عشق به انسانیت فرای عشق به انسان

No votes yet.
Please wait...

فیلم “روزهای زندگی” تصویر لحظات انسان هاییست که با ضمایر ذهنی متفاوت در یک حادثه ی بزرگ و بی رحم کنار یکدیگر قرارگرفته اند و آنچه شرح می دهد داستان عشق دو انسان به یکدیگر و به انسان های اطرافشان است.

شرح عشق لیلا و امیرعلی مفصل نیست و در پس نگاه ها و اشارات کلامی کوتاه قرار گرفته ولی پردازش داستان آنگونه قدرتمند است که بیننده را به عمق علاقه ی این دو به یکدیگر می کشاند. لیلا، امیرعلی را چون بتی نیرومند می پرستد و امیرعلی لحظه به لحظه دلنگران همسریست که می داند به خاطر او پای در این ورطه ی خونین گذاشته است.

لیلا در چند دیالوگ از امیرعلی می خواهد او را از خانه اش(بیمارستان صحرایی که امیرعلی رییس آن است) بیرون نکند و این گونه این پیام را به مخاطب منتقل می کند که دلیل حضور زن در این بیمارستان صحرایی در کنار امیر علی بودن است ولی حوادث پیش رو چیزی بیش از آن را به نمایش می گذارد. جایی که لیلا خود و امیرعلی را فدای چیزی فراتر از عشق خودشان می کند، فداشدن در راه انسانیت!

در صحنه ای مرد برای نجات یک بیمار، زن را در مقابل چشمان نگرانش ترک می کند و زن در زمانی که می تواند خود را وقف همسرش کند جان خود را به خطر می اندازد تا برای بیماران لوازم پزشکی مهیا کند. داستان تا به آنجا می رود که این دو را نه عاشق یک انسان بلکه عاشق انسانیت به نمایش می گذارد.

...  نقد فیلم برف روی کاج ها

عشق به انسانیت جوهره ی “روزهای زندگی” را شکل می دهد. و در تمام لحظات داستان، بیننده را با مصائب این عاشقی درگیر می کند. این عشق از آن سو به این حد از جلوه گری رسیده است، که در بطن حادثه ای خشن چون جنگ شکل می گیرد و اینجاست که یک برگ تاثیرگذاردر دفتر خاطرات سینمای دفاع مقدس شکل می گیرد. برگی به نام عشق به انسانیت !

پایگاه های دیگر با این برچسب ها

  No votes yet.
  Please wait...
  به اشتراک بگذارید!

  همچنین ممکن است بپسندید ...

  Leave a Reply

  2 Comments on "عشق به انسانیت فرای عشق به انسان"

  avatar
    Subscribe  
  newest oldest most voted
  Notify of
  بدون نام
  Guest
  نقد فيلم روزهاي زندگي : براي كساني كه فيلم ها را سطحي ميبينند اين فيلم خوبي بود. اما براي كساني كه اين فيلم را عميق ميبينند : 1/ هيچ صدا يا مناجاتي يا حسين يا ابوالفضل از مجروحان جنگي شنيده نميشد ، احتمالا مجروحان خارجي بودند فقط اسمشان ايراني بود. رزمندگان ما بهترين مناجاتها را در بيمارستانهاي صحرايي در بين مجروحين ميديدند. 2/ جنگ ما ارتباط كاملي با امام حسين ع داشت ولي در اين فيلم اين ارتباط بين رزمندگان و امام شهيدشان ديده نميشد. 3/ فيلم روزهاي زندگي در خدمت تئوريزه كردن معقول بودن پذيرش قطعنامه ساخته شده (انقدر… Read more »
  بدون نام
  Guest

  ظاهرا شما انتظار دارید، تمام اون چیزهایی که خودتون دوست دارید رو توی فیلم ببینید، روزهای زندگی فیلیمیه از دیدگاه یک فرد. که مطمئنا ساختار خوبی هم داره و تونسته جنبه های زیبای و گاهی نا گفته ای از جنگ رو به تصویر بکشه.
  و تحقیقا گفته های این فیلم از نا گفته های اون بیشتره