این کتابخانه ملی نیست

Rating: ۴.۹/۵. From 4 votes.
Please wait...

١- کتابخانه ملی کشور وضعیتی مضحک پیدا کرده است. قاعدتا پیشوند ملی حکم می کند کتابخانه ای در شان ملیت ایرانی و متعلق به ملت ایران آماده خدمت رسانی به آن ملت وجود داشته باشد. اما یک دفتر نگهبانی در ابتدای ورودی به شما گوشزد می کند که هان،”اینجا کتابخانه ملی است” کجا می روی؟ و تو می گویی من ایرانی ام، کارت و شناسنامه و پدر و مادر و زبان و فرهنگ و همه چی هم دارم. مگر اینجا کتابخانه ملی ایران نیست؟
-هان”اینجا کتابخانه ملی است” اما شرایطش را داری؟ دانشجویی؟ مخترعی؟ دانشجو هم باشی، ارشد به بالا؟ مخترع هم باشی، ثبت کرده ای؟
-من ایرانی ام!
-اینجا کتابخانه ملی است
-می خواهم سیر کنم، دانش بجویم، اختراع کنم، حفظ کنم.
– اینجا کتابخانه ملی است
کتابخانه ملی ایران؟
-” کتابخانه ملی ما””کتابخانه ملی دانشجویان ارشد و دکتری!””کتابخانه ملی مخترعین!”
و می فهمی چه شریف است ملیت ایرانی. و چه بی ارزشی که به کتابخانه هم راهت نمی دهند. چرا که تو لوله کشی، کاسبی، فروشنده ای، بیکاری و ….. اما دانشجوی ارشد نیستی، پس کتابخانه ملی ایران جای تو نیست. چه تعارضی دارد این پیشوند ملی. و چه فرهنگیانی که داخل این دژ نشسته اند!!!
نه این کتابخانه ملی نیست هرچند که تابلو را اینطور می نویسند. و جالب آنجا که خود را متولیان فرهنگی می نامند!!! و کدام بخش فرهنگ؟ کتاب و واژه و کلمه!!
باید ثبت نام هم بکنی. هزینه مالی هم بدهی! ملی است دیگر.
از خاطرم نمی رود چهره نوجوانی را که آمده بود در کتابخانه ملی اش دوری بزند و شاید نقطه عطفی میشد در زندگی اش. اما نگهبانی به او گوشزد کرد: اینجا کتابخانه ملی است. ای کاش به او گفته بودم کتابخانه ملی برای تو نیست. و تمام راه رفته را تلخ برگشت. پژمردگی نگاهش فراموشم نمی شود. کتابخانه ملی آنها.

کتابخانه ملی
٢- مهم ترین علت چنین تصمیم ناعادلانه ای را می گویند:”ظرفیت نداریم” ” آقا نمی دونی چه جمعیتی میومدند اینجا برای کنکور، رو زمین می نشستند”
سوال:
– کتابخانه ملی بخش های گوناگونی دارد. بخش تخصصی، نابینایان، معلولین و حتی کودکان(که تنها یکبار کودکان را در آن دیدم، که تصور می کنم متعلق به کارکنان بودند. واقعا چرا ما کودک ارشد به بالا نداریم؟!) تنها بخش عمومی است که اجازه ورود کتاب و جزوه و درنتیجه مطالعه برای کنکور را می دهند. پس اگر جمعیت کنکوری مشکل آفرین باشند تنها یک بخش از این مجموعه مشکل دارد. چرا همه کتابخانه را محدود کرده اید؟
– اگر مشکل کنکوری ها هستند. چرا محدودیت را به دیگران تحمیل می کنید؟ چرا محدودیت را در تمام طول سال اجرا می کنید؟ آیا نمی توان در یک دوره زمانی خاص کنکور، یک گروه محدود از مخاطبان را ممنوع الورود به بخش عمومی کرد؟ خیلی آسان است. آیا نمی توان بخش عمومی را در یک دوره زمانی مشخص تعطیل کرد؟ یا اصلاً راهکاری بسیار آسان تر: بخش عمومی را مانند سایر بخش ها محدوده ممنوع برای ورود کتاب و جزوه کرد. دیگر چه بهانه ای باقی می ماند؟ فردا که جمعیت همین ارشدها هم بیشتر شود و کنکور دکتری سد بعدی باشد، می خواهید چه کنید؟ محدوده را تنگ تر کنید. فقط خودتان بمانید و کتابها.
– چرا دیگران را محدود می کنید. چه کسی به شما اجازه تفاوت قائل شدن بین مردم را داده است. چه کسی می گوید دانشجوی ارشد بیشتر از دانشجوی کارشناسی تحقیق میکند؟ آیا دانش آموزان نیاز به کتاب ندارند؟ حداقل، محدودیت را یکسان توزیع کنید: هرایرانی یک ماه درسال اجازه استفاده داشته باشد و دانشجویان ارشد بیشتر. بهتر نیست؟ کاسب ها حق استفاده ندارند؟ پیک موتوری ها چطور؟
– پیش بینی جمعیت یکی از ابتدایی ترین مراحل یک پروژه است. توانایی ساده پیش بینی جمعیت را نداشتید؟
– طراحی مجموعه فعلی یک طرح گسترش پذیر است. یعنی به راحتی قابل گسترش است. اما به علت جزییات زیاد و فنی، هزینه بر است. چرا در مسابقه طراحی معماری، قابلیت گسترش کم هزینه را مطرح نکردید؟ چرا همین الان چنین طرحی را مطرح نمی کنید؟ محدودیت زمین در اطراف این مجموعه وجود ندارد.متولیان به یکی از ساده ترین و کودکانه ترین حالات، صورت مساله – همان مخاطبین- را به راحتی پاک می کنند. محدودیت امکانات خویش را به مخاطبین تحمیل می کنند. ولی راه های دیگری هم هست. در همین چند خط بیش از پنج راهکار ارائه کردیم.
این کتابخانه ملی نیست. لطفا پیشوند آن را تغییر دهید. هر بار که از کنار آن عبور می کنید، حس تلخی می گوید، یا تو ایرانی نیستی یا این ساختمان ملی نیست.

...  مشکل کجاست؟ ؛ کوتاه درباره نقد و نقد ستیزی

پی نوشت:

۱- دکتر صلاحی در پاسخ به سوأل یکی از خبرنگاران و زمینه شرایط جدید عضویت در کتابخانه ملی نیز اظهار داشت: در سال ۱۳۹۲ قرار بر این است که فقط دانشجویان کارشناسی ارشد به بالا مجوز و کارت عضویت کتابخانه ملی را دریافت کنند و البته ممکن است حتی در آینده و بنا به صلاحدید، فقط به فارغ التحصیلان دوره فوق لیسانس و بالاتر اجازه ورود به کتابخانه ملی و عضویت داده شود. وی همچنین یادآور شد: فلسفه وجودی کتابخانه ملی پژوهش و تحقیق است و هدف ما ایجاد محل مناسبی برای پژوهشگران است، بنابراین حضور افرادی که صرفًا بخواهند برای شب امتحان و کنکور مطالعه کنند ما را از اهدافمان دور می کند. بنابراین اولویت عضویت در کتابخانه ملی با پژوهشگران است.

۲-در قانون تأسیس اسناد ملی ایران نیز که در سال ۱۳۴۹ به تصویب رسیده است، اهداف ذیل را برای تأسیس آن بر می شمارد:
« به منظور جمع آوری و حفظ اسناد ملی ایران در سازمان واحد و فراهم آوردن شرایط و امکانات مناسب برای دسترسی عموم به این اسناد و همچنین صرفه جویی در هزینه های اداری و استخدامی از طریق تمرکز پرونده های راکد وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و امحاء اوراق زائد سازمانی به نام سازمان اسناد ملی ایران وابسته به سازمان امور اداری و استخدامی کشور تأسیس می گردد».

مأخذ: سازمان اسناد و کتابخانه جمهوری اسلامی ایران. قانون اساسنامه سازمان اسناد و کتابخانه جمهوری اسلامی ایران. تهران: سازمان اسناد و کتابخانه جمهوری اسلامی ایران، [۱۳۸۶].

۳-هم اکنون تنها این افراد مجوز ورود به کتابخانه ملی را دارند:

...  به رویمان نمی آوریم ؛ درباره رفتار ناشایست ما در المپیک که دیده نشد

 نخبگان و مخترعان

 پدیدآورندگان و مترجمان کتب علمی و تخصصی (حداقل ۳ عنوان کتاب و یا ۱ عنوان برگزیده کشوری)

نویسندگان مقالات علمی پژوهشی و یا مقالات ISI (حداقل ۳ مقاله علمی)

فارغ التحصیلان دکترای تخصصی، و فارغ التحصیلان دروس حوزه ای از سطح ۳ به بالا

شاغلان تحصیل در مقطع دکترای تخصصی

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دانشجویان دکتری حرفه ای ترم ۹ به بالا (منبع)

Rating: ۴.۹/۵. From 4 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

سلمانی

معمـار

مطالب مرتبط

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
سلمانیبدون نام Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
بدون نام
Guest

دانشجوی کارشناسی هستم، من برای تمدید کارتم رفته بودم، تمدید که نکردند هیچ راهمم نداند همون دم در کارت قبلیمو پانچ کردند و بهم گفتند به سلامت 🙁

رییس
Admin
رییس

کتابخانه ملی برای استفاده ما که نیست!!