شورای شور ؛ پیشنهاد کردن محسن هاشمی برای شهرداری نشانه چیست؟

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...

جای تعجب ندارد. انتخاب غیرکارشناسانه و جناحی احمد مسجد جامعی به ریاست شورای شهر اگرچه منطقی نیست اما کاملا منطبق با ساختار غیر کارشناسی شوراست. این مورد را در نوشته قبلی پس از تحلیل سوابق اعضا نوید داده بودیم.

مهدی چمران شخصیتی که – فارغ از جناح بندی- حداقل در حوزه معماری تخصص دارد و علاوه بر آن توانایی جلوگیری از مباحث جناحی را دارا بود از سوی اصلاح طلبان کنار گذاشته شد. جالب آنجا که ادعای فرهیختگی و شایسته سالاری این حزب همواره مطرح بوده است! افتخار کنار گذاشتن چمران معمار در کنار افتخارات شورای شهر اول برای این عزیزان ثبت می شود. اما آرمانی بس بزرگتر از سوی ایشان مطرح شده است که نشان از عزم راسخشان در کسب تمامی افتخارات و فتح میادین دارد. شهردار: محسن هاشمی!

mohsen hashemi

نامی که برای شهرداری تهران پیشنهاد شده است باور پذیر نیست. محسن هاشمی یکی از پر حاشیه ترین مردان سیاسی ایران. او که به وضوح آشنایی جدی با معماری و شهرسازی ندارد در مصاحبه ای یک نمونه از پیشنهادات خود را برای تهران ارائه نموده است: گسترش زیر زمینی!

ایشان در فرمایشی کاملا کارشناسانه فرموده اند:

“سومین بحث این است که برای کاهش بیشتر از آلودگی هوا، باید در دل شهر تهران شهرهای زیرزمینی ایجاد کنیم.”(منبع)

خبرنگار با تعجب درخواست می کند تا توضیح بیشتری بشنود. هاشمی ادامه می دهد:

“فضای تهران دیگر امکان توسعه ندارد، برای توسعه شهر باید از فضای زیر زمین استفاده کرد، یعنی در کلانشهر تهران در دل زمین باید شهر ایجاد کنیم. به معنای دیگر، هم‌اکنون به جای توسعه فروش تراکم در هوا باید سرمایه گذاری‌ها را به زیر زمین ببریم تا بخشی از مسائل مربوط به زلزله هم حل شود، این طرح با توسعه خطوط مترو امکان پذیر است.”(منبع)

هرچند مشخص نیست ایشان به همراه چند نفر و پس از چه مدت به این نظر واقف شده اند، ولی ما آن را به نام ایشان ثبت می کنیم.

...  خجالتی وبلاگ نویس ؛ نقد کوتاه فیلم سر به مهر

43374

بدیهی است فردی چنین بی اطلاع و در عین حال پر جرأت و با اعتماد به نفس تا چه اندازه برای تهران خطرناک است. درباره میزان آشنایی او با مدیریت شهری مناسب به نقل قول او نسبت به مدیریت کرباسچی رجوع می کنیم:

“۹سال برای کرباسچی فرصت خوبی بود و به نظرم مدیر بسیار موفقی در ساختن زیربنای یک مدیریت مدرن در شهر تهران بود. او ساختار شهرداری ر ا بنیان نهاد.”(منبع)

سپس در دفاعی از حق فروشی کرباسچی با استدلالی عجیب می افزاید:

“برخی این روزها می‌گویند شهر فروشی از زمان کرباسچی آغاز شده اما مقدار تراکمی که وی از شهر تهران فروخت بعد از شرایط بحرانی پس از جنگ، طبق اسناد موجود یک دهم تراکم فروشی افراد بعد از وی به خصوص این چند سال اخیر نیست آنهم در شرایطی که ما اکنون در تهران شرایط بحرانی و اورژانسی پس از جنگ را نداریم.”(منبع)

محسن هاشمی نامی بود که قبل از انتخابات شورا هم برای شهرداری آینده طرح شد. اما به اندازه ای غریب و سیاسی می نمود که همچون شوخی تلقی می شد. اما متاسفانه رفتار جناحی اصلاح طلبان به اندازه ای ناسالم است که این شوخی را جدی می کنند.

nf00301741-1

در حالی که اعضا شورای شهر و … در مصاحبه های مختلف تاکید می کنند که نباید شورای شهر را جناحی کرد، از سویی دیگر با انتخابی جناحی مسجد جامعی -با تخصص جغرافیای انسانی! والبته نزدیک به سید محمد خاتمی-  را رییس شورا کرده و به دنبال شهرداری محسن هاشمی هستند!

هاشمی اگر فرضا تخصصی نیز در معماری و شهرسازی می داشت یا حتی اگر آشنایی کافی با این حوزه می داشت و یا اگر نگرش مناسبی در مدیریت شهری داشته باشد هم با وجود حواشی به شدت جناحی اطرافش امکان مدیریت آرامی نخواهد داشت. محسن هاشمی حتی اگر به فعالیت های جناحی نپردازد هم فعالیت های جناحی به او می پردازند.

...  تجلیل؟ ؛ حجم انبوه تجلیل از خبرنگار در روز خبرنگار بی عدالتی رسانه ای نیست؟

تقریبا نوجوانان نیز می دانند که پیشنهاد محسن هاشمی به شهرداری تهران تا چه اندازه ای سیاسی و جناحی است. این افتخاری است برای تمام فرهیختگان و شایسته سالاران اصلاح طلب و اعتدال گرا و هر گرایشی با آن ادعا و این عمل.

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

سلمانی

معمـار

مطالب مرتبط

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of