تبلیغ با چشمان بسته؛ معماری

Rating: ۳.۸/۵. From 2 votes.
Please wait...

طی سه هفته گذشته هر جمعه شبکه چهار، شبکه فرهیختگان، اقدام به پخش سه مستند گوناگون معماری کرد. این سه مستند در سه حوزه مختلف اند اما در یک چیز مشترکند که این نکته موضوع این نوشته است. رسانه عزیز ما در بهترین حالت، ناآگاهانه، چیزی را تبلیغ می کند که داعیه مقابله با آن را دارد.

اصول طراحی

این مستند که توسط بی بی سی تهیه شده به آموزش معماری مدرن در طراحی های داخلی می پردازد. Design rules به تبیین اصول طراحی می پردازد ( اصول طراحی مدرن) .این مستند توسط bbc برای قشر عامه مردم و به منظور آموزش عمومی تهیه شده است. از این رو به بیان روش هایی برای بهبود فضای داخلی خانه (عموما در انگلیس) به شیوه مدرن است. به همین دلیل پایه و مبانی طراحی را متناسب با شیوه زندگی انگلیسی گذارده و برای راهکارها هم از قواعد و اصول مدرنیسم استفاده می کند. در نتیجه مفاهیم تولیدی خود از جمله زیبایی ، تناسب ، مطلوبیت و … را از منظر فلسفه مدرن ارائه می کند.

البته این مسئله طبیعی است و ما هم اصول طراحی خود را بر مبانی خودمان استوار می کنیم، اما حداقل می توانیم از چرایی پخش و تبلیغ و آموزش آن مستند در تلویزیون سوال کنیم؟

طراحی های معماری منطبق و مبلغ یک فرهنگ هستند

آواهای بصری

آواهای بصری مستندی است راجع به جولیوس شولمن Julius shulman ، عکاس معماری. این مستند که یکبار دیگر هم پخش شده بود، با زمان ۸۳ دقیقه و ریتم کند خود به زندگی و آثار شولمن می پردازد. اما شولمن کیست؟ شول من، عکاس یهودی، که به عنوان مشهورترین عکاس معماری مطرح می گردد را بسیاری از معماران نمی شناسند! چرا که در واقع شولمن صرفا از بناهای دوران مدرن (مدرن اولیه و میانه-حدودا۱۹۳۰الی۱۹۷۰) آن هم فقط در آمریکا و بیشتر در کالیفرنیا(لوس آنجلس) و بخصوص از کاربری های مسکونی تصویر برداری کرده است. اهمیت دادن به شخصی و بزرگ جلوه نمودن او با وجود این همه محدودیت مکانی و زمانی و موضوعی فعالیت هایش جای سوال است و به همین دلیل است که شولمن در میان جامعه معماری چندان شناخته شده نیست.

...  چگونه معماري آینده ما را تغییر می دهد؟؛ بخش اول: اقتصاد مقاومتی

این شاید اندکی ناشی از عادت تمام انگاری مخصوص رسانه های آمریکاست که او را “مشهورترین عکاس معماری” معرفی می کند در حالی که در واقعیت می توان او را با لقب “مشهورترین عکاس معماری (مسکونی) مدرن ایالات متحده” معرفی کرد. اما به هر حال چون کلا دوران عکاسی معماری چندان طولانی نیست و چون او صرفا به این حوزه پرداخته (آن هم در آمریکا) لذا بدون رقیب چندانی در رتبه اول کشور قرار می گیرد.(با وجود اینکه خارج از آمریکا و خارج از معماری مدرن فعالیت خاصی نداشته است) اما لازم به ذکر است به یک دلیل دیگر او یکی از مهمترین افراد دنیای معماری مدرن است.

شولمن که با ریچارد نویترا معمار یهودی مسکونی ساز امریکا کارش را شروع می کند با عکس هایش مهم ترین مبلغ سبک معماری مدرن و ساختمان زندگی ” رویای آمریکایی” است. ( نام بخش اصلی نمایشگاه آثار ۹۵ سالگی او Framing the California Lifestyle و The Development of a Metropolis بود) در واقع ازعکس های او از ویلاها و ساختمان های مسکونی مدرن در کالیفرنیا (که معمولا توسط طبقه داراتر ساخته می شدند) به عنوان یکی از موثرترین شیوه های تبلیغ سبک زندگی و مایه مدرنیسم در آمریکا و سایر نقاط جهان استفاده می شد. باید اعتراف کرد که این تصاویر زیبا نه تنها خریداران و بدنه اجتماعی را به سمت ساخت زندگی مدرن سوق می داد بلکه معماران را هم تشویق به فعالیت در این زمینه می نمود. به بیان دیگر شولمن که روح مدرنیسم را درک کرده بود و می فهمید، توانایی انتقال این مفاهیم را در عکس هایش دارا بود. از این روست که می توان گفت او با عکس هایش جان مدرنیته خانه را ضبط می کرد و انتشار می داد. به این دلیل است که او یکی از مهمترین مبلغان مدرنیته در زمینه شیوه زندگی بود.(نام کامل فیلم  Visual Acoustics: The Modernism of Julius Shulman است که به معنای آواهای بصری : مدرن گرایی جولیوس شول من است)

روح مدرنیسم در عکس های شول من ضبط و تبلیغ می شود. عکس های او با بیان جذابیت های مدرنیته باعث تبلیغ گسترده این سبک بودند و می باشند.

 با این اوصاف است که او به عنوان یکی از مهم ترین افراد تاریخ هنر مدرن مطرح و تبلیغ میشود درحالی که نه خودش و نه حتی ریچارد نویترا نامهای آنچنان شناخته شده و مطرحی در میان جامعه معماری غرب ( درقیاس با لوید رایت و …) و بخصوص شرق نیستند. با این وجود بسیاری از افراد با عکس های او خانه و سبک زندگی مدرن را انتخاب کردند و بسیاری از معماران ساختمان های مدرن را برای مردم ساختند. امروز هم این عکس ها نقش بسزایی در ترویج مدرنیسم بخصوص در آمریکا دارند.

...  این کتابخانه ملی نیست

ساختمان های بزرگ

این مستند که به شیوه ساخت و مدیریت پروژه های شخصی می پردازد در این قسمت به ساخت خانه ای مدرن در یک مزرعه توسط صاحبش اختصاص داشت. این مستند هرچند گاهی به جزییات ساخت هم می پردازد اما بیشتر به روند کلی پروژه و پیشرفت آن اشاره می کند و در پایان هر پروژه به ارزیابی و تعریف ملاک های ارزش آن ساختمان می پردازد که طبیعی است از مبانی فکری خودشان در این تحلیل استفاده بشود که با توجه به ظواهر زیبای مدرن و فرم گرایی های آن به راحتی به تبلیغ این شیوه زندگی می پردازد.

به این طریق پنجره های وسیع و فضاهای داخلی پاره پاره و بدون شخصیت، معماری به هم ریخته و نا متناسب با فرهنگ ما، اما زیبا و جذاب کار خودش را کرده و به راحتی از بینندگان دل ربایی میکند. کم کم افراد خانه های خود را با قواعد معماری داخلی انگلیسی و اتریشی می آرایند و تلاش می کنند خانه های خود را هرچه بیشتر شبیه به تصاویر ویلاهای ریچارد نویترا بسازند. خانه های ما هم ما را و بچه های ما را تربیت می کنند و این چرخه ادامه دارد.

به این طریق صدا و سیمایی که هدف خودش را مقابله با فرهنگ غربزدگی می داند، خود به آموزش و ترویج آن می پردازد! و برای مقابله با خشکسالی فرهنگی به تخریب سد ها دست می زند! معماری مدرن با همه ویژگی های خوب و بدش برای ما یک انتخاب اشتباه است چرا که فرهنگ مدرن با تمام خصوصیت های ارزشمندش تناسبی با این سرزمین ندارد. ولی ترویج آن باعث شده امروز با دیدن خانه سنتی به یاد گذشته ها و خرابی و کثیفی و شلوغی و فقر باشیم ولی یک خانه تمیز و سالم را یک خانه مدرن و نشانه پیشرفت بدانیم.

کسی که مسئول پخش و تبلیغ است تا چه اندازه باید آگاه تر و دانا تر باشد؟

UN:F [1.9.17_1161]

Rating: ۳.۸/۵. From 2 votes.
Please wait...
به اشتراک بگذارید!

سلمانی

معمـار

مطالب مرتبط

4
Leave a Reply

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
سلمانیبدون ناموهابعلیرضا Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
علیرضا
Guest

گرچه با بعضی قسمت هاش مخالفم ولی در کل طرح مسئله ی خوبی بود.

وهاب
Guest

هرچیزی که مال انگلیس و آمریکا و اسرائیل بود باید کنار گذاشته شود؟ مگرنه اینکه ما از این جوامع عق افتاده تر هستیم چرا عقب مانده تر هستیم؟ یکی از علل این موضوع همین افکار نخ نما می باشد. به دریا بنگرم دریا نبینم/به صحرا بنگرم صحرا نبینم.

بدون نام
Guest

با همون یخ جمله اول میشد فهمید کلش چرته…ناموفقی…ان شاالله موفق باشی….

رییس
Admin
رییس

ان شاءالله