه نداشتند اطلاعات بيشتري بدهند، چرا كه ساختمان جزو اماكن امنيتي محسوب مي شود. توصيه كردند با USACE (شركتهاي مهندسي ارتش آمريكا) كه مديريت پروژه را به عهده داشتند تماس بگيرم. پس از چند ماه دست به سر شدن در اداره USACE نهايتا يك همكار به دردبخور در شعبه بالتيمور پيدا كردم و اطلاعات شروع به انتشار كرد( البته مثل موج راديويي از کره ماه با تاخير  و پاسخ ها به دقت ويرايش شده )

داده هاي اين مقاله براي اولين بار منتشر مي شود.

داده هاي اين مقاله براي اولين بار منتشر مي شود. علاوه بر تامين كننده تاسیسات مكانيكي كه در بالا ذكر شد، مي توانم بگويم USACE   ساخت دفتر مرکزی nsa را در ٢٦ مارس ١٩٨٦ به پايان رسانيده است. آن تصوير رسمي نيز كمي بعد از آن تاريخ تخمين زده مي شود. پيمانكار اصلي Centex Construction بود. طراحان نيز معماران نيويوركي به نام Eggers and Higgins مسوول طراحي يادمان توماس جفرسون و گالري ملي هنر ( هر دو در واشنگتن دي سي) بوده اند. گروه ايگرز بعدا توسط معماري هيلير Hillier Architectsاستخدام شدند كه آن هم بعدا در ٢٠٠٧ جذب RMJM  شد.

بيشتر از اين نمي توانیم درباره پروژه بدانيم: وقتي nsa دري را مي بندد آن در بسته مي ماند. در مقابل وقتي ما درهای اصلي خود را مي بنديم سازمان امنیت ملی آمریکا از آن مانند شبح مخفی مي گذرد. ساختمان در يك دشت مسطح پنهان شده است، كاملا قابل تشخيص اما تماما غير قابل نفوذ.

اينكه مي توانيم ساختماني را ببينيم دليلي نمي شود كه آن را بفهميم

اينكه مي توانيم ساختماني را ببينيم دليلي نمي شود كه آن را بفهميم، خصوصا وقتي – برخلاف شعار مدرنيسم كه فرم از عملكرد تبعيت مي كند- فرم ساختمان nsa به طور هدفمندي از عملكردش جدا شده است.

نوشته جک سلف

Rating: 1.0. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

سلمانی

معمـار

همچنین ممکن است بپسندید ...

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of