یک مستند واقعی ؛ معرفی در پناه بلوط

اگر از علاقه مندان مستندهای حیات وحش هستید این مستند کم نظیر ایرانی هم تراز با نمونه های جهانی را از دست ندهید!

461297_929

“در پناه بلوط” یک مستند واقعی است. نه به خاطر بافت تصویری و کیفیت جهانی تصویربرداری اش و نه به خاطر ساختار بیانی و تدوینش. در پناه بلوط یک مستند واقعی است زیرا تمام مراحل واقعی ساخت مستند را پشت سر گذاشته است. دغدغه بومی ، تحقیق و پژوهش واقعی؛ چهارسال تلاش و چهارصد روز فیلم برداری که اگر از زمان استاندارد معمول مستندهای حیات وحش بیشتر نباشد کمتر نیست. و از همه مهمتر تلاش مستند ساز برای ایرانی بودن است نه صرفا رقابت با نمونه های جهانی.

461298_653

در پناه بلوط داستان زندگی پر تلاطم سنجاب های زاگرس است. سنجابی که همراه جنگل های بلوط ایلام نابود می شود یا به جاسوییچی شهری ها تبدیل می شود. حضور دشمنان طبیعی و غیر طبیعی این موجود ظریف و زیبا در تصاویر دیدنی مستند از لانه و محیط زندگی سنجاب ایرانی باعث جذابیت داستانی مستند شده است، خصوصا هنگام ورود خطرناک ترین دشمن.

موضوعی که می توانست یک گزارش ده دقیقه ای انتهای اخبار باشد یا این مستند طولانی ارزشمند حاصل چهار سال زمان. معمولا در نگاه نخست مستندهای حیات وحش ایرانی در مقایسه با مستندهای بی بی سی و نشنال جئوگرافی به عنوان نمونه های برتر این زمینه مهم ترین اتهام را به سوی تجهیزات، امکانات و سرمایه مالی و انسانی  لازم این حوزه وارد می کنیم. اما مستند در پناه بلوط نمونه فوق العاده ای است برای اثبات اشتباه بودن تلقی ما از مستند استاندارد. یک مستند ساز بومی با تجهیزات موجود و البته خلاقیت ایرانی خود در ساخت و ترکیب امکانات جدید با هزینه ای به مراتب کمتر از بی بی سی محصولی نه تنها شانه به شانه جهانی بلکه با طعم ایرانی ساخته است.

461299_679

مستند از فرم قابل توجهی بهره برده است و با تکنیک های تدوین و فیلم نامه داستان را بدون راوی بیان می کند. فرمی که اتفاقا همسویی بیشتری با طبیعت بی زبان دارد. در نتیجه کیفیت تصویر برداری و موسیقی از اهمیت بالقوه ای برخوردار می شود که در پناه بلوط در این زمینه امتیاز قابل توجهی می گیرد.

461295_649

نکته مهم نیاز به زمان و زندگی در کنار موضوع است که جز با بومی بودن مستند ساز میسر نیست. ساخت این مستند از تهران ممکن نیست!

مصاحبه با مستند ساز

تماشای آنلاین