چرا غرور ملی را خرج فوتبال کنیم؟ ؛ بررسی مدیریت سرمایه گذاری اجتماعی در فوتبال ایران و آمریکا

Rating: ۳.۵/۵. From 1 vote.
Please wait...

تیم ملی فوتبال ما مانند ایتالیا، هندوراس، اسپانیا، غنا، شیلی، روسیه، الجزایر و … از برزیل به خانه بازگشت و جام جهانی برای ما نیز تمام شد.

چرا رئیس جمهور فوتبال را انتخاب می کند؟

در این مدت صدا وسیما سنگ تمام گذاشت، از ماه ها قبل جو فوتبالی پررنگ شد، سرود های مختلف ملی و فوتبالی و یوزپلنگی ساخته و پخش شد، گروه های گوناگون به برزیل اعزام شدند، تمرکز رسانه ای ایجاد شد، مردم به صحنه کشانده شدند، رییس جمهور لباس ورزشی پوشید، وزیر خارجه پیام داد و عملکرد فوتبالی ما “نمود ملی” پیدا کرد.

نهایتا فوتبالیست های ما با دو باخت و یک تساوی، چهار گل خورده و یک گل زده و در مجموع تنها با یک امتیاز و رتبه چهارم گروه و به عنوان تیم بیست و هشتم جام حذف شدند.

میزبانبالاترین افتخاررتبهتعداد بازیبردتساویباختگل زدهگل خورده
فرانسه۱۹۹۸دور ۱۲۰۳۱۰۲۲۴
کره جنوبی ژاپن۲۰۰۲راه نیافت۰۰۰----
آلمان۲۰۰۶دور ۱۲۵۳۰۱۲۲۶
آفریقای جنوبی۲۰۱۰راه نیافت۰۰۰----
برزیل۲۰۱۴دور ۱۲۸۳۰۱۲۱۴

بهترین نمایش ما؟!

هرچند بازی سخت مقابل آرژانتین به مذاق بسیاری خوش آمد و حتی صدا و سیما اقدام به پخش سرود و زیرنویس های غرور آمیز نمود! اما آنچه نتیجه کلی جام جهانی برای فوتبال ما بود چیزی جز فاصله معنا دار بین سطح فوتبال ما و جهان نبود. تیمی که طبق رتبه بندی فیفا چهل و سوم است.

تیمی که برای نباختن تلاش می کند و هرچند مقابل آرژانتین جانانه بازی می کند اما به شدت تدافعی است و اتفاقا بهترین بازیکنش نیز یک مدافع است. مربی ما هم پس از بازی بوسنی سطح پایین تیم ما را تلویحا اعلام می کند و بضاعت فوتبالی ما را در همین حد می داند. کی روش درخواست رقم بالایی – به گفته رسانه ها سالی بیش از ۷ میلیارد تومان- برای تمدید قراردادش دارد و فاصله مربیگری خود را با فوتبال ما فاصله ای معنا دار می داند. (البته در مقایسه ی آماری سه جام جهانی گذشته عملکرد کی روش شاهکار به نظر نمی رسد)

کی روش سطح فوتبال ما را پایین می داند

اما موضوع اصلی این نوشتار وضعیت ورزشی، مالی و یا مدیریتی فوتبال ایران نیست، بلکه یک سوال ساده است:

چرا غرور ملی و تمرکز کشوری را روی ورزشی سرمایه گذاری کنیم که بهترین دستاوردش حذف در دور اول است؟! چرا مردم را تشویق به دل بستن و وابستگی عاطفی به ورزشی کنیم که می دانیم در سطح جهانی ( و بعضا منطقه ای) حرف زیادی نخواهیم داشت؟ در این قمار چه اندازه برنده ایم و چه اندازه بازنده؟

همه ی اینها در حالی است که همزمان با شکست های فوتبالی، تیم ملی والیبال غول های جهانی را در هم می شکند و تحقیر می کند. بیش از ۱۲ هزار نفر به ورزشگاه می روند و بسیاری دیگر پای تلویزیون احساس غرور می کنند. اما کسی پس از له کردن برزیل، ایتالیا و لهستان به خیابان نمی ریزد. در حالی که پس از تساوی فوتبالی با نیجریه، شکست مقابل آرژانتین و حتی باخت سه – یک از بوسنی به خیابان می آیند و شادی می کنند!

رشد چشمگیر والی بال ایران پاسخ غرور ملی را می دهد

قطعا بخشی از این رفتار نتیجه سرمایه گذاری ملی، فرهنگی و رسانه ای است. بهتر نیست چنین سرمایه گذاری پر هزینه ای بر روی ورزشی انجام شود که مانند کشتی اگر رتبه نخست نباشد لااقل دوم باشد؟ و یا حداقل مانند والیبال و بسکتبال رشد قابل توجهی داشته باشد؟

باید به فوتبال تن بدهیم!

طرفداران فوتبال در پاسخ به این سوال ساده و مهم اهمیت جهانی فوتبال را ذکر می کنند:

” فوتبال امروزه تنها یک ورزش نیست. حجم عظیم مالی، مسایل سیاسی، تاثیرات فرهنگی و جذابیت جهانی از فوتبال پدیده ای غیر قابل انکار ساخته است. به زعم عده ای ما نیز در برابر این موج مستثنی نیستیم و باید به آن تن بدهیم. فوتبال پر بیننده ترین ورزش جهان است. ما نیز باید بخشی از این صنعت باشیم. فوتبال در ایران نیز پرطرفدار تر است پس باید بیشتر به آن بپردازیم. “

گویا صاحبان این استدلالهای رایج چند نکته را در نظر نمی گیرند:

طرفداران پرشمار والی بال

  • اول آن که تصمیم گیری برای سرمایه گذاری اجتماعی در یک بخش با توجه به توان داخلی انجام می شود نه اهمیت خارجی یا تعداد طرفدار. یعنی هنگامی که توان و رتبه فوتبالی ما اختلاف فاحشی با سطح اول جهان دارد، و هنگامی که قطر، کویت و لبنان چالش های جدی فوتبال ما هستند، واضح است که خرج کردن غرور ملی در این ورزش قماری غیر عاقلانه است، حتی اگر ورزشی به جهان شمولی فوتبال باشد. که در این صورت چه بسا نتیجه این معامله پر ضرر تر هم خواهد بود، زیرا باخت در این شرایط انعکاس بیشتری میابد!

20131107014950cb-روحانی01

  • نکته دومی که مورد غفلت قرار دارد آن است که بخش مهمی از محبوب شدن فوتبال در ایران به دلیل همین سرمایه گذاری تبلیغاتی و رسانه ای است. اگر همین هجمه عظیم تبلیغاتی و رسانه ای که روی فوتبال صورت گرفت و می گیرد را در هر ورزش دیگری انجام دهیم قطعا طرفداران خود را می سازد. کما این که با اندکی افزایش تبلیغاتی والیبال، امروز شاهدیم ۱۲۰۰۰ بلیط به سرعت پیش فروش می شود. اما در این رشته نه رییس جمهوری پیام می دهد، نه برنامه هفتگی نقد تلوزیونی وجود دارد، نه بنیه مالی میلیون دلاری، نه سرود اختصاصی، نه روزنامه های متعدد، نه جشن رونمایی از لباس، نه یوزپلنگ، نه یار دوازدهم، نه مسابقه پیامکی، نه چیپس و بستنی مخصوص و نه هزاران تبلیغات دیگر.

سومین قهرمانی پیاپی کشتی گیران ایران در جام جهانی

  • نکته سوم آنکه با فرض مدیریت دقیق، زیرساخت سازی قوی، توجه به تیم های پایه، ایجاد اقتصاد سالم، پرورش استعداد ها و انجام تمام فعالیت های مورد نیاز برای رسیدن به شرایط جهانی و تبدیل شدن به یک چهره مدعی در عرصه جهانی فوتبال نیاز به سالیان سال ممارست و تلاش حساب شده داریم! چرا باید از اکنون غرور خود را خرج این ورزش ضعیف کنیم؟ در حالی که همین امروز ورزش های مدعی جهانی مانند کشتی، وزنه برداری، والی بال و بسکتبال داریم. مدیریت عاقلانه حکم می کند نقد را بگیریم و نسیه را پرورش دهیم. در دشواری و دراز مدتی این مسیر همین بس که کشوری مانند انگلیس علی رغم داشتن ادعای ابداع فوتبال، بازیکنان طراز اول و لیگ حرفه ای سالهاست توان افتخار آفرینی ندارد.

baziiran

  • نکته چهارم آن که عدم سرمایه گذاری اجتماعی بر روی فوتبال به معنی حذف این ورزش نیست. برنامه های فوتبالی ادامه خواهند یافت و باید رشد کنند. بلکه تمرکز رسانه ای، تبلیغاتی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر روی ورزشی افتخار آمیز تر خواهد بود. در عین حال فوتبال نیز به عنوان یک رشته ورزشی به تقویت خود خواهد پرداخت. اتفاقا این شرایط آرام تر به نفع این ورزش جنجالی خواهد بود.
...  فرصت انتخاب را از دست ندهید؛ 10 نکته کوتاه که قبل از انتخاب رشته حتما بخوانید

 

نمونه موردی : ورزش در ایالات متحده

هر چهار نکته فوق را می توان در کشور آمریکا مشاهده نمود.

فوتبال در ایالات متحده چه جایگاهی دارد؟ کشوری که خود را مدعی و پرچمدار تمدن مدرن می داند چه اندازه برای پدیده فوتبال هزینه می کند؟ آمریکا با بزرگترین و وسیع ترین دستگاه تبلیغاتی جهان و منابع مالی قابل توجه چه میزان به فوتبال بها می دهد؟

617557_261

فوتبال

فوتبال در آمریکا در سطح حرفه ای اجرا می شود، مسابقات پخش تلوزیونی می شوند و مورد توجه رسانه ها نیز هست. اما با این حال تمرکز رسانه ای بر روی فوتبال نیست. چرا که هنوز برای نمایندگی غرور ملت توان لازم را ندارد. تیم ملی فوتبال آمریکا در سطح جهانی حرف چندانی برای گفتن ندارد، هرچند با خوش شانسی به جمع شانزده تیم صعود کننده نیز راه پیدا کرد.

فوتبال نه تنها محبوب ترین ورزش آمریکا نیست بلکه از حیث رتبه بندی با تمام پیشرفت های جهانی و تبلیغاتی پس از راگبی[۱]، بسکتبال و بیس بال قرار دارد. حجم عظیم تبلیغات و سرمایه گذاری اجتماعی در سه رشته راگبی، بسکتبال و بیس بال گذاشته می شود. سرمایه ای که باعث محبوبیت این سه و حذف فوتبال شده است.

Clipboarder.2014.07.13

طبق نظر سنجی espn فوتبال در سطح تعداد طرفدار (پیگیر ی کننده) پس از راگبی، بسکتبال، بیس بال، بوکس، رقابت های دبیرستانی، اتوموبیل و موتور رانی، اسکیت و هاکی در رتبه نهم قرار دارد و با گلف و تنیس رقابت می کند! از نظر تعداد طرافداران پر و پا قرص (دوآتشه) پس از راگبی، بسکتبال، بیس بال، بوکس، اتوموبیل رانی و رقابت های دبیرستانی با ۱۱.۶ درصد رتبه هفتم را داراست.

...  پایگاه : جاده های خونین ؛ مقایسه تلفات جاده ای کشورهای گوناگون در یک پایگاه اینترنتی

ورزشمورد علاقه %طرفدار پیگیر %طرفدار پر و پا قرص %
راگبی (فوتبال آمریکایی)۳۸.۸۷۸.۳۰۴۲.۰۰
بسکتبال۱۵.۳۰۶۸.۶۰۲۸.۱۰
بیس بال۱۴.۸۰۶۸.۶۰۲۳.۶۰
فوتبال۸.۲۰۴۳.۲۰۱۱.۶۰
اتوموبیل رانی۴.۰۰۵۵.۰۰۱۸.۴۰
هاکی۳.۸۰۴۳.۵۰۱۰.۰۰
مشت زنی۲.۱۰۵۸.۴۰۲۱.۶۰
گلف۱.۸۰۳۹.۷۰۱۰.۲۰
تنیس۱.۸۰۳۹.۵۰۸.۲۰
اسکیت۱.۱۰۴۶.۵۰۹.۸۰
رقابت های دبیرستانی۰.۸۰۵۶.۰۰۱۶.۹۰

راگبی

برگزاری رقابت های دانشگاهی، باشگاه های متعدد، بازی های لیگ، تشویق جوانان و نوجوانان خصوصا در دبیرستان در رشته راگبی با جدیت پیگیری می شود. تیم ملی راگبی ایالات متحده نیز در هر دو دوره ای که در جام جهانی شرکت کرده است رتبه اول جهان را کسب کرده است.

راگبی در آمریکا

بسکتبال

همین وضعیت درباره بسکتبال نیز صادق است. به نحوی که بازی در لیگ بسکتبال آمریکا ( ان بی ای) آرزوی بسکتبالیست های جهان است. ستارگان بسکتبال جزو مشهورترین افراد کشور اند. زمین های بسکتبال کوچک و بزرگ در اقصی نقاط کشور موجود است، تیم های دانشگاهی به شدت فعال اند و مدارس نیز مسابقات جدی منطقه ای و کشوری دارند. تیم ملی بسکتبال آمریکا یک مدعی تمام عیار جهانی است. ۱۱ عنوان (۴طلا، ۳ نقره،۴ برنز) در جام جهانی و ۱۷ عنوان (۱۴ طلا،۱نقره،۲برنز) در المپیک و ۶ سال مقام اول رتبه بندی جهانی دلیل خوبی برای این سرمایه گذاری است.

بسکتبال و طرفداران پرشمار

بیس بال

بیس بال نیز با درجه بالای محبوبیت و قهرمان های فوق ستاره در ایالات متحده پاسخ توجهات را با ۴ قهرمانی و ۱۵مدال جهانی داده است. امریکا در این رشته پس از کوبا (سلطان بلامنازع بیس بال) بیشترین افتخار تاریخی را دارد.

بیس بال در آمریکا

ورزش در هالیوود

مقایسه تعداد فیلم های هالیوود که ورزش نقش اصلی را در داستانشان دارد نیز خود گویای مدیریت تبلیغاتی در این حوزه است.

راکی

در حالی که هالیوود به راحتی می تواند فوتبال را مانند یک واجب معرفی کند به روش های گوناگون بر سه ورزش دیگر تمرکز دارد. شایان توجه است این جدول شامل فیلم ها و سریال های متعددی که بسکتبال، بیس بال یا راگبی در آنها تبلیغ می شوند اما نقش اصلی را ندارند نمی شود.

ورزشفیلم سینماییمجموعه تلوزیونیمستند
راگبی۶۹۲-
بسکتبال۴۷-۲
بیس بال۸۸۱۱۲
فوتبال۳۷-۳

سرمایه گذاری غیر عقلانی در فوتبال

سرمایه گذاری اجتماعی در ورزشی که قدرت رقابت جهانی داشته و توان نمایندگی ملی کشور را داشته باشد، تصمیم عاقلانه است که نه تنها در آمریکا بلکه در کشور های دیگری نیز مانند روسیه، چین، کانادا، استرالیا، مجارستان، فنلاند، اتریش و لهستان که در المپیک جزو ۲۰ رتبه اول هستند نیز صادق است. فوتبال در تمام این کشورها بازی می شود، اما نمایندگی غرور ملی را ندارد.

تماشاگران والی بال

در حالی که تیم کشتی ایران در قلب آمریکا برای سومین بار پیاپی جام جهانی را مال خود می کند و در نمایشی تحسین برانگیز و غرور آفرین آمریکا و روسیه را به راحتی شکست می دهد و سرود ملی ایران همراه پرچم جمهوری اسلامی را در آمریکا روی دست می گیرد، ما در تهران روی ورزشی سرمایه گذاری می کنیم که آرزویش رسیدن به رتبه شانزدهم جهان است. وزارت آموزش و پرورش با فدراسیون فوتبال تفاهم نامه امضا می کند و با افتخار شبکه ملی فوتبال مدارس راه اندازی می کند!

Ghahremani-Koshti-Farangi-FarsiMode.Com-13 IMG20012664

نتیجه آنکه سالن های ورزشی مختلف کشتی و والیبال و بسکتبال و … یکی یکی جایشان را به آموزشگاه های بی کیفیت قارچی فوتبال بدهند تا همزمان با گل خوردن از مسی، رویای مسی شدن را در ذهن کودکانمان فرو کنند. در حالی که مربی کشتی با کشتی گیرانش از چگونگی شکست حریف روس و آمریکا سخن می گوید، و مربی والیبال نکات پایانی را برای حذف برزیل گوشزد می کند، مربی فوتبال برای گل نخوردن از قطر و نیجریه برنامه ریزی می کند. نمی گوییم “فوتبال را رها کنید” اما باید کسی پاسخی قانع کننده بدهد:” چرا غرور ملی را خرج فوتبال کنیم؟”

[۱] با اغماض همان فوتبال آمریکایی است

Rating: ۳.۵/۵. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of