چرا غرور ملی را خرج فوتبال کنیم؟ ؛ بررسی مدیریت سرمایه گذاری اجتماعی در فوتبال ایران و آمریکا

Rating: 3.5. From 1 vote.
Please wait...

تيم ملي فوتبال ما مانند ايتاليا، هندوراس، اسپانيا، غنا، شيلي، روسيه، الجزاير و … از برزيل به خانه بازگشت و جام جهاني براي ما نیز تمام شد.

چرا رئیس جمهور فوتبال را انتخاب می کند؟

در این مدت صدا وسيما سنگ تمام گذاشت، از ماه ها قبل جو فوتبالي پررنگ شد، سرود هاي مختلف ملي و فوتبالي و يوزپلنگي ساخته و پخش شد، گروه هاي گوناگون به برزيل اعزام شدند، تمركز رسانه اي ايجاد شد، مردم به صحنه كشانده شدند، رييس جمهور لباس ورزشي پوشيد، وزير خارجه پيام داد و عملكرد فوتبالي ما “نمود ملي” پيدا كرد.

نهايتا فوتباليست هاي ما با دو باخت و يك تساوي، چهار گل خورده و يك گل زده و در مجموع تنها با يك امتياز و رتبه چهارم گروه و به عنوان تيم بيست و هشتم جام حذف شدند.

میزبانبالاترین افتخاررتبهتعداد بازیبردتساویباختگل زدهگل خورده
فرانسه۱۹۹۸دور ۱۲۰31224
کره جنوبی ژاپن۲۰۰۲راه نیافت----
آلمان۲۰۰۶دور ۱۲۵31226
آفریقای جنوبی۲۰۱۰راه نیافت----
برزیل۲۰۱۴دور ۱۲۸31214

بهترین نمایش ما؟!

هرچند بازي سخت مقابل آرژانتين به مذاق بسياري خوش آمد و حتي صدا و سيما اقدام به پخش سرود و زيرنويس هاي غرور آميز نمود! اما آنچه نتيجه كلي جام جهاني براي فوتبال ما بود چيزي جز فاصله معنا دار بين سطح فوتبال ما و جهان نبود. تیمی که طبق رتبه بندی فیفا چهل و سوم است.

تيمي كه براي نباختن تلاش مي كند و هرچند مقابل آرژانتين جانانه بازي مي كند اما به شدت تدافعي است و اتفاقا بهترين بازيكنش نيز يك مدافع است. مربي ما هم پس از بازي بوسني سطح پایین تیم ما را تلويحا اعلام مي كند و بضاعت فوتبالی ما را در همین حد می داند. كي روش درخواست رقم بالايي – به گفته رسانه ها سالي بیش از 7 ميليارد تومان- براي تمديد قراردادش دارد و فاصله مربيگري خود را با فوتبال ما فاصله ای معنا دار می داند. (البته در مقایسه ی آماری سه جام جهانی گذشته عملکرد کی روش شاهکار به نظر نمی رسد)

کی روش سطح فوتبال ما را پایین می داند

اما موضوع اصلي اين نوشتار وضعيت ورزشي، مالي و یا مديريتي فوتبال ايران نيست، بلكه يك سوال ساده است:

چرا غرور ملي و تمركز كشوري را روي ورزشي سرمايه گذاري كنيم كه بهترين دستاوردش حذف در دور اول است؟! چرا مردم را تشويق به دل بستن و وابستگي عاطفي به ورزشي كنيم كه مي دانيم در سطح جهاني ( و بعضا منطقه ای) حرف زيادي نخواهيم داشت؟ در اين قمار چه اندازه برنده ايم و چه اندازه بازنده؟

همه ي اينها در حالي است كه همزمان با شكست هاي فوتبالي، تیم ملي واليبال غول هاي جهاني را در هم می شکند و تحقير مي كند. بيش از 12 هزار نفر به ورزشگاه مي روند و بسياري ديگر پاي تلویزيون احساس غرور مي كنند. اما كسي پس از له كردن برزيل، ايتاليا و لهستان به خيابان نمي ريزد. در حالي كه پس از تساوي فوتبالی با نيجريه، شكست مقابل آرژانتين و حتي باخت سه – يك از بوسني به خيابان مي آيند و شادي مي كنند!

رشد چشمگیر والی بال ایران پاسخ غرور ملی را می دهد

قطعا بخشي از اين رفتار نتيجه سرمايه گذاري ملي، فرهنگي و رسانه اي است. بهتر نيست چنين سرمايه گذاري پر هزینه ای بر روي ورزشي انجام شود كه مانند كشتي اگر رتبه نخست نباشد لااقل دوم باشد؟ و يا حداقل مانند واليبال و بسكتبال رشد قابل توجهي داشته باشد؟

باید به فوتبال تن بدهیم!

طرفداران فوتبال در پاسخ به اين سوال ساده و مهم اهميت جهاني فوتبال را ذكر مي كنند:

” فوتبال امروزه تنها يك ورزش نيست. حجم عظيم مالي، مسايل سياسي، تاثيرات فرهنگي و جذابيت جهاني از فوتبال پديده اي غير قابل انكار ساخته است. به زعم عده اي ما نيز در برابر اين موج مستثني نيستيم و بايد به آن تن بدهيم. فوتبال پر بيننده ترين ورزش جهان است. ما نيز بايد بخشي از اين صنعت باشيم. فوتبال در ايران نيز پرطرفدار تر است پس بايد بيشتر به آن بپردازيم. “

گويا صاحبان اين استدلالهاي رايج چند نكته را در نظر نمي گيرند:

طرفداران پرشمار والی بال

  • اول آن كه تصميم گيري براي سرمايه گذاري اجتماعی در يك بخش با توجه به توان داخلي انجام مي شود نه اهميت خارجي يا تعداد طرفدار. يعني هنگامي كه توان و رتبه فوتبالي ما اختلاف فاحشي با سطح اول جهان دارد، و هنگامي كه قطر، كويت و لبنان چالش هاي جدي فوتبال ما هستند، واضح است كه خرج كردن غرور ملي در اين ورزش قماري غير عاقلانه است، حتي اگر ورزشي به جهان شمولي فوتبال باشد. که در این صورت چه بسا نتيجه اين معامله پر ضرر تر هم خواهد بود، زيرا باخت در اين شرايط انعکاس بيشتري ميابد!

20131107014950cb-روحانی01

  • نكته دومي كه مورد غفلت قرار دارد آن است كه بخش مهمي از محبوب شدن فوتبال در ايران به دليل همين سرمايه گذاري تبليغاتي و رسانه اي است. اگر همين هجمه عظيم تبليغاتي و رسانه اي كه روي فوتبال صورت گرفت و مي گيرد را در هر ورزش ديگري انجام دهيم قطعا طرفداران خود را مي سازد. كما اين كه با اندکی افزايش تبليغاتي واليبال، امروز شاهديم 12000 بليط به سرعت پيش فروش مي شود. اما در اين رشته نه رييس جمهوري پيام مي دهد، نه برنامه هفتگي نقد تلوزيوني وجود دارد، نه بنيه مالي ميليون دلاري، نه سرود اختصاصي، نه روزنامه هاي متعدد، نه جشن رونمايي از لباس، نه يوزپلنگ، نه يار دوازدهم، نه مسابقه پيامكي، نه چيپس و بستني مخصوص و نه هزاران تبليغات ديگر.

سومین قهرمانی پیاپی کشتی گیران ایران در جام جهانی

  • نكته سوم آنكه با فرض مديريت دقيق، زيرساخت سازي قوي، توجه به تيم هاي پايه، ايجاد اقتصاد سالم، پرورش استعداد ها و انجام تمام فعاليت هاي مورد نياز براي رسيدن به شرايط جهاني و تبديل شدن به يك چهره مدعي در عرصه جهاني فوتبال نياز به ساليان سال ممارست و تلاش حساب شده داریم! چرا بايد از اكنون غرور خود را خرج اين ورزش ضعيف كنيم؟ در حالي كه همين امروز ورزش هاي مدعي جهاني مانند كشتي، وزنه برداري، والي بال و بسكتبال داريم. مديريت عاقلانه حكم مي كند نقد را بگیریم و نسيه را پرورش دهیم. در دشواری و دراز مدتی این مسیر همین بس که کشوری مانند انگلیس علی رغم داشتن ادعای ابداع فوتبال، بازیکنان طراز اول و لیگ حرفه ای سالهاست توان افتخار آفرینی ندارد.

baziiran

  • نكته چهارم آن كه عدم سرمايه گذاري اجتماعي بر روي فوتبال به معني حذف اين ورزش نيست. برنامه هاي فوتبالي ادامه خواهند يافت و باید رشد کنند. بلكه تمركز رسانه ای، تبليغاتي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي بر روي ورزشي افتخار آميز تر خواهد بود. در عين حال فوتبال نيز به عنوان يك رشته ورزشي به تقويت خود خواهد پرداخت. اتفاقا اين شرايط آرام تر به نفع اين ورزش جنجالي خواهد بود.
...  نامزد صنف كشك سابان ؛ غربت معماری و شهرسازی در انتخابات شهر

 

نمونه موردی : ورزش در ایالات متحده

هر چهار نكته فوق را مي توان در كشور آمريكا مشاهده نمود.

فوتبال در ایالات متحده چه جايگاهي دارد؟ كشوري كه خود را مدعي و پرچمدار تمدن مدرن مي داند چه اندازه براي پديده فوتبال هزينه مي كند؟ آمريكا با بزرگترين و وسيع ترين دستگاه تبليغاتي جهان و منابع مالي قابل توجه چه ميزان به فوتبال بها مي دهد؟

617557_261

فوتبال

فوتبال در آمريكا در سطح حرفه اي اجرا مي شود، مسابقات پخش تلوزيوني مي شوند و مورد توجه رسانه ها نيز هست. اما با اين حال تمركز رسانه اي بر روي فوتبال نيست. چرا كه هنوز براي نمايندگي غرور ملت توان لازم را ندارد. تيم ملي فوتبال آمريكا در سطح جهاني حرف چنداني براي گفتن ندارد، هرچند با خوش شانسي به جمع شانزده تيم صعود كننده نيز راه پيدا كرد.

فوتبال نه تنها محبوب ترين ورزش آمريكا نيست بلكه از حيث رتبه بندي با تمام پيشرفت هاي جهاني و تبليغاتي پس از راگبي[1]، بسكتبال و بيس بال قرار دارد. حجم عظيم تبليغات و سرمايه گذاري اجتماعي در سه رشته راگبي، بسكتبال و بيس بال گذاشته مي شود. سرمايه اي كه باعث محبوبيت اين سه و حذف فوتبال شده است.

Clipboarder.2014.07.13

طبق نظر سنجی espn فوتبال در سطح تعداد طرفدار (پیگیر ی کننده) پس از راگبی، بسکتبال، بیس بال، بوکس، رقابت های دبیرستانی، اتوموبیل و موتور رانی، اسکیت و هاکی در رتبه نهم قرار دارد و با گلف و تنیس رقابت می کند! از نظر تعداد طرافداران پر و پا قرص (دوآتشه) پس از راگبی، بسکتبال، بیس بال، بوکس، اتوموبیل رانی و رقابت های دبیرستانی با 11.6 درصد رتبه هفتم را داراست.

...  پول کثیف ؛ صادرات سیگار؟

ورزشمورد علاقه %طرفدار پیگیر %طرفدار پر و پا قرص %
راگبی (فوتبال آمریکایی)38.878.3042.00
بسکتبال15.3068.6028.10
بیس بال14.8068.6023.60
فوتبال8.2043.2011.60
اتوموبیل رانی4.0055.0018.40
هاکی3.8043.5010.00
مشت زنی2.1058.4021.60
گلف1.8039.7010.20
تنیس1.8039.508.20
اسکیت1.1046.509.80
رقابت های دبیرستانی0.8056.0016.90

راگبی

برگزاري رقابت هاي دانشگاهي، باشگاه هاي متعدد، بازي هاي ليگ، تشويق جوانان و نوجوانان خصوصا در دبيرستان در رشته راگبي با جديت پيگيري مي شود. تيم ملي راگبی ایالات متحده نيز در هر دو دوره اي كه در جام جهاني شركت كرده است رتبه اول جهان را كسب كرده است.

راگبی در آمریکا

بسکتبال

همین وضعیت درباره بسکتبال نیز صادق است. به نحوی که بازي در ليگ بسكتبال آمريكا ( ان بي اي) آرزوي بسكتباليست های جهان است. ستارگان بسکتبال جزو مشهورترین افراد کشور اند. زمين هاي بسكتبال كوچك و بزرگ در اقصي نقاط كشور موجود است، تيم هاي دانشگاهي به شدت فعال اند و مدارس نيز مسابقات جدي منطقه اي و كشوري دارند. تيم ملي بسكتبال آمريكا يك مدعي تمام عيار جهانی است. 11 عنوان (4طلا، 3 نقره،4 برنز) در جام جهانی و 17 عنوان (14 طلا،1نقره،2برنز) در المپیک و 6 سال مقام اول رتبه بندی جهانی دليل خوبي براي اين سرمايه گذاري است.

بسکتبال و طرفداران پرشمار

بیس بال

بيس بال نيز با درجه بالاي محبوبيت و قهرمان هاي فوق ستاره در ايالات متحده پاسخ توجهات را با 4 قهرماني و 15مدال جهاني داده است. امريكا در اين رشته پس از كوبا (سلطان بلامنازع بيس بال) بيشترين افتخار تاريخي را دارد.

بیس بال در آمریکا

ورزش در هالیوود

مقایسه تعداد فیلم های هالیوود که ورزش نقش اصلی را در داستانشان دارد نیز خود گویای مدیریت تبلیغاتی در این حوزه است.

راکی

در حالي كه هاليوود به راحتي مي تواند فوتبال را مانند يك واجب معرفي كند به روش هاي گوناگون بر سه ورزش ديگر تمركز دارد. شایان توجه است این جدول شامل فیلم ها و سریال های متعددی که بسکتبال، بیس بال یا راگبی در آنها تبلیغ می شوند اما نقش اصلی را ندارند نمی شود.

ورزشفیلم سینماییمجموعه تلوزیونیمستند
راگبی692-
بسکتبال47-2
بیس بال88112
فوتبال37-3

سرمایه گذاری غیر عقلانی در فوتبال

سرمایه گذاری اجتماعی در ورزشی که قدرت رقابت جهانی داشته و توان نمایندگی ملی کشور را داشته باشد، تصمیم عاقلانه است که نه تنها در آمریکا بلکه در كشور هاي ديگري نيز مانند روسيه، چين، كانادا، استراليا، مجارستان، فنلاند، اتریش و لهستان كه در المپيك جزو 20 رتبه اول هستند نیز صادق است. فوتبال در تمام این کشورها بازی می شود، اما نمایندگی غرور ملی را ندارد.

تماشاگران والی بال

در حالی که تیم کشتی ایران در قلب آمریکا برای سومین بار پیاپی جام جهانی را مال خود می کند و در نمایشی تحسین برانگیز و غرور آفرین آمریکا و روسیه را به راحتی شکست می دهد و سرود ملی ایران همراه پرچم جمهوری اسلامی را در آمریکا روی دست می گیرد، ما در تهران روی ورزشی سرمایه گذاری می کنیم که آرزویش رسیدن به رتبه شانزدهم جهان است. وزارت آموزش و پرورش با فدراسیون فوتبال تفاهم نامه امضا می کند و با افتخار شبکه ملی فوتبال مدارس راه اندازی می کند!

Ghahremani-Koshti-Farangi-FarsiMode.Com-13 IMG20012664

نتیجه آنکه سالن های ورزشی مختلف کشتی و والیبال و بسکتبال و … یکی یکی جایشان را به آموزشگاه های بی کیفیت قارچی فوتبال بدهند تا همزمان با گل خوردن از مسی، رویای مسی شدن را در ذهن کودکانمان فرو کنند. در حالی که مربی کشتی با کشتی گیرانش از چگونگی شکست حریف روس و آمریکا سخن می گوید، و مربی والیبال نکات پایانی را برای حذف برزیل گوشزد می کند، مربی فوتبال برای گل نخوردن از قطر و نیجریه برنامه ریزی می کند. نمی گوییم “فوتبال را رها کنید” اما باید کسی پاسخی قانع کننده بدهد:” چرا غرور ملی را خرج فوتبال کنیم؟”

[1] با اغماض همان فوتبال آمریکایی است

Rating: 3.5. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

همچنین ممکن است بپسندید ...

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of