واقعیت درون قاب نیست ؛ سه شباهت اینستاگرام با زندگی ما

  • instagram-lie-photos-crop-slowlife-chompoo-baritone-2
  • instagram-lie-photos-crop-slowlife-chompoo-baritone-3
  • instagram-lie-photos-crop-slowlife-chompoo-baritone-10
  • instagram-lie-photos-crop-slowlife-chompoo-baritone-8
  • truth-behind-online-photos-funny-video-ho-anh-duc-vietnam-7
  • truth-behind-online-photos-funny-video-ho-anh-duc-vietnam-3
No votes yet.
Please wait...

اخیرا بخشی از هنرمندان مجموعه تصاویر جالبی از اتفاقات بیرون از قاب اینستاگرام منشتر کرده اند که نحوه «ساختن» تصاویر را نمایش می دهد. این مجموعه دیدنی و طنز حقیقتا همان روزمره غم انگیز برخی از ماست.

این مجموعه توجه دوباره ما را به چارچوب قاب زنده می کند. واقعیت کجاست؟

اینستاگرامِ افسانه ای چهار صد میلیون کاربر در جهان دارد و همانطور که در تصاویر دیدیم بسیاری از آنچه می بینیم واقعی نبوده اند بلکه ساختگی هستند یا با کمی بدجنسی دروغ اند. جالب آنکه مشابه همین تصاویر با همین تکنیک درباره هندوستان منتشر شد. یعنی هندوستان واقعی بسیار فقیر تر، آلوده تر، شلوغ تر و بی نظم تر از آن است که در اینستا هزاران لایک می خورد.

truth-behind-online-photos-funny-video-ho-anh-duc-vietnam-7

اینستا بازنمایی زندگی ماست

“مــورد داشتیـم دختـره بـا آرایــش واســه گوشیــش قـفل تـصویـری گــذاشتـه ، بـدون آرایــش خواسته بازش کنه گوشـیش هنگ کرده :|”

واقعیت نداشتن آنچه می بینیم، محدود به صفحات اینستا نیست. چهره های ساختگی ما (و با کمی بدجنسی دروغین) هم از  همین منطق برخوردارند. از شخصیت های متفاوتی که می بینیم و میسازیم گرفته تا  نماهای کاذب و براق ساختمان ها بر روی نمای اصلی. حداقل سه شباهت بین دنیای ما و اینستا وجود دارد:

instagram-lie-photos-crop-slowlife-chompoo-baritone-3

۱- قاب

نقطه اشتراک اصلی ساخته های بیرون و درون اینستا “قاب” است. محدوده مشخصی که سخت به آن پایبندیم و واقعیت های دوست نداشتنیمان را بیرون آن جدا می کنیم. واقعیت هایی مثل جامعه و خانواده در زندگی. بریدن از خانواده، انکار پدر و مادر، دور نگه داشتن و فرار از گذشته از اقدامات اولیه ما برای ترسیم وضعیت ساختگی جدید است. خط صاف و تیز قاب را میکشیم و تمام تلاشمان را برای حفظ کردنش انجام میدهیم هرچند واقعیت در زندگی حذف شدنی نیست. اما چه چیزی ما را مجبور به تحمل سنگینی قاب می کند؟ شباهت ها بیشتر از قاب است.

...  شعری که در ایران شنیده نشد

۲- فیلتر ها

دقیقا مانند اینستا فیلتر ها و بزک ها را برای تزیین محدوده انتخابی خودمان به کار می بریم. تغییر ظاهری واقعیت با تمام ابزار های ممکن. آرایش فقط بخشی از ماجراست که اتفاقا ما رکوردی هم در مصرفش داریم. تغییر واقعیت محدود به زیبا سازی نمی شود و هر دروغ و پنهان کاری ای را شامل می شود. اما چرا؟

truth-behind-online-photos-funny-video-ho-anh-duc-vietnam-3

۳-سیستم ارزشگذاری

جالب بود؛ لایک، قشنگ بود؛ لایک، اوه؛ لایک، اه؛ لایک. لذت لایک خوردن همان شعف دیده شدن است.
لایک و کامنت اگر چه خواستگاهی فیس بوکی دارد اما خود تبلور سیستم ارزشگذاری جامعه سازندگان فیس بوک است. اگر مدام حسابمان را برای شمردن لایک ها چک می کنیم و با تعداد فالوور هایمان «هل من مزید» می خوانیم اتفاق تازه ای نیفتاده است. آیا تلاش ما برای ساختن قابهای زندگی مان و انتخاب انواع فیلترها برای چیزی جز لایک است؟ لذت دیده شدن. اینستا بازنمایی ارزشهای زندگی (غرب زده) ماست. پس واقعیت کجاست؟

No votes yet.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
امیدمحمد Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
محمد
Guest

ممنون سایتتون عالیه

رییس
Admin
رییس

ممنون از نظر