به رویمان نمی آوریم ؛ درباره رفتار ناشایست ما در المپیک که دیده نشد

Rating: ۲.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...

المپیک تمام شد و همه از موفقیت تیم المپیکیمان حرف می زنیم. از مدالهایی که گرفتیم و مدالهایی که نگرفته هم ، از ارزش ما کم نکردند. اما ایا نمی شود مدالهایی هم باشند که وقتی گرفتیم از ارزش ما کم شده باشد. من به این سوال پاسخ مثبت می دهم و حداقل دو طلا و یک نقره اش را خودم دیدم که گرفتیم ولی از ارزش های ما کم شد.
اگر شما هم مسابقات را دنبال می کردید حتما متوجه چند اتفاق تازه در تلوزیون ما شدید. اتفاقی که گنده اش نکردیم! اتفاقی که هرچند ممکن است اولین بار نباشد اما زنده پخش شد. حضور داور زن در مسابقات کشتی آزاد و فرنگی بی سابقه نبود، اما دیدیم که به راحتی یا اجبار با ورزشکاران ما تماس داشتند و حتی دست انها را به نشانه پیروزی بالا بردند! مساله ای که چند سوال و چند جواب ایجاد کرد:
به چه قیمتی؟
نمی دونم چند بار شنیده ام که حضور ما در میادین جهانی در جهت اعتلای نام ایرانه. سوال اینجاست که واقعا چه ترکیب جالبیه که داور زن دست مردان ما رو بالا ببره و به عنوان قهرمان اعلام کنه و نام مسلمانان رو اعتلا ببخشه!
مجبور بودیم
واقعیت اینه که شخص ورزشکاران ما پاک تر از این حرف ها هستند و واقعا مجبور بودند. از طرف دیگه اون داوری که من دیدم مدتی زمان برد تا فهمیدم مرد نیست! اما آیا “مجبور بودیم” از تکلیف کم می کنه؟ چرا ما مجبور نیستیم با ورزشکاران اسراییلی مسابقه بدیم یا چطور مجبور نیستیم در مسابقات شنای زنان برای کشور طلا بگیریم و نام ایران رو اعتلا ببخشیم. ایا مجبور بودن دلیل کافیست؟ ایران در کشتی یک اسم کوچک نیست و اگر ما یک دوره جرات تحریم داشتیم یا حتی تهدید، ممکن بود انها “مجبور” باشند تا ما. گذشته از اون نمی دونم چرا همه اش یاد زیدان می افتم و اون فینال.
سخت می گیرید، انقدر هم مهم نیست
به قول یکی از دوستان این صحنه ها اصلا هم بد نبوده و کلی باعث اصلاح تفکر ما و دیگران شده: اولا دید ما مسلمونها رو باز کرده و تحمل ما رو بالا برده! دوما تفکر دیگران رو راجع به اسلام تصحیح میکنه. چرا که باعث میشه بفهمن مسلمونها اون طور هم که فکر می کننن دگم و سخت گیر نیستند و انعطافهایی هم دارند!!!
چه کار می کردیم؟
تصور کنید شبکه های مختلف جهانی کشتی گیری رو نشون میدن که یه حوله یا پرچم پیچیده دور دستش و داور زن دستش بالا می بره. این صحنه تا حدودی خنده دار آیا نمی تونست اون ورزشکار رو محبوب کنه؟( در داخل و خارج). تا چه اندازه می تونست باعث ایجاد سوال و تبلیغ فکر و مرام ما بشه؟ و واقعا اعتلای نام ایران نبود؟ یاابالفضل رضا زاده ودست ندادن -نصفه و نیمه – نوروزی بی تاثیره؟
ایا نمی توانستیم لباسی کاپشن مانند یا حتی یک مچ بند ساده در نظر بگیریم؟ فدراسیون کشتی یا کمیته المپیک ما نباید یک بررسی داشته باشد یا حداقل درخواست داوران مرد داشته باشد؟

...  پذیرایی با زجر و خساست ؛ نقد فیلم پذیرایی ساده


پخش کنیم یا نکنیم؟
جالبه بدونیدهمونطور که کشتی زنان نباید پخش بشه ، از لحاظ شرعی تماشای کشتی مردان برای زنان  … بگذریم ……که جایش اینجا  نیست. برگردیم به موضوع اصلی ، صدا و سیمای ما در این باره روش جالبی داشت. پخش کرد و سکوت، سکوت، سکوت. شاید شما هم بگویید نباید گنده اش کرد چون تبعات دارد. ولی این نحوه برخورد مساله را عادی می کند و این خطرناک تر است. اگر حداقل لحظه بالا بردن دست را نشان نمی داد خیلی بهتر بود ولی حالا که همه دیده ایم باید توضیح داده شود و قبحش نریزد، اما…
انگار نه انگار

پایگاه های دیگر با این برچسب ها

  Rating: ۲.۰/۵. From 1 vote.
  Please wait...
  به اشتراک بگذارید!

  مطالب مرتبط

  Leave a Reply

  avatar
    Subscribe  
  Notify of